Наскільки вони очікувані, ці результати? Вже перші екзит-поли у вечір дня виборів здивували мабуть й самих українців: "регіони" заледве дотягнули до 30%, у "Батьківщини" ще менше – 25 %, Кличкові прогнозували високі результати до виборів, а він взяв всього 14%. Водночас, що вразило найбільше – це доволі високі рейтинги двох найрадикальніших партій – ВО "Свобода" та Компартії.
У ЦВК повідомили, що явка виборців становила 56,76%.
Найвища явка на Західній Україні, а саме на Львівщині (67,13%), тоді як найменш активним був Крим – 49,46%.
Екзит-поли не помилилися
За годину опісля завершення голосування свої екзит-поли оприлюднили “Національний екзит-пол’2012” (Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, Київський міжнародний інститут соціології та Український центр економічних і політичних досліджень імені Олександра Разумкова), Research&Branding, TNS і SOCIS, 5 канал (Група Рейтинг), а також Соціальним моніторинг.
Згідно з цими результатами, до нової Верховної Ради пройшли 5 партій (що згодом підтвердили результати ЦВК):
Партія регіонів (від 27,6% до 32%), Об’єднана опозиція "Батьківщина" (від 23,2% до 24,7%), УДАР Віталія Кличка (від 13,2% до 15,1%), Компартія України (від 11,8% до майже 13%) та ВО "Свобода" (від 11% до майже 12,5%).
Партії-лідери по областях
Відповідно до результатів екзит-полів, склалася така картина розподілу місць у Верховній Раді нового скликання:
У ПР – 69 парламентських крісел, у "Батьківщини" – 60, в УДАРу – 37, у ВО "Свобода" – 30, а в КПУ – 29.
Згідно ж із даними "Всеукраїнського телевізійного екзит-полу" проведеного на замовлення телеканалів "Інтер" і ICTV, за мажоритарними списками теж перемогли регіонали.
Відтак, мажоритарників, яких висувала провладна партія, підтримали 28% виборців. На другому місці – самовисуванці, свої голоси їм віддали 19% українців. Висуванців від УДАРу підтримали 10%, КПУ - 9%, "Свободи" - 6%.
Що цікаво, у місцях позбавлення волі, а також слідчих ізоляторах ув’язнені підтримали здебільшого Партію регіонів та Радикальну партію.
Остаточні результати
Згідно з даними 100% оброблених ЦВК електронних протоколів по багатомандатному виборчому округу на парламентських виборах в Україні, перемогла Партія регіонів з 30,00% голосів, "Батьківщина" отримала 25,54% голосів виборців, УДАР – 13,96%, КПУ – 13,18%, "Свобода" – 10,44%.
У мажоритарних округах склалась така ситуація – у Верховну Раду проходять:самовисуванці – 44, Партія регіонів – 115, УДАР – 6, Батьківщина – 40, Свобода – 13, інші партії – 7.
Ймовірний склад Верховної Ради: Партія регіонів – 187 (партійні списки:72, мажоритарка:115) - 41,33%; Батьківщина – 102 (п: 62, м: 40) –23,11%; Самовисування – 44 – 9,78%; УДАР – 40 (п: 34, м: 6) – 8,89%; Свобода – 38 (п: 25, м: 13) – 8,22%; КПУ – 32 (п: 32, м: 0) – 7,11%; Єдиний центр – 3 (п: 0, м: 3) – 0,67%; Народна партія - 2 (п: 0, м: 2) – 0,44%; Партія Олега Ляшка – 1 (п: 0, м: 1) – 0,22%; Союз – 1 (п: 0, м: 1) – 0,22%.
Схема ймовірного майбутнього парламенту
З курйозами на вибори
Але повернемося до самого виборчого дня. 28 жовтня – всенародний ажіотаж і обговорення виборів і хто за кого голосує. У селах ж вибори почались зі служби Божої, а от "продвинуті" користувачі Інтернету замигали повідомленнями "Прийди на вибори, не дай вкрасти свого голосу", постили власні фото із дільниць, меми і зіпсовані бюлетені із хрестиками навпроти імені Брейвіка, Мазурка, Барака Обами, Ктулху, Чака Норріса і навіть Дарта Вейдера або із закликами про недовіру до всіх кандидатів, малюнками і таким іншим.
Трохи менш "продвинуті" вдягали костюм панди і йшли на дільницю, демонструючи, що навіть ведмедики (тут без паралелей) роблять свідомий вибір. Виборець із Сімферополя підпалив свій бюлетень та кинув його в урну, а ще один (також в Криму), не знайшовши себе у списках, почав лаятися з членами виборчкому та ледь не став з’ясовувати стосунки кулаками.
Панда проголосувала на виборах
Ще хтось на виборчій дільниці провів виставку дитячої творчості (Макіївка), хтось прийшов у протигазі (Маріуполь), хтось взагалі вирішив своїм бюлетенем поснідати (Одещина). А от члени ДВК на Вінниччині під пильним наглядом камер влаштували по закінченню голосування ціле застілля.
