Об'єднати країни Європи і влаштувати справжнє свято пісні: ця ідея Європейської мовної спілки втілиться в життя у середині 1950-го. Тоді світ побачив перший пісенний конкурс Євробачення.

Спершу це було дійсно шоу далеке від політики. Пісні, які там лунали, миттєво ставали хітами. Але аполітичним конкурс був недовго: 1969 стався перший скандал. Австрія відмовляється виступати в Іспанії, тодішній господарці Євробачення через диктаторський режим Франко.

У 1973 році дебютував Ізраїль. Конфлікт країни з Палестиною змусив організаторів Євробачення вдатися до посилених заходів безпеки. Співачка під костюм одягла бронежилет. А глядачам "порадили" аплодувати сидячи, щоб їх випадково не застрелила охорона. У 1974 році її виступ став сигналом до початку "Революції гвоздик" у Португалії.

Повстанці домовилися: розпочнуть наступ, як тільки залунає композиція "після прощання". Підсумком перевороту стало повалення диктаторського режиму Салазара. Труднощі перекладу розсварили Україну і Росію на "Євробаченні-2007". Росіянам почулося, що Вєрка Сердючка співає "Раша Гудбай".

Читайте також: Учасник Євробачення від Португалії потребує термінової операції

Вєрка ж стверджувала, що співала "Лаша Тумбай", що нібито в перекладі з монгольської – "збиті вершки" А за 2 роки конфлікт спалахнув між Росією та Грузією. На конкурс до Москви грузини повезли пісню із провокаційною назвою "We don't wanna Put Іn", що в перекладі означає "ми не хочемо тиску". Хоча в тексті і слова не було про російського президента, назва натякала на агресію Росії в Грузії. Грузинам запропонували обрати іншу пісню для виступу, але ті взагалі відмовилися від участі.

Недипломатично на "Євробаченні" поводилася і сама Росія. 6 років тому її конкурсант Алєксєй Воробйов привітав Європу із Днем Перемоги зі сцени німецького Дюссельдорфа. Перемогу нашої Джамали торік теж супроводжував скандал. Напруга у відносинах між Україною та Росією відчувалась аж у далекому Стокгольмі.

Читайте також: Скільки коштує безпека Євробачення-2017: журналісти озвучили захмарні суми

Росіяни кричали, що пісня має політичний зміст. Організатори перевірили текст і нічого крамольного не знайшли. Але, щоб уникнути провокацій, заборонили приносити на виступ співачки кримськотатарські прапори. Ще один конфуз стався із визитівкою країни. Автори заставки для України, як і належить, включили Крим до її складу, але випадково подарували ще й російську Кубань.

Те, що Євробачення в Україні без скандалів не минеться, було очевидно. Росія висунула на участь у конкурсі співачку Юлію Самойлову, яка незаконно виступала у Криму. СБУ в'їзд заборонила. Росія ж відмовилася від виступу і трансляції. Однак, свого на конкурсі таки мають.

17-річний москвич Крістіан Костов представляє Болгарію. Він теж гастролював на окупованому півострові. Однак співака врятував юний вік. На неповнолітніх правила перетину кордону не поширюються.