Серед санкцій – заморожування активів держав-агресорів
Серед обмежувальних заходів – заморожування активів держав-агресорів та їхніх компаній, заборона на в'їзд в Україну, зупинка перевезень. Із законопроекту викреслили суперечні пункти, що були в документі на початку. Зокрема, обмеження поштового зв’язку, припинення телетрансляцій, закриття ЗМІ.
Там є перелік 29 видів різноманітних санкцій, які теоретично можуть бути застосовані до або країни-агресора, або країни, яка веде агресивну економічну діяльність, або застосовує незаконне ембарго. Так як зараз записали, може бути навіть, що український громадянин підпаде під санкції, але він має бути резидентом іноземної країни, – пояснив народний депутат фракції ВО "Батьківщина" Сергій Терьохін.
Регіонали не підтримали санкції
Не всі політичні сили готові вдарити по російській кишені. Регіонали не підтримали санкції. Аргументів кілька: часу на ознайомлення зі зміненим документом їм не дали. Також переконані: уряд має займатися питанням миру, а не фінансової війни.
Ні, ми не були ознайомлені, нам її роздали в день голосування. Відповідно ми не приймали участь в голосуванні. Чинна влада знову демонструє неповагу до регламенту, в чому вона нас колись попрікала. Вони ще грубіші помилки допускають і приймають такі доленосні рішення, – сказав народний депутат фракції Партії регіонів Олександр Долженков.
Наразі санкції проти Росії ввели Сполучені Штати, Європа, Канада, Австралія та Японія. Україна так довго долучалася до світових фінансових заходів через те, що питання санкцій раніше не були прописані в українському законодавстві, – пояснюють у Кабміні.
Самогубство чи питання честі – очільник уряду не приховує: санкції вдарять по українській економіці. Проте у той час як світ застосовує фінансові важелі проти агресора, Україна не може стояти осторонь.
Введення санкцій матиме наслідки і для української економіки. Але це та ціна, яка ніщо в порівнянні з жертвами українських солдатів, українського населення. Прийняття цього закону – це відповідь на питання: це український парламент чи це парламент іншої держави, – заявив прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк.
Депутати, які підтримали законопроект, розуміють, що санкції можуть мати болісні наслідки і для України.
Кожну санкцію треба якісно проробляти. Тому що для введення будь-якої санкції необхідно, як мінімум, передбачати комісуючі механізми, заміщуючі механізми. Взагалі прораховувати, яким чином це вплине на економіку України. Тому що, як вже було сказано в сесійній залі, це буде боротьба двох економік, а не боротьба конкретних санкцій, – сказав голова фракції "УДАР" Віталій Ковальчук.
Уряду варто створити спеціальний антикризовий пакет, - експерти
Аби пом'якшити негативні наслідки від санкцій, уряду варто створити спеціальний антикризовий пакет – переконані експерти.
Уряду потрібно розробляти законопроекти не лише про санкції, а і створювати їх разом з промисловцями. Ми з бізнесменами, з підприємцями, з усіма мали зв'язки, хто мав стосунки з російськими банками, з російськими великими компаніями, в телекомунікаційній, в енергетичній сфері. Треба створювати робочі групи для пошуку шляхів компенсації тих втрат, які зазнали, коли буде ця робота, коли поряд з санкціями буде на стіл покладений пакет кризових засобів. У такому випадку можна говорити, що економічна політика протидії агресії Росії є успішною, – вважає політичний експерт Петро Бурковський.
Кандидати на санкції вже є: 172 особи та 65 компаній
Уряд підготував список, у якому 172 особи та 65 компаній. Експерти прогнозують, хто з росіян відчує смак "української санкції". Насамперед їх застосують проти бізнесу близького кола Володимира Путіна. Зокрема – металургійних, нафтових, енергетичних компаній. Фахівці радять дотримуватися тих видів санкцій, що вже застосував Захід. Варто бути обережними з обмеженням на транзитні послуги.
Це якраз такий крок, він шкодить більше нашим партнерам у Євросоюзі, тому що це порушується, може порушитися режим постачання російського газу в країни Євросоюзу. Насправді, меншою мірою шкодить Росії, тому що заборона транзиту українською територією якраз надає додатковий аргумент на користь Південного потоку в обхід України, – пояснює економічний експерт Ільдар Газізуллін.
Росія відреагувала на санкції. У Москві лякають Україну чутливішими заходами, якими – наразі не уточнюють.