Йдеться про пенсійну, медичну, земельну і судові реформи. Минулого парламентського тижня Верховна рада зі скрипом запустила медичну реформу – депутати, давши 227 голосів, тільки з п'ятого разу змогли прийняти законопроект у першому читанні. Протягнути її в другому читанні, як й інші реформи, в парламенті буде складно.
За законопроект про медреформу в першому читанні проголосували 117 депутатів від фракції БПП (зі 140), 64 депутата від "Народного фронту" (з 80), 12 з 47 позафракційних, 24 з 26 нардепів від "Самопомочі", 2 з 20 нардепів від "Радикальної партії" з 8 з 19 представників групи "Воля народу". Не підтримали реформу "Опозиційний блок", "Батьківщина" і депутатська група "Відродження". З ким Адміністрація Президента планує домовлятися і як переконувати парламент голосувати за реформи, з'ясовував "Апостроф".
Рука не всохла
"Нехай у вас рука всохне!", – розкритикував законопроект про медреформу лідер фракції "Радикальної партії" Олег Ляшко перед голосуванням. Незважаючи на таку критику з боку керівника фракції, кілька радикалів все ж ризикнули та підтримали проект в.о. міністра Уляни Супрун.
"Після цього голосування в Адміністрації Президента одразу зайнялися пошуком ситуативних союзників, які зможуть допомогти правлячій коаліції в голосуванні за ключові законопроекти, на яких наполягає МВФ. Судячи з голосування за медреформу, шукати підтримки АП буде у фракції Радикальної партії, розраховує на депутатську групу "Відродження" та позафракційних. Для цього влада має різні методи", – говорить політолог Андрій Золотарьов.
Голосування за законопроект про медреформу в першому читанні
А переконати навіть найбільш радикально налаштованих депутатів владі вдавалося вже не один раз. Згадаймо голосування за Державний бюджет, коли фракція Олега Ляшко протягом декількох годин кардинально змінила свою позицію. Як стверджували народні депутати, тоді допомогли додаткові чверть мільярда гривень на компанії, пов'язані з головним радикалом. "Тривалий час одне чернігівське підприємство знаходиться під контролем Ляшко. І завжди, в кожному бюджеті він йшов на поступки, а за це йому саме туди виділяли гроші", – уточнив народний депутат Сергій Каплін.
Союзники по примусу
Ще один кандидат у тимчасові союзники влади – "Відродження", яка так само, як і Оппоблок, не часто підтримує правлячу більшість.
"В АП, якою сьогодні керує представник Харківщини Ігор Райнін, мабуть вирішили задіяти більш жорсткі методи прямого політичного тиску, задіявши адміністративну, правоохоронну вертикаль і навіть особисті дзвінки депутатам. Судячи із заяви на партійному сайті, "Відродження" вже стало об'єктом тиску: в останні дні в партії, яка найбільш сильно представлена саме в Харківській області, заявили про погрози фізичної розправи на адресу голови Харківської облради Сергія Чернова, напередодні в ЗМІ пройшла інформація, що главі "Відродження", який теж обрався від Харківщини, розламали паркан біля будинку", – додає Золотарьов.
Який з механізмів Адміністрації Президента тепер спрацює – покаже вже наступний місяць і голосування по ключових законопроектах.