Супроводжувалися вибори й страшними епізодами, зокрема, 5 смертей на виборчих дільницях по всій Україні (зазвичай, літні люди), самогубство кандидата в нардепи по 202 округу на Буковині, смерть члена виборчкому від епілепсії, проламаний череп міліціонера на Львівщині, пожежі на дільницях на Харківщині й Вінниччині.
Порушення на виборах
Серед найпопулярніших порушень цього року, як і на попередніх виборах, – ручки з чорнилами, що зникають, живі "мерці" у списку кандидатів та болгарка замість ключа до сейфу, де лежали бюлетені.
Карта порушень
Відтак, за виборчий день правоохоронні органи зафіксували понад 500 порушень виборчого законодавства на парламентських виборах.
Найбільше випадків – у Києві – 38.
Найспокійніше волевиявлення відбулось у Волинській та Миколаївській областях – там до міліції не надійшло жодної скарги щодо процесу голосування.
Серед правопорушень лідирували: незаконна агітація, підкуп виборців, недотримання процедури голосування та хуліганство.
Міліція порушила одну кримінальну справу за статтею Кримінального кодексу – завідомо неправдиве повідомлення про загрозу безпеці громадян.
За іншими матеріалами склали близько двох десятків адмінпротоколів. Також два звернення скерували на розгляд до прокуратури та ЦВК.
Відгуки міжнародних спостерігачів
Перша оцінка українських парламентських виборів прозвучала від спостерігачів ENEMO, які помітили більшу кількість порушень на виборах в Україні, у порівнянні з попередніми виборами.
Ми спостерігали за виборами 2006 і 2007 років в Україні. Можна сказати, що на цих виборах порушень було більше, – заявив голова місії Пітер Новотни.
Естафету невдоволення підхопили й інші міжнародні спостерігачі. Зокрема, Місія спостереження від Світового конгресу українців заявила, що вибори не відповідали всім стандартам проведення демократичних виборів.
Своє незадоволення висловили й у Канаді. Зокрема, міністр закордонних справ Джон Берд і міністр міжнародної співпраці Джуліан Фантіни розчаровані тим, що вибори до Верховної Ради не відповідають рівню розвитку демократії, який раніше був досягнутий в Україні.
За словами віце-президента ПА ОБСЄ Вальбурги Габсбурґ Дуглас, місія спостерігачів ОБСЄ критикувала вибори в Україні.
У нашій спільній заяві ми можемо стверджувати, що вибори характеризувалися браком вільних умов для учасників виборів, зловживанням адмінресурсом, браком збалансованого висвітлення у ЗМІ, – заявила вона.
Андреас Гросс
Вслід за ОБСЄ, Глава делегації ПАРЄ Андреас Гросс заявив про суттєві недоліки в діяльності Центрвиборчкому, що підриває довіру до здатності влади провести виборчий процес належним чином.
Міністр закордонних справ Швеції Карл Більд заявив, що парламентські вибори в Україні не найгірші в Європі, але це крок назад для країни.
Більше того, у Держдепартаменті США навіть висловили Україні співчуття у зв’язку з тим, що вибори до Верховної Ради не допомогли Україні просунутись в демократичному напрямку.
Водночас, були й такі, які вважали вибори якщо не повністю демократичними, то цілком прийнятними та позбавленими серйозних порушень. Наприклад, у місії моніторингу CIS-EMO переконані, що під час виборчого процесу не було зафіксовано великої кількості суттєвих порушень.
Такої ж позиції дотримуються спостерігачі від країн СНД. Спецпредставник президента Росії, парламентарій Держдуми Олександр Бабаков вважає, що попередні результати виборів до парламенту є закономірними. А Глава російського МЗС Сергій Лавров додав, що виборами "Україна ще раз підтвердила свою прихильність нормам демократичної, правової держави".
Міжнародні ЗМІ не зійшлися на одній думці
Кілька авторитетних іноземних видань також не залишилася осторонь виборів у нашій країні. Зокрема, зявилися публікації під такими заголовками:
Czech observer: Elections in Ukraine were transparent, without violations
Чеський спостерігач: Вибори в Україні були прозорими, без порушень
REUTERS: Ukraine president's party on course for election win
Партія українського президента тримає курс на перемогу на виборах
POLSKIE RADIO: Klitschko fails to land knock-out punch in Ukraine election
Кличко не зміг перемогти нокаутом на виборах в Україні
THE GUARDIAN: Ukraine election set to give majority to president Viktor Yanukovych's party
Вибори в Україні дають більшість партії президента Віктора Януковича
DW: Ukraine election tests democracy
Вибори в Україні – тест на демократію
THE INDEPENDENT: Ukraine elections hit by accusations of bribery and ballot stuffing
Вибори в Україні: Скандали навколо хабарів і фальсифікацій з бюлетенями
THE NYT: Governing Party Claims Victory in Ukraine Elections
Правляча партія України проголосила про перемогу на виборах
IL LEGNO STORTO: Ucraina. L'Opposizione arancione regge malgrado lo strapotere del partito di Yanukovych
Помаранчева опозиція тримається, незважаючи на величезну владу партії Януковича
Кандидати про вибори
Одразу після голосування, кандидати поділилися на тих, хто вважав вибори демократичними, себто, владні кандидати, та тих, хто назвав ці вибори найбруднішими за всю історію незалежності, тобто – опозиція. А УДАР та "Батьківщина" навіть задумалися про імпічмент. У свою чергу лідерка "Україна- Вперед!" Наталія Королевська заявила, що паралельні підрахунки її партії суттєво відрізняються від оголошеного екзит-полами. Та згодом вона змирилася із результатами і визнала свою поразку.
