Вірити сучасному українському політику якщо і можна, то в кращому разі в одному випадку з п’яти.
Ступінь відповідальності політиків перед виборцями вивчає громадська організація "Відкрите суспільство", там стверджують: у життя втілюється у кращому разі 20% обіцяного. Це середній показник по парламенту.
"У різних фракціях, відповідно у різних партіях, було представлено різну кількість обіцянок, загалом, якщо казати про загальний процент, то він навіть не дотягує до 20, якщо казати про чесне і повне виконання всіх передвиборчих обіцянок", - каже аналітик ГО "Відкрите суспільство" Cтаніслав Соколов.
Виборці очікували нових соціальних програм
Сьогодні переважна більшість виборців каже: у 2007-му очікували на нових соціальних програм. Сподівалися, з новою владою їх проблеми вирішаться.
"Ми голосували за Юлю, але нічого ми не побачили нового, те що було, те і зараз. Нерухомість звісно нас хвилює, бо ми в гуртожитку живемо, теж обіцяли нам все, але ж нічого ми з цього не побачили", - скаржиться киянка Валентина.
"У мене є голос, не бачу я того результату, на який сподівався і очікував. Житлові питання - це найболючіша тема для мене, ми живемо в одній квартирі, дуже велика сім’я, але перспектив я і зараз не бачу’, - каже киянин Анатолій.
На рахунку ПР 9 виконаних обіцянок з 28
Найбільша частка виконання обіцянок у партії влади. Регіонали втілили у життя 32% або 9 з 28-ми обіцянок. Саме незначною кількістю обіцяного дослідники пояснюють значущість відсотків. Адже наприклад у програмі БЮТу їх було 94.
"Ми закладали, це є в нашій програмі, збільшення видатків на житлово-комунальне господарство. Але ми бачимо, що зараз бюджет держави обмежений, і фінансування житлово-комунального господарства, який проголосований у Верховній Раді у першому читанні, не дотягує до 4-5 , а краще 6 мільярдів гривень, необхідних для реформування", - пояснює народний депутат, Партія Регіонів Владислав Лук'янов.
"Ми обіцяли підтримку вітчизняного виробника. Ми на сьогоднішній день похвалитися цим не можемо. Моя рідна запорізька область показала взагалі обсяги виробництва майже на третину. Це ганьба, от за це я себе картаю, тому що вітчизняного виробника треба підтримувати не на словах, а на діях, в тому числі законодавчими актами", - вважає народний депутат, Партія регіонів Ярослав Сухий.
Навіщо ж обіцяли, якщо знали, що на це немає коштів - не кажуть. Не краще, якщо не знали. Це свідчить про професійний рівень парламентарів. Відсоток виконаних обіцянок регіоналам додали пенсійна, податкова та судова реформи. Але, тут вже виникає питання якості. Адже багато в чому втілені реформи прямо суперечать обіцяним перед виборами.
БЮТ виконав програму на 15%
Похизуватися виконанням обіцяного сьогодні не можуть і БЮТівці. На вибори 2007-го блок ішов з програмою "Український прорив". Прорвало у 2008-му. Із майже сотні пунктів передвиборчої програми реалізовано 14. Ліквідація ПДВ, скасування призову, повернення заощаджень Ощадбанку СРСР і ще багато чого. Про деякі самі БЮТівці вже й не пам’ятають.
"Я не знаю, хто обіцяв скасувати ПДВ, я вам скажу відверто, тому що скасування Пдв, його зменшення, - ці кошти все одно б знімалися з інших платежів", - каже народний депутат, БЮТ Андрій Шкіль.
"Беремо, наприклад, контрактна армія, Ви знаєте, що цей законопроект був внесений ще урядом Тимошенко, але, на жаль, він не був підтриманий, більш того позиція в той час президента Ющенка і позиція нинішнього президента , фактично є відтягуванням цієї ситуацію, і не введенням контрактної армії", - переконаний народний депутат, БЮТ Сергій Соболєв.
НУ-НС виконала 21 із 61 обіцянок
Депутатської недоторканності, яку прагнули скасувати у БЮТ, народні обранці не позбулися і за допомогою партнерів з НУ-НСу. Хоча у передвиборчій програмі останніх - це був пункт №1.
