Клопотання про передачу бійців подав Генпрокурор Росії
Про те, що бійців "Вагнера" повернули на російську територію повідомила Генпрокуратура Російської Федерації. Про це інформує "Інтерфакс-Україна".
До теми Затримані вагнерівці ніяк не могли використовувати Мінськ як транспортний хаб, – журналістка
Відповідно до клопотання Генпрокурора Росії Ігоря Краснова від 5 серпня 2020 року у порядку, передбаченому Мінською конвенцією про правову допомогу, 32 громадянина Росії, які раніше були затримані на території Російської Федерації, перетнули російський кордон та перебувають на території Росії,
– мовиться у повідомленні Генпрокуратури РФ.
Що кажуть в МЗС України
У МЗС України зазначили, що екстрадиція бійців ПВК "Вагнера" стає неможливою після вивезення їх до Росії. Про це повідомив заступник міністра Євген Єнін в коментарі одному з українських каналів.
Справа у тому, що якщо у вказаних осіб є російські паспорти, то як Україна не видає своїх громадян, так само Білорусь та Росія не видають своїх,
– пояснив Єнін.
Заступник очільника дипвідомства повідомив, що і раніше були прогнози, що вагнерівців використають, як розмінну карту з Росією.
"Тепер ми бачимо, що він (Олександр Лукашенко – 24 канал) зробив вибір на користь російської сторони. Тим не менше, наші органи прокуратури зробили все можливе для видачі правопорушників Україні", – сказав Єнін.
Крім того, окрему заяву оприлюднила пресслужба відомства. У зовнішньополітичному міністерстві висловили занепокоєння заявами керівництва Білорусі щодо участі громадян України в організації протестів, які прокотилися країною після виборів.
Ми – обурені тим, що президент дружньої нам держави звинувачує українців у дестабілізації ситуації в Білорусі. Цьому немає жодних доказів,
– наголосили дипломати.
Водночас вони підкреслили, що докази в участі у терористичній діяльності 28 найманців ПВК "Вагнера", затриманих у Білорусі, є. І усе це українська сторона детально виклала в запитах про видачу та направила до Мінська – "щоб злочинці отримали справедливе покарання".
"Натомість вагнерівці, з благословення білоруської влади, повертаються в РФ. Щоб і надалі здійснювати злочини на території суверенних держав", – підсумували у МЗС України.
Цікаво Що насправді вагнерівці робили в Білорусі: 9 важливих фактів
Позиція Офісу генпрокурора України
В Офісі генпрокурора України кажуть, що досі не отримали офіційної відповіді білоруської сторони на запит про екстрадицію вагнерівців. Про це в коментарі "Українській правді" повідомив заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов.
Він зазначив, що є достатньо доказів того, що вагнерівці брали участь у боях на Донбасі на боці російських збройних формувань.
Тим не менше, маючи доказову базу, ми будемо притягувати їх до кримінальної відповідальності на національному рівні, використовуючи механізм заочного правосуддя. Адже підозра в них вже є,
– зазначив Мамедов.
Заява РНБО
Прокоментували видачу вагнерівців Росії і у РНБО. Секретар відомства Олексій Данілов назвав це недружнім кроком щодо України.
На жаль, влада Білорусі ухвалила неправове рішення, яке не відповідає духу двосторонніх взаємовідносин. На жаль, це рішення негативно позначиться на взаєминах двох держав, оскільки Україна зібрала достатньо доказів щодо участі бійців "Вагнера" у збройному конфлікті на Донбасі в складі незаконних збройних формувань Російської Федерації,
– зауважив він.
Також Данілов нагадав, що Офіс генпрокурора України ще 11 серпня звернувся до Генеральної прокуратури Білорусі із запитами про видачу 28 осіб. Усім їм, зокрема 9 громадян України, було обґрунтовано повідомлено про підозру в участі у терористичній організації.
За словами секретаря Ради безпеки, закон і повага до правових процедур вимагали від білоруської сторони іншого рішення щодо бійців "Вагнера".
"Зі свого боку, хочемо зазначити, що Україна знайде час і можливість, маючи доказову базу, притягти всіх винних у скоєнні злочинів на нашій території до кримінальної відповідальності, в якій би далекій країні вони не переховувалися", – наголосив посадовець.
Коментар Офісу Президента
У Зеленського зауважили, що Україна з прикрістю сприймає рішення Білорусі передати Росії раніше затриманих бійців приватної військової компанії "Вагнера".
Безумовно, Республіка Білорусь – незалежна держава з власною позицією, але українська сторона очікувала більш юридично коректного й зваженого рішення,
– наголосили в ОПУ.
Зверніть увагу Кремль надіслав лист у Білорусь з фактами затримання вагнерівців: реакція Лукашенка
Що каже Володимир Зеленський
Він вважає такий крок зі сторони Білорусі дивним, некоректним та неприйнятним. Про це Зеленський написав у телеграмі.
За його словами, вагнерівців відправили до РФ попри наявні домовленості про суто юридичний та об’єктивний підхід до оцінки цієї справи.
Вважаємо, м’яко кажучи, несправедливий, таким, що не відповідає духу відносин між Україною та Білоруссю, заснованих на принципах поваги та взаємної допомоги,
– підсумував президент.
Та додав, що наслідки цього рішення будуть трагічними.
Коротко про затримання вагнерівців
- 29 липня 32 бойовиків проросійського угрупування "Вагнера" затримали біля Мінська, одного спіймали на півдні країни.
- За словами білоруської влади, метою перебування вагнерівців у країні була "дестабілізація ситуації під час виборчої кампанії".
- Натомість російська влада, яка формально не має відношення до бойовиків, запевнила: Білорусь була лише відправною точкою для вагнерівців до Стамбула. Бойовики, мовляв, просто затрималися на довше, бо не встигли на літак.