"Я гадаю, очевидно, це не станеться завтра, вони не приєднаються", – так перспективи членства України і Грузії в НАТО оцінив очільник Альянсу Єнс Столтенберг. На думку президентки Естонії Керсті Кальюлайд, ми так само далекі і від ЄС.

Цікаво Нові формати та ідеї: як Україна повертається в Центральну Європу

За її оцінкою, стати членом європейської сім'ї Україна зможе лише за 20 років. Поки ані в НАТО, ані в Євросоюзі Україна не може домогтися жодної конкретики щодо вступу.

У МЗС створюють регіональні союзи

Відтак в українському Міністерстві закордонних справ взялися за створення регіональних союзів, аби зміцнити безпеку нашої держави і її роль на міжнародній арені.

Ми більше не чекаємо, коли нас кудись запросять. Ми вже сьогодні об'єднуємо навколо України найближчих партнерів і однодумців для того, щоб разом вирішувати цілком конкретні проблеми, які стоять перед Україною і регіоном.

Дмитро Кулеба

Міністр закордонних справ

Протягом року Україна створила 3 регіональні альянси. У липні 2020 року – "Люблінський трикутник" за участі Польщі і Литви. Його завдання – сприяти євроінтеграції України і протистояти гібридній агресії Росії.

У жовтні 2020 року в рамках візиту Володимира Зеленського підписали угоду з Туреччиною про утворення оборонного об'єднання, яке отримало назву Квадрига. Україна з турецькими військовиками і політиками працюватиме над гарантуванням безпеки в Чорному морі й над деокупацією Криму.

А на весні 2021 року Україна, Грузія і Молдова домовилися створити Асоційоване тріо, аби разом просувати вступ до Євросоюзу.

Великий плюс регіональних союзів в тому, що завжди легше разом колективно йти до якоїсь цілі спільної,
– переконаний експерт Українського інституту майбутнього Ілія Куса.

Колись у 7 учасників програми Східного партнерства така була. Однак через 12 років після її запровадження Брюсселем, виявилося, що ані Азербайджан, ані Вірменія, ані Білорусь, яка вийшла з неї у червні 2021 року, більше не прагнуть інтеграції до європейського об'єднання.

Натомість Україна, Молдова і Грузія, які вже давно підписали з Брюсселем угоди про асоціацію, до цього часу плекають сподівання на вступ до ЄС. Втім, Асоційоване тріо, як вважають експерти, не здатне забезпечити Україні досягнення її стратегічної мети.

Читайте також Кулеба оголосив про намір провести "Люблінський трикутник" на рівні президентів

Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко зазначив, що це просто тактичне доповнення до стратегії. Водночас Україні потрібно значно швидше розв'язувати ті проблеми, які є на порядку денному.

"Наша ключова проблема – це не стандарти НАТО і ЄС, якісь виробничі чи військові суто. Це якісна демократія і стосунки з Росією", – резюмував експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Микола Капітоненко.

Навіщо Україні регіональні союзи: дивіться сюжет 24 каналу

Якісна демократія та протистояння Росії

Якісна демократія залежить виключно від українських політиків, які повинні активніше просувати реформи на рівні законодавства. А от протистояння агресії з боку Росії – це складніше завдання.

Частково у її вирішенні нам можуть допомогти "Люблінській трикутник" і об'єднання Квадрига з Туреччиною. Польща і Литва через "укр-пол-лит комбат" беруть активну участь у підготовці і тренуваннях українських солдатів.

Туреччина є важливим партнером для нас у Чорному морі. Тут Анкара може стримувати прагнення Кремля взяти під контроль більшу частину чорноморського регіону. Крім того, турецький уряд послідовний у своєму невизнанні окупації Криму.

Чи потрібні регіональні союзи

Втім, як вважають експерти, такі регіональні об'єднання можуть грати лише допоміжну роль у розв'язанні безпекових проблем України, але головного питання вони не розв'яжуть.

"У жодній співпраці, у "Люблінському трикутнику", наприклад, або в регіоні Чорного моря, поглибленій співпраці з Туреччиною, – вони не можуть гарантувати української безпеки, вони можуть щось додати, десь підвищити ціну для потенційного агресора", – заявив Капітоненко.

Рекомендуємо Дипломатія суб'єктності: Польща готова стати стратегічним партнером України

Це не означає, що такі регіональні союзи Україні не потрібні. Ситуація у світі змінюється дуже швидко і великі об'єднання переживають серйозні трансформації. У ЄС загострилася криза через вихід Великої Британії.

Проблем об'єднанню додають розбіжності між старою Європою і країнами східного флангу, як Польща і Угорщина. А суперечності всередині НАТО змусили європейських політиків заговорити про створення власної армії задля захисту інтересів об'єднання.

Країни зараз схильні об'єднуватися тимчасово, ситуативно, заради спільних інтересів, прагматичних доволі, а не на ціннісній основі – довготерміновій,
– резюмував Куса.

Приклад цьому Аукус – об'єднання США, Великої Британії і Австралії для протистояння Китаю в тихоокеанському регіоні.

Не стояти осторонь світових трендів

Україні не варто стояти осторонь світових трендів. Наша держава потребує не лише альянсів у політичній і безпековій сферах. Нам необхідно шукати партнерів для протистояння газовому тиску з боку Росії і для розвитку альтернативних джерел енергії.

До теми Місце України – у ЄС: спільна заява Зеленського та Дуди

І час для цього зараз слушний. В Європі набирає обертів зелений рух. У Німеччині готові виділяти значні кошти на розвиток водневої енергетики. Цим видом пального цікавляться і у Польщі. І обидві країни готові залучити Україну до цих своїх планів.