Нещодавно британська газета The Independent надрукувала історію туристки з Австралії, якій під час мандрів "пощастило" пережити відразу три теракти: у Лондоні, Парижі та Барселоні. І це не є story про надзвичайне, фантастичне невезіння. Схоже, що це – нова реальність, у якій всім нам доводиться жити.
Читайте також: Лоукост-терор, або Як Європа вже понад рік страждає від кривавих наїздів
Згадати все
Тривожне літо 2017-го дебютувало терактами у Лондоні. В ніч із 3 на 4 червня британську столицю атакували двічі: на Лондонському мосту, поблизу ринку Боро, та в районі Воксхолл. Загинуло семеро, ще 48 – потрапили до лікарень, передало BBC.
Наступним на черзі став Париж – 6 червня злочинець напав на поліцейського біля Нотр-Дам де Парі. В результаті заблокованими у найзнаменитішому в світі соборі опинилося 900 відвідувачів. Серед них правоохоронці шукали ймовірного нападника, повідомила французька Le Figaro.
Відтак нова хвиля терактів накрила Європу ближче до кінця сезону. 18 серпня озброєний ножем чоловік напав на людей в центрі фінського міста Турку. Це був виходець з Марокко, який, як встановила місцева поліція, перед скоєнням злочину намагався дізнатися, як приєднатися до терористичної організації "ІД".
Наступний інцидент стався 25 серпня у Лондоні – озброєний чоловік скоїв напад на поліцейських, зазначено у статті видання Express. Справою "людини, затриманої біля Букінгемського палацу, займеться контртерористичне управління лондонської поліції", – повідомили у Скотленд-Ярді.
У той самий день, але вже в Брюсселі, зловмисник із холодною зброєю атакував перехожих. На щастя, загиблих не було, лише поранені. "Автором" злочину став 30-річний сомалієць, один з бойовиків "ІД". В усякому разі, таку інформацію розповсюдив бельгійський телеканал RTBF.
За аналогічним сценарієм – людина з ножем атакує перехожих – скоєно злочин у французькому Марселі. Сталося це наступного дня після лондонського епізоду – 26 серпня. Щоправда, цього разу нападника кваліфікували як божевільного та відправили до психіатричної лікарні, пише видання La Provence.
Та найкривавішими за останні декілька тижнів стали теракти в Іспанії. 17 серпня на набережній Рамбла-де-Каналет у Барселоні фургон в'їхав у натовп людей, в результаті чого загинули півтора десятка осіб, і понад сотня отримала поранення. Пізніше, в ніч на 18 серпня, в місті Камбрілсі терористи на фургоні скоїли наїзд на пішоходів, після чого були ліквідовані в результаті спецоперації поліції. 27 серпня видання El Pais повідомило, що число жертв теракту зросло до 16 осіб.
Читайте також: "Атака в Барселоні була неминучою": експерти прогнозують збільшення терористичних нападів
Теракти 17-18 серпня в Іспанії забрали життя 16 осіб. На фото – наслідки терористичної атаки у Барселоні
Що ж коїться зі світом, який, як видається, остаточно з’їхав з глузду?
Як зазначає в авторській колонці експерт Українського інституту дослідження екстремізму Руслан Старовойтенко, за останні три роки в країнах Європи здійснено понад 500 терактів, причини скоєння яких можна класифікувати таким чином.
Перше – це зовнішня політика втручання. "Країни Євросоюзу долучені до військових конфліктів у Північній Африці та Ближньому Сході. Це, у свою чергу, несе за собою ризики помсти з боку екстремістів та радикалів".
Друге – ліберальна міграційна політика.
Одночасно з військовими конфліктами європейські політики допустили неконтрольовану міграційну хвилю, якою, в тому числі, скористалися терористи. В середовище нелегалів були інтегровані бойовики та агенти ІДІЛ, які перетинали кордони ЄС для проведення наступної підривної діяльності.
Третя причина терактів – хибно витлумачена парадигма мультикультуралізму. "Паралельний розвиток взаємовиключних культур в одній країні неможливий та навряд чи доцільний. У біженців в Євросоюзі є культурні відмінності, і багато хто з них не бажає та не розглядає можливості відмови від своїх цінностей на користь європейських, тому ціннісний конфлікт та нерівність легко передбачувані".
Четвертий фактор – радикалізація політиків та суспільства. Тут мається на увазі, що на тлі проблем із посиленням терористичних загроз "виникають нові політичні сили, а існуючі політичні актори змінюють програми, "дрейфують" до більш радикальних позицій заради збереження електоральної підтримки". Що в свою чергу "запускає" "упереджене ставлення до представників мусульманських меншин", а це аж ніяк не покращує ситуацію.
