Як уже повідомляв 24 Канал, виверження вулкана, розташованого на північ від містечка Гріндавік, почалося о 22:17 за місцевим часом 18 грудня. За годину до того сейсмологи фіксували черговий землетрус, тисячі яких сталися тут із жовтня. Перші витоки лави зафіксували камери спостереження.

Дивіться також Вогняні фонтани та тріщина у кілька кілометрів: в Ісландії почалося велике виверження вулкана

Нові деталі

Як повідомляють зараз ЗМІ, виверження стабілізувалося й зараз сповільнюється, але вчені не можуть сказати, скільки ще воно триватиме. Девід Пайл, професор наук про Землю з Оксфордського університету у Великій Британії, сказав, що землетруси вже вщухли, а це свідчить про те, що розлом стабілізувався і з нього вивергається "завіса" магми.

Північний кінець розлому знаходиться на схід від Стора-Скугфелла, а його південний кінець простягається до точки на схід від Сунднюка, який знаходиться менш ніж в 2 милях від Гріндавіка.

Той факт, що активність вже зменшується, не свідчить про те, як довго триватиме виверження, а скоріше про те, що виверження наближається до рівноваги. Ця тенденція спостерігалася на початку всіх вивержень на півострові Рейк'янес в останні роки,
– кажуть представники Ісландської метеорологічної служби (ІМО).

Виверження відбувається вздовж усієї тріщини розміром у 3,5 кілометра. Найвищий рівень активності фіксують навколо центру тріщини, в області, позначеній як "Зона 3" й зафарбованій помаранчевим кольором на карті оцінки небезпеки.

Ісландська карта оцінки небезпеки показує те, що зараз є центральною зоною розлому вулкана, що вивергається (помаранчевим кольором)
Ісландська карта оцінки небезпеки показує те, що зараз є центральною зоною розлому вулкана, що вивергається (помаранчевим кольором) / Фото Icelandic Meteorological Office

Швидкість виверження, ймовірно, становить кілька сотень кубометрів лави на секунду – цього достатньо, щоб заповнити олімпійський плавальний басейн приблизно за 20 секунд. Довжина тріщини може бути показником того, скільки магми змогло накопичитися в земній корі за останні кілька тижнів,
– каже Девід Пайл, додаючи, що виверження, ймовірно, триватиме ще кілька днів.

Вимірювання сейсмічної активності показує, що магма рухається на південний захід і виверження може поширитися в напрямку Гріндавіка. Це невелике рибальське містечко в південно-західній частині острова з населенням близько 2800 осіб, яке було швидко евакуйоване ще в листопаді, коли сейсмологи передбачали початок виверження на найближчі дні. Тоді в місті з’явилася воронка глибиною в один метр.

Активність на півострові Рейк'янес відбувається за відомою схемою, яка, ймовірно, спричинить нові виверження в найближчі місяці та роки. "Ми все ще вивчаємо "пороги" між повільним накопиченням магми в земній корі і швидкими епізодами утворення дайок і потенційними виверженнями", – підсумував учений.

Хронологія подій у зворотному порядку:

  • 18 грудня — виверження вулкана на північ від Гріндавіка о 22.17 за місцевим часом.
  • 20 листопада – IMO випускає нову карту, що показує розширену "небезпечну зону" навколо магматичної дамби. Хагафелл вважається найбільш вірогідним місцем для появи тріщини.
  • 15 листопада — ІМО повідомляє, що сейсмічна активність залишається стабільною з 11 листопада. Моніторинг зосереджений навколо Гріндавіка.
  • 14 листопада — ісландська влада створює імпровізовані захисні споруди для захисту геотермальної електростанції Свартсенгі від потоків лави.
  • 10 листопада — Гріндавік евакуйовано через зростання сейсмічної активності, що тяжіє до рибальського міста. Ісландська влада оголосила надзвичайний стан.
  • 9 листопада — найбільший зареєстрований землетрус з початку року досягає магнітуди M4,8. Геотермальний курорт Блакитна лагуна, одна з найвідоміших туристичних визначних пам'яток країни, тимчасово закривається.
  • 4 листопада — Сейсмічна активність значно знижується, але Ісландське метеорологічне управління продовжує відстежувати ситуацію.
  • 25 жовтня — сейсмічна активність на півострові Рейк'янес зростає: у цьому районі зареєстровано понад 1000 землетрусів, найбільший з яких мав магнітуду М4,5.