"Якщо мова йде про депутатську недоторканість, усі декларували, що вони готові проголосувати про відповідні зміни до конституції України, я можу говорити тільки про свою політичну силу, тобто мається на увазі партія "Наша Україна", ми послідовно дотримувались цієї позиції, ми вносили законопроекти, і на тому воно все загальмувалося", - каже народний депутат, НУ-НС Роман Зварич.
КПУ передвиборчу програму виконала на 7%
У комуністичної партії відсоток виконання передвиборчої програми найменший. З 58 пунктів програми реалізували лише 4.
"Внесли проект у Верховну Раду на розгляд, щоб Верховна Рада визнала російську мову другою державною, але відмовились від цього самі ж регіонали, які під час виборів обіцяли, що російська мова буде другою державною". - скаржиться лідер комуністичної партії Петро Симоненко.
Блок Литвина виконав 11 обіцянок із 64
Теж саме у блоку Литвина. Попри те, що разом з комуністами політична сила входить до парламентської більшість, на виконання передвиборчої програми це не впливає. Безкоштовна вища освіта, безвідсотковий кредит на житло чи погодинна оплата праці.
У своїх передвиборчих програмах політики дають відповіді на соціальний запит та потреби населення на момент виборів, кажуть експерти. Вартість їх виконання жодна з політсил не наводить. Так само, як і плану втілення. Це і є перша ознака того, що ніхто і не збирався ці пункти виконувати.
"Вам здається, що воює Юлія Тимошенко з Януковичем, а комуністи з ними двома, ще є якась "Наша України", ще є Яценюк, суть проста - це група людей, які хочуть бути головними у розподілі національних багатств на свою користь. Але вирішувати повинні звичайні громадяни, якщо їм пред'явити такий підхід, вони ж за вас не проголосують. А враховуючи те, що їм якимось чином треба залучати своїх прихильників, вони звертаються до фахівців, фахівці, часом проводячи дослідження, дуже чітко відчувають соціальні запити", - пояснює політтехнолог Сергій Гайдай.
"Чому не виконують, бо попередні не виконували, і їм за це нічого не було. Це всі розуміють, що вони можуть цинічно обдурити виборця, і потім через рік, через два це може забутися, ну там через 5 років" - каже політтехнолог Денис Богуш.
Юридичної відповідальності за виконання передвиборчих програм сьогодні не існує. Але закон про "політичні партії" зобов’язує мати передвиборчу програму.
"Немає ніде юридично закріпленого положення, що має містити ця програма, не закріплено, в якому вигляді вона має бути, в які терміни подаватись, а тільки те,що вона має бути. Це не можна вважати не договірними відносинами, ніякими, це особливий вид, це як декларування своїх намірів", - вважає юрист Ірина Поспєлова.
Суд: передвиборча програма - агітація, а не закон
Рішенням Вищого Адміністративного Суду передвиборча програма - засіб агітації, а не закон, тому її невиконання не можна вважати протиправним. Іншими словами: обіцяти - ще не значить одружитися.
"Зараз цей процес став жахливим, коли обіцяють те, що не можна виконати, і виборці беруть участь в цій грі. Багато хто з виборців, і про це є дані соціології, розуміють, що їх вводять в оману, але вони голосують за тих, хто їх оманює", - каже політолог Володимир Фесенко.
Багато хто з виборців, і про це є дані соціології, розуміють, що їх вводять в оману, але вони голосують за тих, хто їх оманює
Зрештою можна подумати, що у парламенті депутати не те, що обіцянок не виконують, а взагалі не працюють. У 1 півріччі 2011 році Верховна Рада ухвалила 206 законів. 60% з них розроблені урядом або президентом. Іншими словами, парламент перетворюється з законодавчої гілки влади на статиста, який підмахує правила гри, запропоновані тими, хто має їх виконувати. Новий парламент обиратимемо за рік.
"Це - верхівка безвідповідальної вертикалі. Її початок, треба шукати у кабінці для голосування. Твій депутат не виконав обіцяного, іди на наступні вибори і голосуй за будь-кого, але іншого. Звідси починається відповідальність кожного", - вважає журналіст Катерина Лисенко.