І, нарешті, п’ятий момент – це недостатня координація спецслужб та правоохоронців країн ЄС, переконаний Старовойтенко.
Читайте також: У чому причина постійних терактів в Європі?
Хто винний і що робити
Окрім причин, названих Старовойтенком, є ще дещо, здатне сприяти росту тероризму. Зокрема, того тероризму, що сіє "Ісламська держава Іраку та Леванту" – терористичне угруповання ІДІЛ. Це – помилки, скоєні світовими лідерами і, передусім, президентами Америки. Ще наприкінці січня цього року видання The Independent розмістило статтю, в якій порівняло дії Трампа із політикою Джорджа Буша. І розкритикувало як першого, так і другого.
Як відомо, одним із перших указів Трампа була 90-денна заборона на в’їзд до США представників низки мусульманських країн. Навіть тих, хто мав Green Card. Згодом ця заборона була пролонгована. The Independent порівнює цей крок із війною в Іраку, яку в 2003 році розпочав Джордж Буш-молодший: "Адміністрація Трампа виправдовує свої дії, заявляючи, що це – урок, засвоєний після 9/11 і знищення веж-близнюків. Але Трамп вивчив неправильний урок: значний успіх Мухаммеда Атти (лідера терористів – "24") і його вісімнадцяти викрадачів мав місце не у той день, коли вони і ще 3000 осіб загинули, але тоді, коли президент Джордж Буш обрав відповіддю війну в Іраку".
З 1970 року у світі скоєно понад 170 тисяч терактів, повідомляє The Global Terrorism Database. На мапі позначено, де саме вони мали місце. Інфографіка GTD
Видання додає: "Аль-Каїда та її клони були невеликою організацією, в якій, можливо, було всього кілька тисяч бойовиків на південному сході Афганістану і на північному заході Пакистану. Але завдяки рішенням Буша після 11 вересня в ній налічуються десятки тисяч бійців та мільярди доларів в десятках країн. Мало які війни зазнали невдачі так сильно, як ця "війна з терором".
Тепер же, пише The Independent, Трамп наступає на граблі Буша.
Адміністрація Трампа посилає повідомлення "Аль-Каїді" та "ІД", що Вашингтон легко спровокувати на безглузді та контрпродуктивні репресії, спрямовані проти мусульман в цілому. Ті, кого це стосується, поки обмежені за чисельністю, і це не ті люди, які можуть брати участь в терористичних змовах. Але політичний ефект вже величезний.
Про невивчені (або вивчені погано) уроки історії розмірковує і лібертаріанський Інститут Катона зі штаб-квартирою у Вашингтоні. У статті, розміщеній на Інтернет-сторінці Інституту, говориться про те, що в часи холодної війни американські лідери помилково "підписалися на теорію доміно".
"Теорія, чия назва випливає з промови президента Ейзенхауера 1954 року, стверджувала, що прихід однієї країни до комунізму означатиме "повалення" усіх її сусідів. Цей страх спонукав керівництво США турбуватися про появу комунізму навіть в тих місцях, що не мали стратегічного значення". Зокрема, у В’єтнамі, де загинуло 60 тисяч американських солдат, говориться у публікації.
Читайте також: МЗС розробило рекомендації українцям через нещодавні теракти за кордоном
Нині, ведуть далі автори, у моді нова "теорія доміно" – ідея про те, що "вірус" тероризму здатен призвести до "пандемії".
Однак поширення тероризму обмежене тими, хто готовий вбити своїх побратимів. На щастя, таких людей дуже мало. Дійсно, цей акт настільки неприродний, що збройні сили зазнають труднощів з підготовкою новобранців до вбивства. Докази свідчать, що навіть в бою солдати часто не можуть вбити, тому не дивно, що більшість терористичних груп в кінцевому підсумку вирішують увійти в політичний процес або опинитися в маргінальному становищі після того, як досягли своєї мети.
Підхід до оцінки, який пропонує Інститут Катона, доволі обнадійливий, проте не надто реалістичний. І скоєні за останні три роки півтисячі терактів яскраво це доводять. Між тим американський сайт Politico приділяє увагу іншому аспекту боротьби з тероризмом – фінансовому. Останнім часом тут з’явилися деякі додаткові складнощі, проте їх цілком реально здолати.
"Недавні терористичні атаки "ІД" в Барселоні, ймовірно, коштували не більше кількох тисяч доларів. Ці напади відповідають схемі високоефективного і недорогого тероризму в Європі. Навіть паризькі атаки в листопаді 2015 року, в результаті яких загинули 130 осіб, ймовірно, коштували не більше 10 000 доларів", – пише Politico.
