Відтак, згідно з вироком, Валерія Іващенка позбавлено другого рангу державного службовця та права обіймати організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські посади в установах, підприємствах всіх форм власності впродовж трьох років.

Валерій Іващенко

Фото: radiosvoboda.org

Уся судова історія Іващенка розпочалася 20 серпня 2010 року, коли Генеральна прокуратура України порушила стосовно нього кримінальну справу за ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу України (зловживання владою або службовим становищем). Іващенка арештували.

За словами ГПУ, він в листопаді 2009 року, займаючи посаду тимчасово виконуючого обов'язки глави Міноборони, підписав складений керуючим санацією Феодосійського судномеханічного заводу план санації, яким передбачена реалізація державного майна, в тому числі трьох причалів, бомбосховища та будівлі, яка забезпечувало розміщення і зберігання мобілізаційних матеріальних резервів.

Короткострокове голодування

Перебуваючи в СІЗО, екс-виконуючий обов’язки міністра оборони України Іващенко кілька разів звертався до медиків слідчого ізолятора в зв’язку з погіршенням стану здоров’я, однак належної реакції не отримував. Та невдовзі стан його здоров'я загострився і його таки госпіталізували. Як згодом повідомили, Іващенко лежав у одній лікарні із екс-міністром внутрішніх справ Юрієм Луценком.

Та вже через кілька днів Іващенка знову повернули з Київської лікарні швидкої допомоги до слідчого ізолятора. Невдовзі після повернення до СІЗО, у залі судового засідання після того, як суддя вкотре відмовив у задоволенні клопотання про зміну запобіжного заходу через різке погіршення стану здоров’я та необхідність провести відповідне лікування, Іващенко оголосив безстрокове голодування. Це було знаком протесту проти упередженості колегії суддів Печерського районного суду Києва, яку очолює відомий суддя Сергій Вовк.

Проте, через загрозу життю, невдовзі Іващенко таки відмовився від голодування.

Продовження суду і проблем зі здоров'ям

Вже 12 липня 2011 року Печерський районний суд Києва продовжив розгляд кримінальної справи колишнього тимчасово виконуючого обов’язки міністра оборони України Валерія Іващенка. Наступного дня у суді оголосили, що не задовольнили клопотання адвокатів екс-тимчасово виконуючого обов’язки міністра оборони України Валерія Іващенка про зміну йому запобіжного заходу з арешту на підписку про невиїзд.

Та невдовзі здоров'я Іващенка суттєво погіршилося. Його адвокат навіть заявив, що підсудному загрожує параліч і, як наслідок, інвалідність. Лікарі стверджували, що Іващенку потрібно термінове лікування у стаціонарі.

У січні, під час чергового судового засідання, Іващенку до суду викликали "швидку допомогу".

«Я що, як шматок м’яса з кістками, який не гідний того, щоб надали мені мої ж документи? Чому у прокуратури є ці документи, яких немає у мого захисту. Я прошу суд, на який покладено обов’язок забезпечити рівність прав сторін, звернути на це увагу»,
– зазначив Іващенко

Після цього захист Іващенка попросив оголосити 2-тижневу перерву, оскільки підсудному призначили медикаментозне лікування, яке не дасть результатів у випадку проведення судових засідань. Проте, суд оголосив перерву на 5-тижнів, до 1 березня. А на запитання, чому перерва така тривала, суддя Вовк заявив, що бере участь у інших судових процесах.

Відновлення розгляду справи

Як і передбачалося, 1 березня Печерський районний суд Києва після більш ніж місячної перерви відновив судове слідство у справі Валерія Іващенка. Тоді ж розпочався допит свідків, заявлених зі сторони захисту, зокрема, екс-директора господарсько-економічної діяльності Міністерства оборони України Миколи Обзора.

Через два тижні у суді завершили допитувати експертів та свідків зі сторони захисту у справі Іващенка і повідомили, що процедура вивчення матеріалів справи може тривати кілька днів, після чого суд має перейти до допиту Валерія Іващенка та іншого підсудного – екс-керівника санації Феодосійського судномеханічного заводу Сергія Міхеєва.

Відтермінування судового засідання

Та стан здоров'я Іващенка знову погіршився, хоча у ДПтС України запевняли, що Іващенку надають усі необхідні медикаменти. Після надання медичної допомоги суддя Сергій Вовк запитав, чи зможе підсудний брати участь у засіданні, а після негативної відповіді оголосив перерву до 30 березня.

У свою чергу адвокат Валерія Іващенка Борис Нечипоренко повідомив журналістам, що Європейський суд з прав людини зобов'язав український уряд до 30 березня подати додаткові документи щодо забезпечення лікування його підзахисного.

«ЄСПЛ зобов'язав уряд України до 30 березня подати додаткові документи за скаргою Валерія Іващенка щодо ненадання йому належної медичної допомоги державою Україною»,
– сказав Борис Нечипоренко

Перенесення дебатів

Вже 6 квітня Печерський суд через відмову Валерія Іващенка брати участь у судовому засіданні у зв’язку з різким погіршенням стану здоров’я – посилення болю в хребті, переніс дебати у його справі.

На початку судового засідання, яке розпочалося з понад 2-годинною затримкою, начальник конвою повідомив суддів, що Валерій Іващенко був доставлений до будівлі суду, але категорично відмовляється підніматися до зали засідання, посилаючись на те, що "почуває себе погано через гострий біль у спині". А невдовзі у ДПтС України заявили, що Іващенко не потребує стаціонарного лікування.

До суду в "кареті швидкої"

Кілька днів тому, 9 квітня, через незадовільний стан здоров’я Валерій Іващенко не зміг вранці залишити медчастину Київського СІЗО і приїхати на засідання Печерського районного суду Києва, у якому сьогодні мають повторно розпочатися відкладені дебати у його справі.

Та невдовзі Іващенка доставили до суду в кареті швидкої допомоги і суд продовжив слухання. Тоді ж до суду приїхала Уповноважений Верховної Ради Україн Ніна Карпачова, яка зазначила, що суд над Іващенком є грубим порушенням прав людини.

Як зазначив адвокат Валерія Іващенка Борис Нечипоренко, представники прокуратури просять призначити Іващенку покарання у вигляді 6 років позбавлення волі.

Сьогодні, 12 квітня, Іващенку таки винесли вирок, засудивши до 5 років позбавлення волі.

Сам Валерій Іващенко заявив, що саме такого рішення суду він і очікував.

«У мене не було жодних ілюзій щодо вироку. Вирок слово в слово повторює обвинувальний висновок, написаний прокурорами в січні 2011 року. У мене є всі підстави вважати вирок неправосудним»,
– заявив Іващенко після оголошення вироку

______________________________________________________________________

Раніше до тюремних термінів були засуджені екс-прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко (7 років) і екс-міністр внутрішніх справ Юрій Луценко (4 роки). Генеральна прокуратура України впродовж останніх років розглянула і передала до судів ряд резонансних кримінальних справ, за ходом яких стежать багато країн світу. Зокрема, мова йде про колишніх політиків з уряду або найближчого оточення Тимошенко. Повний список засуджених або обвинувачених в злочинах, пов'язаних з перебуванням на керівних постах можна переглянути тут.

Ірина Вовк