На Львівщині у неділю, 10 грудня, обстріляли автобус польських туристів. Відомо, що напад здійснив чоловік з протитанкового гранатомета. В Україні інцидент назвали терактом і провокацією, тим часом у Варшаві – проявом антипольських настроїв.
"Хтось наполегливо намагається посварити нас з Польщею і зірвати візит президента Анджея Дуди. Зробимо все, щоб розслідувати цей інцидент. А провокаторам скажу – не вийде", – заявив глава українського МЗС Павло Клімкін.
Читайте також: Польський дипломат прокоментував відносини з Україною
Стосунки між Україною та Польщею загострилися за останні 3 роки. У сусідній країні все більше почали говорити про Волинську трагедію, за польською версією – "Волинська різня". В ній тамтешні історики звинувачують виключно Українську повстанську армію і стверджують, що загони УПА вбили понад сотню тисяч поляків на Волині та Холмщині під час німецької окупації.
Натомість, вітчизняні історики наполягають – підрозділи польської Армії крайової теж вбивали десятки тисяч українців. Тому провину за трагедію покладають на обидві сторони конфлікту.
Вважаю, що абсолютно неправильним і не припустимим є підхід, який зараз демонструють польські історики і польські політики. Одностороння відповідальність, де абсолютно не хочуть бачити тих антиукраїнських акцій, які чинилися польським підпіллям, за результатами яких були вбиті тисячі українців,
– зазначив директор Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.
Саме тому про однобічний геноцид мови бути і не може, кажуть українські історики. А розпалюють історичний конфлікт постійно ще й акти вандалізму. Загалом за останні кілька років в Польщі зруйнували або пошкодили щонайменше 15 українських пам'ятників. Та останньою краплею для Українського інституту національної пам'яті стало знищення символічної могили воїнам УПА у селі Грушовичі. За це організація наклала мораторій на ексгумацію поляків в Україні.
Читайте також: Новий прем'єр Польщі планує поглибити відносини з Україною
Тим часом країна-сусідка відкрила "чорний список" персон нон-ґрата. Низці українцям заборонили в'їзд за нібито антипольську позицію. Серед них – секретар комісії з увічнення воїнів та жертв репресій Святослав Шеремета.
"Коли вже перевірили весь автобус, прикордонниця оголосила, що Святослав Шеремета не в'їде в Польщу. Мені повідомили, що я є в базі даних і що ініціатором заборони було Міністерство закордонних справ Польщі",
– розповів представник комісії з увічнення воїнів та жертв репресій.
Святослав Шеремета поки що єдиний, кому офіційно польське МЗС підтвердило про заборону на в'їзд. Решта ж людей зі списку засекречені.