Погоджуються з ними і українські прибічники здорового харчування. Кажуть, у книжках та інтернеті можна знайти безліч цікавих рецептів, аби забезпечити організм білками, жирами та вуглеводами.
"Хто їсть м'ясо, той їсть м'ясо. Але я не знаю, яка це має бути господиня, чи який це має бути стіл, щоб не наготувати нем'ясних страв. Це може бути овочеве, це може бути щось рибне. Дуже часто за новорічним столом є канапки з ікрою. Я можу їх їсти. В принципі, все не так складно і страшно, як видається', - каже музикант, який 15 років не вживає м'яса, Сашко Положинський.
Немає проблем і з вибором продуктів, асортимент українських ринків може задовольнити найвибагливіші "зелені" смаки. Були б гроші.
Не відстає і ресторанний бізнес. Окреме "вегетаріанське" чи то "пісне" меню вже ні для кого не дивина. Звичні, на перший погляд, овочі, фрукти, гриби, крупи, зелень шеф-кухарі ресторанів перетворюють на справжні кулінарні дива.
"Це можуть бути будь-які овочі, в будь-якому способі приготування: варені, жарені, пропаровані, різані, тушковані, терті, пюре, фреші. Гарбуз, ось сезон зараз йде. Дуже смачно, наш продукт і багато страв можна зробити: з карамеллю, і наші кашки звичні, млинчики, все, що завгодно. Все компонується, абсолютно. І найприємніше, що м'ясо, плюс будь-який гарнір, наприклад, картопля, це відразу ж можна, як говоритися, "на стегна намазувати", то з овочами цього не буде", - переконує директор ресторану Анна Груздєва.
Вегетаріанці зізнаються, до зеленого способу харчування прийшли кожен своїм шляхом. Дизайнерка Лілія Пустовіт через заняття йогою, телеведуча Маша Єфросініна з бажанням покращити власне здоров'я, музиканти гуртів "Димна Суміш", "Крихітка" та "Тартак" через етичні переконання.
Художниця Євгенія Гапчинська каже, стала вегетаріанкою вимушено, через банальний брак коштів у юні роки, коли вони з чоловіком формували кулінарні смаки родини. Втім, зараз зізнається, інакше вже не зможе. Щодень вигадує нові рецепти, має власні "коронні страви" і навіть навчилась знаходити компроміси з "м'ясоїдною" донькою, яка днями ультимативно заявила: "Жодного Нового Року - без олів'є!".
Дієтологи ж застерігають: до вегетаріанства треба підходити зважено та з урахуванням порад спеціалістів. А надто у період свят. Жорстке вегетаріанство, коли продукти тваринного походження не вживаються зовсім, може бути небезпечним. Натомість, компенсація необхідних елементів, зокрема, молочними та морепродуктами, допоможе пережити святкову вечерю з мінімальними "втратами" для організму.
"У нас вважають, що салат - це правильний початок застілля, але це не так. Для того, щоб не переїсти, або не перепити, ми повинні починати з білкової їжі: риба, яйця, птиця, по вибору, що людина хоче. Може і молочні продукти. Тут без різниці, що. Якщо йде якийсь алкоголь, то він повинен, по-перше, йти після цього, а по-друге відповідати. Тобто, тут не можна з'їсти будь-який з білкових продуктів і щоб йшли десертні вина", - радить дієтолог Борис Скачко.
Втім, головне, підкреслюють медики, незалежно від кулінарних уподобань, під час приготування святкового столу і під час споживання страв мати гарний настрій. Тоді, будь-яка страва піде на користь.