У жовтні минулого року парламентом були прийняті зміни до Закону України "Про вищу освіту", які набули чинності з 1 січня 2017 року.

Законом № 1662-VІІІ скасовується обов'язкове відпрацювання випускниками вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснювалася за державним замовленням. Передбачається, що випускники вишів вільно можуть обирати місце роботи (за винятком військових), а ВНЗ не зобов’язані здійснювати їх працевлаштування.

Військові – так, лікарі – ні

Слід виходити з того, що існує дві групи осіб: "чинні" студенти, які навчаються за рахунок держави і на яких не поширюються видозмінені норми закону "Про вищу освіту", а також майбутні студенти, які вступатимуть до вишів в 2017 році, зауважив в коментарі сайту "24" юрист "Горо Лігал" Євген Власов. Суть змін зводиться до того, що віднині обов'язково відпрацювати після закінчення навчання мають студенти, які навчаються на державному замовленні у військових навчальних закладах, натомість обов'язкове відпрацювання для майбутніх лікарів – скасовано.


Не звільнили від обов’язкового відпрацювання лише випускників військових вишів, які навчаються на державному замовленні

Відтепер, пояснює юрист, навчальні заклади лише сприяють працевлаштуванню та не зобов’язані здійснювати працевлаштування своїх випускників.

Разом з тим, абітурієнти можуть скористатися правом на першочергове зарахування, а саме: майбутні лікарі та вчителі – зараховуватимуться на бюджетне навчання в першу чергу, якщо погодяться відпрацювати три роки у сільській місцевості. Випускникам медичних і педагогічних вишів, які уклали угоду про відпрацювання не менше трьох років у сільській місцевості або селищах міського типу, наголошує Власов, держава відповідно до законодавства забезпечує безоплатне користування житлом з опаленням і освітленням у межах встановлених норм.

Звільнили від відпрацювання не повністю

Теоретично може скластися ситуація, коли охочих відпрацювати в сільській місцевості серед абітурієнтів навчального закладу взагалі не виявиться і тому як такого обов’язкового відпрацювання не буде, підкреслює юрист.

Тому, за словами експерта, не можна говорити про те, що абітурієнтів-бюджетників (лікарів, вчителів) повністю наділили правом вільного вибору місця роботи та звільнили від відпрацювання.


Теоретично серед випускників-бюджетників може не виявитися охочих відпрацьовувати в сільській місцевості

Євген Власов пояснює: незважаючи на законодавчі нововведення, ряд нормативних актів не були приведені у відповідність до змін законодавства. Так, Порядок працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, підготовка яких здійснюється за державним замовленням, затверджений Постановою КМУ за № 992 від 22.08.1996 року, був прийнятий на виконання статті 52 ЗУ "Про освіту", і цією статтею закону передбачалася обов’язковість у відпрацюванні, проте ця норма закону не діє з середини 2014 року. Натомість спеціальний закон, тобто Закону України "Про вищу освіту" не містив обов’язку у відпрацюванні, був та є пріоритетним у застосуванні перед положеннями ЗУ "Про освіту".

Більше того, зазначає юрист, процедура відшкодування вартості навчання за рахунок коштів державного бюджету законодавчо не прописана.

Хоча на нього є посилання в Указі Президента України "Про заходи щодо реформування системи підготовки спеціалістів та працевлаштування випускників вищих навчальних закладів" від 23 січня 1996 року за № 77/96), де посилаються на законодавчо визначений порядок відшкодування вартості.

Але все це, додає Власов, не заважало стягувати кошти з випускників, а левова частка судових спорів вирішувалася на користь держави.

Адже раніше, якщо після завершення навчання випускник не відпрацював три роки, його змушували відшкодувати навчальному закладу гроші, які всі п'ять років держава видавала у вигляді стипендії.

Створити умови

Загалом, з урахуванням законодавчих змін, у держави є як мінімум чотири роки для того, щоб створити умови для проживання студентів, які виявили бажання навчатися на державному замовленні та погодилися відпрацювати в сільській місцевості не менше трьох років. У випадку невиконання взятих державою таких зобов’язань, цілком реально, що випускники будуть оскаржувати своє направлення на відпрацювання.

Читайте також: ЗНО-2017 школярі здаватимуть по-новому