Теракт 2015 року у Парижі обійшовся, ймовірно, менше ніж у 10 тисяч доларів, пише Politico. Незначні фінансові вливання у тероризм важче відстежити, переконане видання
І додає: "Ці малі доларові атаки створюють нову проблему для урядів, які розробили ефективні стратегії для блокування цільових джерел доходу "ІД" з 2014 року. З огляду на невелику суму грошей, припинення фінансування тероризму вимагає іншої стратегії".
За оцінками офіційних осіб США, на своєму піку в 2015 році "ІД" заробляла 50 мільйонів доларів в місяць або навіть більше, продаючи нафту в Іраку і Сирії. Терористична організація отримала більше сотні мільйонів шляхом пограбування банківських сховищ та вимагання коштів у підприємств і приватних осіб в контрольованих "Ісламською державою" містах. До кінця 2015 року "ІД" вважали найбагатшою терористичною групою в історії.
Однак згодом, веде далі Politico, завдяки ефективному нівелюванню нових грошових надходжень до кишень терористів, останні відчутно збідніли. "В результаті "ІД" шукає інші джерела доходів та нові способи надання фінансової підтримки бойовикам. Недавні кримінальні справи допомагають висвітлити деякі тенденції. Наприклад, на початку минулого місяця ФБР викрило схему, в рамках якої "ІД" намагалася використовувати шахрайські продажі на eBay для переказу грошей через операційну систему США. Крім цього, Сполучені Штати активізували зусилля з припинення контрабанди сирійськими старожитностями на чорні ринки Заходу, якою також займалася "ІД".
Читайте також: Теракти в Європі складаються у чіткий візерунок, – експерт
Одним словом, ситуація не є безвихідною. "Сьогодні банки можуть використовувати набагато складніші алгоритми, ніж ті, що були доступні ще кілька років тому, щоб виявляти фінансові зв'язки другого і третього порядку між потенційно підозрілими особами. Вони також можуть підключати нефінансові дані, такі, як IP-адреси комп'ютерів, які клієнти використовують для перевірки своїх облікових записів, і з їхньою допомогою відшукувати підозрілі шаблони. Банки також покращують використання аналітичних методів для виявлення ознак відмивання грошей і оцінок того, чи може таке відмивання грошей бути пов'язано з терористичною діяльністю", – резюмує Politico.
Добрі вісті з ліванського фронту
А тим часом недавній наступ ліванської армії та її союзників проти анклаву "Ісламської держави" на північно-східному кордоні з Сирією увінчався успіхом. 27 серпня набула чинності домовленість про припинення вогню на кордоні між Сирією та Ліваном, де бойовики угрупування "Хезболла" билися з сирійською армією проти "ІД", передає Reuters. Відтак бойовики "ІД" залишають анклав, втративши протягом останнього часу більшу частину його території.
"Опинившись перед вирішальною битвою, "ІД" здалася, не маючи іншого вибору, окрім як прийняти наші умови", – прокоментував ситуацію лідер "Хезболли" Хасан Насралла.
Проблема, про яку йшла мова – це не просто звільнення 140 квадратних кілометрів ліванської території. Це звільнення всіх ліванських територій, де більше нема терористів на жодному пагорбі, у долині чи на прикордонному пункті,
– додав він, повідомляє CNN.
Та попри все "Ісламська держава" була і залишається найбільш смертоносною терористичною організацією у світі, оскільки "її щупальця, сповнені ненависті, розповзаються по всьому світу", зазначає Daily News.
Збільшення числа нападів, здійснених "ІД", відбувається навіть у міру того, як кількість терористичних атак у всьому світі скоротилася на 10% порівняно з 2016 роком,
– пише видання.
І додає: "Антитерористичні сили викорчовують коріння "ІД" в Сирії та Іраку", але "кровожерливі джихадісти" все ще не здають свої позиції. Бо, зокрема, залучають соціальні мережі, кампанії в яких "спрямовані на те, щоб надихати одиноких вовків-терористів".
"ІД" "за роботою". "Ісламська держава" була і залишається найбільш смертоносною терористичною організацією у світі, зазначає Daily News
В якості підсумків зазначимо, що глобальна база даних тероризму Університету штату Меріленд, яка відстежує терористичні атаки по всьому світу, визначила, що в минулому році "ІД" взяла на себе відповідальність за 1400 терористичних атак, які призвели до 7 300 жертв. Порівняно з 2015 роком має місце "збільшення загальних атак на 19% і зростання смертності на 39%", – говориться у статті Daily News.
Що означає як мінімум одне: боротьба із тероризмом триватиме й надалі. Гру, у якій ставками є людські життя, ще, на жаль, не закінчено.
Читайте також: Радбез ООН прийняла важливу резолюцію щодо протидії тероризму