На перший погляд, суддя – тепер посада доступна. За новим законодавством служителів Феміди обирають на конкурсі. Вимоги прості – вік від 30 років, вища юридична освіта, п'ять років правничого стажу або досвіду роботи помічником судді.

Якщо допустять до конкурсу і вдасться успішно скласти іспит – далі спецнавчання. І от вже тут починаються маніпуляції. Юристи мають навчатись рік, а помічники суддів всього три місяці. Тому у них більше шансів встигнути зайняти вільне крісло.

Саме через різницю в термінах вийшла нерівність між помічниками суддів та іншими кандидатами,
– зауважив координатор руху "Чесно" Тарас Шевченко.

Вища кваліфікаційна комісія має право виправити цю нерівність, однак не бажає. А в школі суддів вважають, що все справедливо.

П'ять років фахової роботи юриста теж дають практику. Але для роботи фаховим спеціалістом в суді треба, щоб вони проходили більший період такої підготовки,
– запевнив проректор Національної школи суддів України Володимр Мазурок.

Учасників битви за мантії взявся розсудити міністр юстиції Павло Петренко, давши настанову, що все має бути прозоро.

Оприлюднююється вся інформація – як по кандидату, так і по процедурі проходження конкурсу, починаючи з його тестів, досьє, інформації по фактам щодо корупції, тих завдань, які він виконує, і публічне інтерв`ю,
– наголосив Петренко.

Однак практика конкурсу до Верховного суду, який добігає кінця, засвідчила, що прозорість – це на так просто. Спочатку ВККС відмовились оприлюднювати досьє кандидатів, як того вимагає закон. Тепер відмовляються опублікувати роботи учасників конкурсу і оцінки.

В ВККС запевняють, вони не проти опублікувати роботи, однак їм це не дозволяє зробити закон.

Ми орган державної влади. Нам заборонено все, що прямо не дозволено. Оприлюднити всі роботи ми не можемо. Ми ризикуємо результатами конкурсу,
– прокоментував член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Станіслав Щотка.

Якщо ВККС не оприлюднить роботи, активісти закликають членів Громадської ради доброчесності вийти з процесу, аби не узаконювати непрозорий конкурс.

Читайте також: Нерухомість для судді: як служителі Феміди стають власниками елітних квартир за державний кошт