"Дорожня карта" Донбасу
– В мене немає сподівань, що ми прийдемо до спільного проекту "дорожньої карти". В нас є місяць, щоб її підготувати, наразі вже тривають дискусії. "Дорожня карта" – це послідовність кроків і гарантія того, що Росія буде ці кроки виконувати. Звісно ж, якщо буде загальна воля. Я в Росії не бачу волі просуватися вперед. Але нашим пріоритетом є здійснення першого базового пакету безпеки.
Безпека – це не тільки припинення вогню і розведення озброєння, а й повний контролю над Донбасом місією ОБСЄ, а також ділянки українсько-російського кордону, який зараз не під контролем України.
Діяльність місії ОБСЄ
– Наразі там близько 800 спостерігачів. Проблема місії полягає деякою мірою в тому, що в лавах ОБСЄ є ті, хто працюють на Росію, ті, хто передають інформацію. Потрібно досягти того, щоб місія працювала цілодобово. Адже часто ми бачимо, що обстрілюють з сірої зони вночі – відповідно ми маємо спотворену інформацію про те, з якого боку вівся обстріл.
Якщо СМС не буде на 100% або, краще сказати, на 101% контролювати ситуацію, ми нікуди не просунемося.
– Для ефективної роботи СММ необхідно розширити мандат місії, що допоможе контролювати всю територію Донбасу і кордон цілодобово, а також надання СММ всіх необхідних технічних засобів. А також введення озброєного компоненту.
Читайте також: ОБСЄ нарешті помітила, що Росія перекидає зброю та бійців на Донбас
Оновлений Норманський формат
– Я вважаю, що ми вийдемо на обговорення цього під час міністерського засідання, яке, можливо, відбудеться в кінці листопада або на початку грудня Зараз обговорюються варіанти 28, 29, 30 листопада для міністерського засідання. А потім ми будемо дивитися, які у нас будуть розбіжності.
Ми будемо активно обговорювати проект "дорожньої карти". А про формат місії ми будемо говорити у Відні.
Повернення Дебальцевого
– Дебальцеве – це фундаментальна умова. Дебальцеве – це російська атака під час переговорів в Мінську. Це місто важливо не тільки з політичної чи військової точки зору, а ще й з емоційної. Проте в нас є лінія, яка закріплена в Мінську в вересня 2014 року. І якщо вибори на Донбасі будуть проводити, то в Дебальцевому їх не буде.
Вільні та чесні вибори на Донбасі, до яких ми маємо прийти, відбудуться тільки за лінією, де починається українська окупована територія. Дебальцеве та прилеглі до нього півтори тисячі кілометрів знаходяться в сірій зоні. Тобто тут може бути просто вакуум, бо вибори тут не проводитимуться. Це сіра зона. Але там українські громадяни. Саме тому стоїть питання повернення цієї території.
Читайте також: П’ять умов від Порошенка: зрозуміло про вимоги України до Росії
Зберігання зброї на Донбасі
– На Донбасі є багато одиниць важкого озброєння. Звичайно, коли місія ОБСЄ візьме під контроль кордон, то озброєння там не лишиться. Якщо все озброєння буде на тій території, то ні про яку безпеку говорити не можна. В сховищах ми цю зброю не будемо зберігати. Зброю всю виведуть, а місцевих найманців роззброять. На мій погляд, це буде дуже довгий процес. Адже потрібно буде ще провести і пошукові заходи.
Керівники окупованих територій
– У Донецьку та Луганську немає окремих своїх представників. Донецьк і Луганськ сьогодні, тобто та окупована частина Донбасу, з точки зору військової керується з Ростова, а з точки зору політичної керується з Москви.
Ніяких окремих представників з їхніми заявами там немає – там є лише Росія.
Вибори на Донбасі
– Дата проведення виборів залежить від виконання безпекових умов. Навіть орієнтовної дати я сказати не можу. Але на мою думку, до виборів нам ще дуже далеко. Це тотальна спекуляція – говорити, що вибори будуть за рік чи два. Будь-яка "дорожня карта" не буде працювати ідеально, до того ж будуть перехідні періоди. Звісно будуть провокації та неприємні сюрпризи.
Читайте також: Мінськ був потрібен Україні, щоб набрати потужності, – Полторак