Про процедуру фіксації зруйнованого майна та важливі нюанси подачі заявки на компенсацію розповів заступник очільника Офісу Президента Кирило Тимошенко на брифінгу. 24 канал передає деталі.

Читайте також Що робити, якщо на окупованих територіях приходять платіжки за комуналку в рублях

Як подати заяву на відшкодування збитків за пошкоджене війною майно

За словами Кирила Тимошенка, питання фіксації пошкодження майна унаслідок бойових дій та подача заявки на відшкодування збитків сьогодні є дуже актуальними серед українців. Посадовець пояснив, що це можна зробити декількома способами.

Зокрема, власник пошкодженого або зруйнованого будинку чи квартири може подати заявку самостійно через Дію – на сайті або завдяки застосунку. Якщо ж у громадянина немає можливості скористатись онлайн-реєстрацією, то це можна зробити через ЦНАП або за допомогою нотаріуса.

Брифінг Кирила Тимошенка від 17 червня: дивіться відео

Оцінка пошкоджень

Після того, як громадянин подав заявку доступним йому способом, органи місцевого самоврядування створюють спеціальну комісію, яка й займеться оглядом пошкодженого майна заявника.

До складу комісії входять фахівці з вищою освітою у галузі будівництва та архітектури, а також уповноважені представники власника або балансоутримувача пошкодженого об'єкта. Після перевірки комісія складає акт обстеження будинку чи квартири.

Якщо пошкодження значні, органи місцевого самоврядування залучають експертів та складають звіт з технічного обстеження, який містить висновок щодо можливості подальшої експлуатації об'єкта. При цьому, перед проведенням обстеження, власника інформують про дату та час перевірки майна комісією.

До слова, на деокупованих територіях у більшості органах місцевого самоврядування комісії вже проводять огляди. Протягом місяця у Дії повинна з'явитись можливість для цих комісій створювати електронні акти огляду. Заява та висновок комісії стосовно кожного перевіреного об'єкта будуть вноситись до Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Вас може зацікавити У Зеленського презентували "Книгу катів" з даними росіян, які вчиняють злочини в Україні

Важливі нюанси

Кирило Тиошенко наголосив, що якщо комісія вже сформувала акт про пошкоджене майно, це в жодному разі не виключає необхідності подання заяви через Дію або ЦНАП, адже саме цей документ буде підставою для компенсації збитків. Якщо ж ви вже подали заяву про пошкодження через Дію, то дублювати її у ЦНАПі не потрібно.

Крім того, не слід плутати подачу заявки про пошкодження майна з поданням заяви про злочин до ЄРДР, що фіксується поліцією – це дві різні процедури. Відсутність заяви про злочин в ЄРДР не стане підставою для невиплати компенсації за пошкоджене майно, втім українці можуть скористатись своїм правом та звернутись до правоохоронців з окремою заявою про злочин, заподіяний збройною агресією Росії.

Порядок фіксації пошкодженого майна для його відновлення / Інфографіка телеграм Кирила Тимошенка

Відновити пошкоджене майно самостійно, а компенсацію отримати згодом

Якщо ви маєте можливість і прагнете відновити пошкоджене житло самостійно та отримати компенсацію згодом, не очікуючи на приїзд державної комісії для обстеження, ви можете звернутись до послуг оцінки пошкоджень приватними компаніями.

Разом з тим кошти за проведення такого обстеження державою не будуть компенсуватись, а складений приватною компанією акт, переданий в органи місцевого самоврядування, буде компенсований відповідно до закону, який поки що не прийняли.

У цьому випадку вам необхідно надати письмове повідомлення про початок робіт органам місцевого самоврядування або військові адміністрації. Після закінчення обстеження приватною компанією потрібно також надати копію звіту результатів огляду.

Не пропустіть Чи відбудеться цьогоріч пенсійна реформа та збільшення соцвиплат: в уряді пояснили деталі

Відновлення інфраструктури на деокупованих територіях

До слова, Кирило Тимошенко на брифінгу розповів не лише про процедуру компенсації пошкодженого унаслідок бойових дій майна, але й поінформував про стан справ щодо відновлення державою пошкодженої інфраструктури та розмінування на вже деокупованих територіях, які налічують загалом 1 023 населених пункти. Так, станом на 17 червня:

  • ДСНС здійснює розмінування територій на Сумщині, зокрема в Охтирці, Климентовому, Бродах та Люджі.
  • На Житомирщині від вибухонебезпечних предметів очищують населені пункти Мемеч і Шоломки. Тривають ремонтні роботи у місті Малин та селі Юрівка. В Овручі відновлюють дах приміщення місцевої спортивної школи.
  • На Харківщині відновили електропостачання 260 мешканцям Черкаської Лозової та Кулиничів. У селищі Малинівка світло в домівках з'явилось у ще 500 абонентів.
  • Минулої доби у Харкові комунальники відремонтували 30 покрівель, а також демонтували пошкоджені російськими обстрілами дитячі та спортивні майданчики.

До теми – мешканець Харкова показав зруйновний російськими окупантами дім: дивіться відео