Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, передає пресслужба МЗС України.

Раніше Події можуть вплинути на Україну: Зеленський провів закриту нараду з силовиками про Білорусь

Я прийняв рішення викликати посла України в Білорусі Ігоря Кизима на консультації до Києва для оцінки перспектив українсько-білоруських відносин в новій реальності, яка склалася,
– наголосив він.

Кулеба додав: Україна вперше в історії вдається до такого кроку в відносинах з Білоруссю. За його словами, МЗС робить це виключно через "неприпустимість дій Мінська".

Як у МЗС пояснюють рішення викликати свого посла з Мінська:

  • Так, очільник відомства нагадав, що 14 серпня офіційний Мінськ передав затриманих вагнерівців Росії, попри "наявність усіх правових та моральних підстав передати їх Україні".
  • Цей крок, за словами Кулеби, підірвав довіру між Україною та Білоруссю та завдав важкого удару двостороннім відносинам.
  • Після цього Олександр Лукашенко неодноразово і безпідставно звинувачував Україну у недружніх кроках проти Білорусі.

"Якісно нові загрози як для особистої безпеки громадян, так і регіональної безпеки в цілому випливають з офіційних повідомлень про можливе активне залучення Росії та ОДКБ до врегулювання ситуації у Білорусі. Сукупність зазначених фактів та дій кардинально змінює ситуацію в українсько-білоруських відносинах", – вважає Кулеба.

Що таке ОДКБ?

Організація договору про колективну безпеку — військово-політична міжнародна організація, до якої входять Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан.

Організація покликана протистояти регіональним викликам і загрозам військово-політичного і військово-стратегічного характеру.
  • У МЗС запевняють, що дипломати "жорстко захищатимуть національні інтереси України". При цьому виклик посла на консультації жодним чином не вплине на здатність забезпечувати права та законні інтереси громадян України на території Білорусі.

Принагідно хочу нагадати, що у зв'язку із загостренням безпекової ситуації в Білорусі, МЗС України вже рекомендувало утриматися від поїздок до цієї країни. Тим, хто вже перебуває у Білорусі, МЗС радить уникати масових заходів та місць скупчення громадян,
– додав Кулеба.