Ядерна війна між великими державами

Веллерстайн відзначає, що у США і Росії є тисячі одиниць ядерної зброї, у трьох інших великих ядерних держав — сотні.

На його думку, напруженість через регіональні конфлікти, на кшталт війни на Донбасі, переростає в більші війни.

Військові стратеги називають цей сценарій "ескалацією": одна сторона, можливо, сама того не розуміючи, провокує іншу на жорсткішу відповідь, що веде до наступної відповіді і так далі, а зрештою — в найгіршому випадку — до повноцінного обміну ядерними ударами, ситуації, в якій можуть загинути мільйони", — пише автор.

Ядерний удар між малими ядерними державами

Нагадавши про заяву Пакистану щодо застосування ЯЗ (ядерної зброї) у разі масованого неядерного удару, автор вказує, що багато фахівців вважають найімовірнішим сценарієм застосування ЯЗ конфлікт двох малих ядерних держав.

Ядерна держава проти неядерної держави

Веллерстайн вважає, що великі ядерні держави навряд можуть подумати, що варто скористатися зброєю масового ураження.

Але як щодо вразливіших країн, з військовими машинами? Можна побоюватися, скажімо, війни між Ізраїлем та його сусідами, або Північної Кореї з Південною Кореєю. Складність з цими державами в тому, що неядерна держава може не віддавати собі звіт, що країна, у якої є бомба, провела ту саму межу. Знову такі "асиметрії" підвищують шанси непорозумінь", — розмірковує автор.

Ядерний тероризм

Веллерстайн сумнівається, що терористи, навіть маючи істотні ресурси, змогли б напрацювати технічні і виробничі знання та навички, які необхідні для самостійного виробництва ядерного палива.

Але чи може терористичне угруповання вкрасти паливо? Ймовірно, може,
— додає автор.

"Не далі як у 2012 році, наприклад, група активістів-пацифістів (до якої входила 82-річна черниця) змогла увірватися в американський Форт Нокс із збагаченим ураном", — повідомляє Веллерстайн.

Читайте також: Надзвичайно небезпечні ядерні матеріали хотіли продати на Прикарпатті

Випадкова ядерна детонація

"Чи може ядерна зброя випадково вибухнути? У 1950-х і 1960-х роках США десятки разів були на волоску від цього: розбивалися літаки з атомними бомбами на борту, бомби падали з літаків, подовгу горіли. Чи може така ситуація привести до істотного викиду ядерної енергії? Для зброї старого покоління це було менш неймовірно, ніж хотілося б", — повідомляє автор.

У підсумку автор задається питанням, наскільки ж велика ймовірність нового застосування ядерної зброї.

Навіть спроба позбутися від усієї Яз може не звільнити нас повністю від цього страху. Зрештою, завжди є ризик, що якась держава збереже і сховає хоч трохи ядерного палива — на всякий випадок,
— відповідає Веллерстайн на своє питання.