Україна, Росія та ЄС підписали тристоронній газовий протокол
Погодили і вартість, і виплату боргу. Ціна — 378 доларів за тисячу кубів до кінця року, і до березня — 385, а, може, й менше. Принаймні, Україна наполягає на цифрі в 365 доларів. Крім цього, відмовилися від принципу "бери або плати". В ЄС підсумком важких і тривалих перемовин задоволені.
Я дуже радий, що перемогу здобув здоровий глузд,
— каже екс-голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Ціна у 385 доларів у січні-лютому обумовлена газовою знижкою
Ціна в 385 доларів у січні-лютому обумовлена 100-доларовою знижкою українцям. Та остаточна вартість залежатиме від світової ситуації, кажуть у "Газпромі". Крім вартості, узгодили й обсяги постачання палива на наступний рік.
Україна підтвердила наявність коштів для оплати поставок газу,
— повідомив міністр енергетики Росії Олександр Новак.
"Україна планує купити 4 мільярди кубометрів — це наш орієнтир, ми маємо необхідний обсяг коштів", — зазначив міністр енергетики та вугільної промисловості Юрій Продан.
Нові домовленості відобразять у спецпостанові російського уряду
Тож, до кінця року Україна заплатить Росії 4,5 мільярда доларів. Три мільярди з цієї суми — визнаний борг "Газпрому", решта — передоплата. Газову знижку для України пропишуть у спеціальній постанові російського уряду.
Втім, в українському Кабміні переконані: Брюссельська угода — тимчасова перемога. Крапку в газовому протистоянні має поставити Стокгольмський арбітраж.
В протоколі чітко зазначено про те, що Україна оцінює цей газ по 268 доларів за тисячу кубічних метрів і тому розрахунки йдуть саме з цієї цифри,
— зазначив Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Експерти радять не заспокоюватись на досягнутих домовленостях
Не надто радіти підписаному договору в Брюсселі радять експерти. Хоча гарантом домовленостей виступив ЄС, від Росії можна чекати чого завгодно.
"Потрібно готуватись до того, що взимку може бути призупинений транзит по українській території. З технічних та інших причин, незалежно від оцих домовленостей, І фактично — це зупинить реверс із Європи. А це порушить газовий баланс на осінньо-зимовий період на опалювальний сезон," — говорить експерт з енергетичних питань Валерій Боровик.
Гроші на газ пообіцяли ЄС та МВФ
Гроші на газ пообіцяли ЄС та МВФ. Допомагатимуть купувати Києву блакитне паливо і в наступному році. Якщо ж Росія односторонньо спробує змінити ціну, Україна отримає фінансову компенсацію від європейських партнерів, сподіваються в уряді.
Але обіцянки — річ невдячна, застерігають експерти. Треба бути готовим до того, що Україна може й не отримати вчасно кошти на передоплату.
Гарантія — це не "зелені купюри",
— наголосив експерт з енергетичних питань Дмитро Марунич.
Україна має готуватись до наступних зим, — експерти
Оглядачі пропонують українській владі замислитись — що робити з імпортом російського газу після закінчення тимчасових газових угод. Навесні домовлятися доведеться знову.
Ми вирішимо питання після диверсифікації джерел енергопостачання,
— каже Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Та поки сторони обіцяють дотримуватися Брюссельської угоди, Росія платитиме за транзит газу напряму "Нафтогазу". Україна має погасити перші газові рахунки найближчим часом.