Те, що на Західній Україні чималі покладу газу, знали давно. Старожили казали, що боялися копати підвали, бо часто вони вибухали.
1939-го року, коли Західну Україну приєднали до СРСР, кремлівська верхівка швиденько проглянула ресурси нових територій і виявила, що з усіх республік саме на Україну припадає 60% усіх розвіданих запасів газу. При чому Дашавське родовище було найпотужніше.
Не гаючи часу 1948-го року завершують будівництво найбільшого на той час газопроводу Європи Дашава-Київ. За рік місто отримує 2 мільярди кубометрів газу. Трохи забагато для української столиці, але незабаром стає зрозуміло для чого такі потужності. Газопровід продовжують до Москви, і тепер його довжина вражає — 1530 км.
З 1951 року Москва готує їсти та обігріває свої квартири галицьким газом. Та навіть російські міста, що не мали сполучення з трубою, також отримували український газ, але в балонах. Це при тому, що українські населені пункти й далі заготовляють дрова й вугілля.
У 1960-ті роки розгалуження від Дашави прямують у Мінськ, Вільнюс, Ригу, а згодом і в сусідні соцкраїни – Чехословаччину та Угорщину, що робить Україну одним із найбільших експортерів газу в Європі.
Після того, як у Харківській області відкрили нові родовища, Україна побила власний рекорд видобутку. У 1975 році – це майже 70 мільярдів кубометрів. Пік, за яким іде поступове спадання.
Доки наші запаси вичерпувалися, Москва вирішила, що варто використати й людські ресурси. З Івано-Франківська до Західного Сибіру щодня вилітало 18 рейсів. На Уренгої українським буровикам доводилося працювати в нелюдських умовах. Улітку температура сягала +40, взимку -50. Доходили до шарів вічної мерзлоти.
Не завжди витримувала техніка, а от українці не припиняли робіт і постійно пристосовувалися до умов. Коли на одну свердловину виділяли 3 місяці, прикарпатці справлялися за 20 днів. Загалом спеціалісти з "Укрбургазу" пробурили в Росії 2 мільйони метрів порід і здали в експлуатацію майже 600 свердловин.
За найскромнішими підрахунками, з Західної Україну в "білокам'яну" та сусідні республіки викачали 500 мільярдів кубометрів газу.