Чого не скажеш про інші опозиційні партії, які опісля довгого і протизаконного рахування голосів на деяких ОВК вивели на вулиці народ.
Понад 1000 людей вийшли мітингувати під стіни ЦВК з вимогою чесних виборів. Разом з ними лідери-опозиціонери – Віталій Кличко, Арсеній Яценюк та Олег Тягнибок.
Опозиція вимагає перевиборів на декількох округах. Що цікаво, програми партій не мають абсолютної схожості, наприклад лідерові УДАРу не надто близькі деякі радикальні ідеї ВО "Свободи". Проте, це не стало перешкодою "співпраці на майдані біля ЦВК" опозиційних лідерів.
Віталій Кличко з виборцями на протесті біля ЦВК
Фото: Мустафа Найєм
В той же час у легкому шоковому стані знаходяться комуністи і свободівці, які не можуть повірити у такий шалений успіх одні одних. Одні кричать, що результат свободи сфальсифікований, інші висловлюють бажання зборонити комуністів у новому парламенті.
У свою чергу, у партії регіонів пообіцяли, що захистять КПУ від націоналістів.
Ми, найімовірніше, осторонь стояти не будемо. Ми не дозволимо якихось збиткувань та образ, і тим більше якихось фізичних конфліктів, – заявив Шуфрич.
У Партії регіонів задоволені виборами. І навіть після не зовсім схвальної оцінки ОБСЄ, керівник прес-центру Партії регіонів Ганна Герман була переконана: оцінки місії ОБСЄ продемонстрували, що Україна розвивається правильним шляхом.
Проблемна мажоритарка
ЦВК ухвалила постанову про неможливість встановити достовірні результати виборів у одномандатних округах: 94, 132, 194, 197, 223. За словами заступника ЦВК Андрія Магери, повторні вибори в проблемних округах можуть відбутись не раніше березня 2013 року.
Округ №94 в Київській області. Згідно із підрахованими 97,79% протоколів перемогу здобував Віктор Романюк від "Батьківщини" з результатом 45,21% (у його опонентки Тетяни Засухи від Партії регіонів було 35,24%), проте, менш як 2 відсотка кардинально змінили ситуацію. Зараз, згідно із результатами 100% опрацьованих протоколів перемагає Засуха, у якої 41,80%.
Найскандальніший округ, який витримав і наліт "Беркуту", і бійки, і биття скла, і поранення – ОВК №132 у Первомайську, де за одну добу змінився переможець. Тут змагалися представник Батьківщини Аркадій Корнацький та регіонал Віталій Трав'янко.
Депутати Черкаської міської ради звернулись до Президента України, Генпоркурора України, ЦВК з проханням розслідувати ситуацію на двох виборчих округах у Черкасах – 194 та 197.
ОВК №223
Завдяки кільком відсотками дорахованих протоколів на скандальному 223 окрузі переможцем визнали таки самовисуванця Віктора Пилипишина. Свободівець Юрій Левченко поступився йому кількома голосами. Округ визнали одним із найскандальніших. Кілька провідних інтернет-видань навіть проводили он-лайн трансляцію з цього округу.
Відомі політики, які провалили вибори
Серед найвідоміших політиків виявилося й кілька невдах, які попри ретельну підготовку до виборів таки не потрапили до Ради. Отож, серед них:
Віктор Ющенко
Фото: Сайт Президента
- Третій президент України Віктор Ющенко;
- Лідер партії "Україна-Вперед!" Наталія Королевська;
- Політичний діяч і син В'ячеслава Чорновола Тарас Чороновіл;
- Екс-президент "УНА-УНСО", член "Батьківщини" Андрій Шкіль;
- Голова ВР у 1994-1998 і 2006-2007 роках Олександр Мороз;
- Найвідоміший футболіст в історії незалежної України, кращий футболіст світу 2004-го року Андрій Шевченко;
- Святослав Піскун, який тричі займав посаду генерального прокурора України (у 2002-2003, 2004-2005 і 2007 роки);
- Екс-глава Фонду держмайна (2005-2008), чотири рази депутат Ради Валентина Семенюк-Самсоненко.
Отож, фактично Верховна Рада вже сформована й лідером стала Партія регіонів (вдруге поспіль), проте опозиція вже ініціює консультації щодо відмови від депутатських мандатів та проведення дострокових парламентських та президентських виборів, про що сьогодні сказав лідер Об’єднаної опозиції Арсеній Яценюк.