Паралель із білоруським селом Хатинь, що разом із 149 мешканцями було знищене у 1943 році німецькими каральними підрозділами, ЗМІ дуже активно намагалися закріпити у свідомості глядачів. Вона має натякати на те, що у минулорічній трагедії винна українська влада, яка намагалась покарати та знищити всіх інакомислячих.
Однак використання цієї аналогії іде в розріз і з журналістською етикою, і з результатами розслідування, яке проводять як правоохоронні органи, так і активісти громадсько-експертної Групи 2 травня (до якої увійшли прихильники обох сторін).
Наразі розслідування тривають, але вже зараз зрозуміло, що виявлені факти доводять — сценарій, який російські пропагандисти намагаються вкласти у назву "Одеська Хатинь" — відверта брехня.
Міф перший. Одеська трагедія почалась і закінчилась у Будинку профспілок
За логікою російських ЗМІ, трагічні події, внаслідок яких загинули 48 людейє розгорталися виключно навколо Будинку профспілок, пожежа в якому розпочалася через атаку проукраїнськи налаштованих молодиків та футбольних фанатів.
2 травня в Одесі мав відбутися футбольний матч "Чорноморець"-"Металіст". Перед його початком кілька тисяч уболівальників і звичайних городян влаштовують у центрі марш "За єдність України".
Як свідчать численні відеозаписи, футбольні вболівальники зібралися не централізовано, багато хто прийшов з дітьми. Їх атакували проросійські активісти, які ще з середини квітня розбили наметове містечко на Куликовому полі. Під час атаки у хід були пущені камені, пляшки, палиці та вогнепальна зброя. Кілька активістів були застрелені під час вуличних боїв.
Проукраїнські активісти починають відтісняти своїх опонентів через весь центр до Куликового поля, де перебувало кілька сотень проросійських активістів. Їх, за свідченнями очевидців, закликали сховатись у Будинку профспілок.
З цього приводу біохімік Владислав Балінський написав наступне:
Незважаючи на очевидну небезпеку для життя людей, лідери Куликова поля (Албу, Давидченко, Якименко та ін.) обманом і відкритими закликами заманили близько 380-ти осіб в будівлю БП. Для цього вже під час зіткнень на Грецькій був оперативний продзвін людей. Також частина людей з кінцевої зупинки 18-го трамвая заманюють в будівлю ДП в результаті паніки, що з'явилася внаслідок дезінформації цих людей про факт мінування вагонів трамвая і закликів рятуватися в будівлі БП (Свідчення очевидців). Таким чином, купка з п'ятдесяти чоловік за півгодини збільшилася до 400 (Фото- і відео-матеріал, свідчення очевидців).
Як зазначив журналіст Сергій Дібров, презентуючи хронологію подій на Куликовому полі, де загинули 42 із 48 жертв, свідчень того, що трагедія була організована свідомо, немає.
Це величезна кількість розвилок, які призвели до величезної трагедії. Мені важко повірити, що це було випадково. Але я особисто не бачу достовірних ознак того, що був умисел, від початку і до кінця спланований і наведений однією силою. Це поєднання інтересів, інтриг, авантюр кількох груп, які в результаті призвели до трагедії,
— сказав він, наголосивши, що і міліція, і Державна служба з надзвичайних ситуацій мали можливість припинити такий розвиток подій.
Міф другий. Молодики-націоналісти знущалися та добивали поранених
Кілька місяців після одеської трагедії мережею мандрували чутки про те, що ультрас та проукраїнски налаштовані активісти, що брали участь у минулорічних подіях, проявляли підвищену жорстокість до своїх опонентів. Ходили чутки про сотні тіл загиблих та канібалізм у Будинку профспілок, а також про згорілих заживо дітей та вагітну жінку, яка отруїлася "загадковим газом", які згодом були неодноразово спростовані у ЗМІ.
Відеозаписи подій дійсно фіксують жорстокість, яку демонстрували обидві сторони. На відео видно, що з даху Будинку профспілок кидали каміння та стріляли у проукраїнських активістів, які намагалися рятувати людей з вікон будівлі. Також були оприлюднені відеозаписи, на яких видно, що окремі футбольні фанати жорстоко поводилися зі своїми опонентами, втім як зазначила одеська журналістка Віра Запорожець, "нечисленна частина вершила самосуд, більшість кинулося рятувати людей з палаючої будівлі, квапили пожежників".
Окрім того, за даними Групи 2 травня, є неперевірені дані, у будівлі Будинку профспілок були зафіксовані поодинокі випадки мародерства, розкрадання цінної оргтехніки та вандалізму. Однак достовірно встановити належність осіб, які здійснювали ці діяння, до певної сторони протистояння на поточний момент не вдалося.
Міф третій. Люди у будинку профспілок загинули від отруєння "загадковим газом"
Ця версія з’явилася у російських ЗМІ, в тому числі і завдяки минулорічним заявам українських правоохоронців. У травні минулого року заступник міністра МВС Віталій Сакал заявив, що в будівлі Будинку профспілок використовувалася високотоксична речовина хлороформ, що спричинило таку велику кількість жертв, проте в квітні цього року Генпрокуратура цю інформацію спростувала.
Зараз ця версія продовжує використовуватися завдяки екс-начальнику облуправління з надзвичайних ситуацій Володимиру Боделану, який в ефірі російських телеканалів заявив, що у Будинку профспілок люди загинули не від вогню, а можливо, "від використання якої-небудь хімічної гранати".
Аналіз експертів засвідчив, що причиною смерті всіх людей, тіла яких були виявлені всередині Будинку профспілок, пов'язані з безпосередніми факторами пожежі — чадним газом і високою температурою. За їхніми даними, 18 осіб загинули від чадного газу; 13 осіб — від опіків тіла та дихальних шляхів; двоє — від опікової травми померли у лікувальному закладі. Причина смерті ще однієї людини залишилася нез'ясованою.
Міф четвертий. Проукраїнські активісти перешкоджали наданню медичної допомоги постраждалим
Експерти громадсько-експертної комісії випадків перешкоджання роботі пожежних розрахунків і бригад швидкої медичної допомоги під час аналізу подій на Куликовому полі не виявила. Випадки, коли постраждали відмовляли у наданні медичної допомоги, в тому числі – з політичних причин, також зафіксовані не були. Наявні у них дані свідчать про те, що у переважній більшості випадків допомога з боку медиків та парамедиків була кваліфікованою та надавалася своєчасно.
Міф п’ятий. У ГПУ наполягають на тому, що активісти у Будинку профспілок підпалили себе самі
Такі заяви періодично виринають в ефірі російських телеканалів, всупереч реальності та здоровому глузду.
По-перше, в офіціальній заяві Генпрокуратури з приводу розслідування одеської трагедій вказано:
"Під час слідства встановлено, що запалювальні суміші, в тому числі у самому будинку, використовували обидві сторони, що і призвело до виникнення пожежі, а її розгорянню сприяла барикада встановлена біля сходів. Будь-яких доказів запланованої пожежі в Будинку профспілок не встановлено. Ця пожежа стала наслідком використання запалювальних сумішей учасниками масових заворушень".
По-друге, ця заява цілком збігається з висновками експертів, які зазначають, що однозначно змогли встановити: загоряння Будинку профспілок почалося у вестибюлі першого поверху, де була складена барикада з меблів та підручних предметів. Проте, що викликало загоряння однозначно встановити не вдалося.