Про це повідомляє Новое Время.
Громадський люстраційний комітет запустив сервіс https://lku.org.ua/declaration, через який можна надсилати інформацію про незадеклароване майно, бізнес та статки чиновників. Кожне повідомлення перевірятимуть фахові юристи, які після перевірки передаватимуть інформацію в Національне антикорупційне бюро.
Закони про люстрацію ще рік тому надали правоохоронним органам можливість знайти чиновників, які мають майно, яке не можуть пояснити, й звільняти їх із забороною обіймати державні посади на 10 років. Активісти зазначають, що перевірка держслужбовців була повністю провалена Державною фіскальною службою та жодної справи жоден правоохоронний орган так і не відкрив.
Тепер Громадський люстрацій комітет вирішив довірити цю майнову перевірку чиновників пересічним громадянам.
Відсьогодні українці можуть заповнити онлайн-форму повідомлення про невідповідність майна чи статків чиновників у порівнянні з їх деклараціями. Форма містить можливість перевірити інформацію одразу у п’яти відкритих реєстрах і не просто повідомити про порушення, а надати одразу докази
, – презентувала платформу голова Громадського люстраційного комітету Олександра Дрік.
Читайте також: На відео зняли елітний особняк нардепа Мосійчука
Інформація, яка пройде перевірку та знайде підтвердження, буде передаватися журналістам для проведення розслідувань, а також у НАБУ. Розробники сервісу зауважують – вони максимально захистили його, а сервери знаходяться у США.
Голова парламентського комітету з протидії корупції Єгор Соболєв згадує, що навіть система електронного декларування не спрацювала. Після того, як її "покращили" під керівництвом президента, за останній тиждень на сайті не з’явилося жодної декларації, правоохоронні органи здебільшого ігнорують журналістські розслідування, а судді за два роки так і не винесли жодного обвинувального вироку корупціонерам.
Всю цю роботу тепер можуть і мають зробити громадяни. Власне, все антикорупційне законодавство приймалося саме для громадян. Свідомі люди знають, що їх районного суддю-хабарника, що прокурора-хабарника, який має розкішний маєток – ніхто крім них не вижене. У мене величезне прохання до всіх громадян: у вас з’явилася зброя, тепер у ваших руках закон, всі реєстри власності відкриті, насамкінець у вас з’явилася можливість донести інформацію про брехню чиновників у деклараціях до активістів та журналістів
, – вважає Соболєв.
Він пообіцяв, що доведені факти наявності у чиновників майна, яке вони не зможуть пояснити, будуть також розглядатися у комітеті з протидії корупції Верховної Ради, а активісти слідкуватимуть, щоб кожна справа після розслідування НАБУ доходила до суду.
"Або переможуть корупціонери, або переможе розуміння того, що корупцію у власній державі можна подолати й це можемо зробити лише всі ми", – підсумував нардеп.
До слова, НАБУ взялося за незадекларовані статки Шокіна (Документ).