1 жовтня парламент Каталонії офіційно призначив референдум про незалежність від Іспанії. Рішення депутати регіонального парламенту ухвалили майже одноголосно: за – 72, утримались – 11 і жодного голосу проти. Документ передбачає не лише голосування, а й створення нової правової бази для побудови незалежної від Іспанії держави. Йдеться про створення практично всіх державних органів окремо від Іспанії.
Уряд Каталонії затвердив указ про проведення референдуму 1 жовтня. Ми зробили це за правовою системою Каталонського парламенту. Незважаючи на зусилля, які спрямовані на послаблення та ліквідацію нашого суверенітету, саме цей парламент буде представляти народ Каталонії,
– заявив президент Каталонії Карлес П'юджмонт
Проте, уряду Іспанії така ініціатива не подобається. Адже, рішення каталонських депутатів напряму суперечать рішенню Конституційного суду , який ще торік у серпні скасував їхні вимоги щодо незалежності. У Мадриді референдум вважають незаконним і знову хочуть оскаржити його в суді. Зокрема, іспанський уряд закликав Конституційний суд не тільки скасувати рішення каталонців, а й притягнути до кримінальної відповідальності лідерів-сепаратистів.
Читайте також: У Каталонії зробили значний крок щодо незалежності регіону
Як тільки уряд Каталонії проведе референдум, парламент Мадриду відразу ж оскаржить це рішення в Конституційному суді. Наш уряд та президент будуть використовувати усі можливі юридичні механізми, щоб усі, хто був причетний до організації референдуму, були покарані за таке демократичне варварство,
– сказала перша заступниця прем'єр-міністра Іспанії Сорайя Саєнс де Сантамарія.
ЄС і НАТО не втручаються у внутрішній конфлікт в Іспанії. Проте, каталонців попередили – у випадку виходу зі складу Іспанії, вони автоматично опиняться поза ЄС. Тож Каталонії доведеться знову стати в чергу країн-кандидатів на членство.
Загалом же в країні думки щодо плебісциту різняться – одні вважають, що референдуму не буде, інші прогнозують, що Каталонія таки відокремиться.
Перші референдуми за незалежність у Каталонії відбулися у 2009 і 2010 роках. Тоді понад 90% каталонців сказали "так" незалежності від Іспанії. Однак ті опитування від початку були оголошені неофіційними і такими, що є лише консультативними.
У січні 2013 Парламент Каталонії ухвалив Декларацію про суверенітет Каталонії, яка дала народу автономії право самостійно визначати політичне майбутнє. Однак, Конституційний суд Іспанії тимчасово зупинив дію декларації.
Читайте також: У Каталонії оприлюднений законопроект про референдум
У вересні 2013 центральний уряд знову відмовив Каталонії в референдумі щодо незалежності, запропонувавши натомість сісти за стіл переговорів. Адже, за іспанським законодавством, право проводити референдум має тільки центральний уряд. Тоді сотні тисяч каталонців сформували 400-т кілометровий живий ланцюг, вимагаючи проведення референдуму. І його призначили на 2014 рік.
Однак, і цьому референдуму знову надали статус консультативного. Останнє рішення каталонців щодо референдуму - чергова спроба таки вибороти власну незалежність. На відміну від псевдореферендумів в Україні, каталонці вирішують більшість проблем і непорозумінь переговорами, законами і судами, без втручання третіх сторін і без зброї.