Протягом двох днів, 21 і 22 березня, користувачі зможуть випробувати професію композитора за допомогою оригінального дудла, в основі якого лежать алгоритми штучного інтелекту, "натреновані" на творах Баха.
Читайте також: Всесвітня мережа: Google створив дудл з нагоди її 30-річчя
Хто такий Йоганн Себастьян Бах: коротка біографія. Це німецький композитор, органіст, клавесиніст і скрипаль. Більшу частину свого життя він працював при церкві, а його творчі пошуки тісно пов’язані з лютеранською традицією.
За 50-річний період творчості лише протягом 5 років інтереси Баха були зосереджені на світській музиці. Бах був одним із найкращих виконавців на органі у свій час та створив для цього інструменту твори, які стали вершиною розвитку органної літератури.
Йоганн Бах творив практично у всіх музичних жанрах, однак оминув провідний жанр свого часу – оперу. Композиторові з його глибоким складом думки, далеким від усього поверхневого і розважального, придворна опера була абсолютно чужа.
Йоганн Себастьян Бах "Добре темперований клавір" – слухайте композицію
Найвідоміші твори композитора: "Добре темперований клавір" (1722-44), Месса сі-мінор (бл. 1749), "Пристрасті за Іоаном" (1724), "Пристрасті за Матвієм" (1727 або 1729), більше 200 духовних і світських кантат, інструментальні концерти, багаточисленні твори для органу та інші.
Читайте також: Хто такий Стів Ірвін і чому Google присвятив йому дудл
До слова, сьогодні виповнилося 334 роки з дня народження великого німецького композитора. Саме з цього приводу Google створив інтерактивний дудл на його честь.
Дитинство та юність. Йоганн Себастьян Бах народився 21 березня (за старим стилем 31 березня) 1685 року в німецькому місті Айзенах. Хлопчик став наймолодшою восьмою дитиною в сімействі професійного музиканта Йоганна Амброзіуса Баха. В роду Бахів п'ять поколінь музикантів. Дослідники нарахували півсотні родичів Йоганна Себастьяна, що зв'язали життя з музикою. Серед них прапрадід композитора Фейт Бах, булочник, всюди носив цитру – щипковий музичний інструмент у вигляді ящика.
Йоганн Себастьян Бах в дитинстві
Глава сімейства Амброзіус Бах грав в церквах на скрипці і організовував світські концерти, тому перші уроки музики молодшому синові давав він. Йоганн Бах з малих років співав у хорі і радував батька здібностями і жадібністю до музичних знань.
У 15 років Йоганн Бах став самостійним: він влаштувався на роботу в Люнебурзі і блискуче закінчив вокальну гімназію, відкривши собі шлях до університету. Але бідність і необхідність заробляти гроші на прожиття поставили жирну крапку на навчанні майбутнього композитора.
У Люнебурзі допитливість підштовхнула Баха до подорожей: він побував в Гамбурзі, Целле і Любеку, де познайомився з творчістю іменитих музикантів Рейнкена і Георга Бема.
Особисте життя Йоганна Себастьяна Баха. У жовтні 1707 Йоганн Себастьян Бах одружився на юній кузині з Арнштадта Марії Барбарі. У пари народилося семеро дітей, але троє померли в дитинстві. Троє синів – Вільгельм Фрідеман, Карл Філіпп Емануель і Йоганн Християн – пішли стопами батька і стали відомими музикантами і композиторами.
Влітку 1720 року, коли Йоганн Бах з князем Ангальт-Кетенський перебував за кордоном, Марія Барбара померла, залишивши чотирьох малюків.
Йоганн Себастьян Бах з дружиною Анною Магдаленою Вільке
Особисте життя композитора налагодилася через рік: при дворі герцога Бах познайомився з молодою красунею і талановитою співачкою Анною Магдаленою Вільке. Йоганн одружився на Анні в грудні 1721 року. У них народилося 13 дітей, але пережили батька лише дев’ятеро з них.
У похилому віці сім'я для композитора виявилася єдиною втіхою. Для дружини і дітей Йоганн Бах складав вокальні ансамблі, влаштовував камерні концерти, насолоджуючись піснями дружини (у Анни Бах було красиве сопрано) і грою старших синів.
Читайте також: Чому Google присвятив дудл Миколі Носову, творцеві Незнайки
Доля дружини і молодшої дочки Йоганна Баха склалася сумно. Анна Магдалена померла десять років по тому в будинку презирства для бідних, а молодша дочка Регіна вела напівжебрацьке існування. В останні роки життя жінці допоміг Людвіг ван Бетховен.
Сім'я Йоганна Себастьяна Баха
Останні роки життя Йоганна Себастьяна Баха. В останні 5 років життя зір Йоганна Баха стрімко погіршувався, але композитор писав музику, диктуючи твори зятю.
У 1750 році в Лейпциг приїхав британський офтальмолог Джон Тейлор. Репутацію доктора складно назвати бездоганною, але Бах чіплявся за соломинку і ризикнув. Після операції зір не повернулося до музиканта. Тейлор вдруге прооперував композитора, але за короткочасним поверненням зору настало погіршення.
18 липня 1750 року стався удар, а 28 липня 65-річний Йоганн Бах помер.
Особливості дудла від Google та як в нього грати. Фішкою дудла стала його здатність адаптувати нескладні мотиви зі складеного користувачем нотного письма в повноцінну мелодію в стилі знаменитого музичного віртуоза.
Після розміщення нот на віртуальній папері (незалежно від музичних здібностей користувача) просте натискання кнопки перетворює запис в чотириголосну поліфонічну композицію.
Особливості дудла від Google до дня народження Йоганна Себастьяна Баха – дивіться відео
За "розшифровку" нот відповідає алгоритм штучного інтелекту Google, створений співробітниками Google Magenta. Щоб навчити штучний інтелект складної професії музиканта, інженери провели його попереднє навчання, використовуючи 306 композицій Баха, стиль виконання якого добре структурований.
Залежно від запропонованого програмою "нотного письма" вона підбирає найбільш підходящий патерн і відтворює оброблену мелодію прямо в браузері, не звертаючись до віддаленого сервера. Після створення композиції користувачі можуть змінити її темп і тональність, відредагувати ноти, а при бажанні – завантажити створену звукову доріжку або поділитися з друзями посиланням на її відтворення.
Читайте також: Пошуковик Google підготував свіжий дудл до "Дня святого Валентина"
Таємниці гри. Не обійшлася інтерактивна розвага і без своєрідної пасхалки, якщо клікнути на спеціальний важіль в правій частині вікна дудла, то інтерфейс і звучання мелодії перемикаються в режим електронної музики 1980 років.
Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно