7 лютого депутати остаточно схвалили зміни до Конституції щодо ЄС та НАТО. Це рішення закріплює стратегічний курс України на вступ у Північноатлантичний альянс та Євросоюз та зробить неможливою зміну цього курсу.
Читайте також: Сили НАТО майже щомісяця заходитимуть до українських портів, – Полторак
Також соцопитування доводять, що більшість українців підтримують євроінтеграцію. Проте, здається, не всі кандидати на цю посаду мають чітке бачення в який бік вестимуть Україну.
Володимир Зеленський
Шоумен коментував ймовірне членство України в НАТО ще до того, як вирішив податися у президенти.
"Моя думка така: я ніколи не йду в гості, якщо мене не кличуть", – говорив Зеленський.
Проте у своїй передвиборчій програмі він вже трішки змінив риторику.
Рух України до НАТО та інших безпекових об’єднань – запорука нашої безпеки, в яку я вірю, та яка повинна отримати підтвердження через всеукраїнський референдум,
– написано у програмі коміка.
Про Євросоюз Володимир Зеленський говорить без конкретики. Політик-комік лише заявляє про приєднання до угоди про відкрите небо, але це залежить не від України, а від узгодження договору щодо Brexit між ЄС та Великою Британією.
Юлія Тимошенко
Кандидатка у президенти заявляє, що мета України – це членство в Європейському Союзі. Проте вона чітко визначає лише мету, а спосіб її досягнення в програмі Тимошенко – не прописаний.
Директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк у коментарі "24 Каналу" заявляв, що лідерка "Батьківщини" змінила свої зовнішньополітичні погляди.
Під час президентської кампанії 2010 року Юлія Тимошенко казала, що треба не в НАТО вступати, а приєднатися до неіснуючої європейської безпекової системи,
– заявляв Давидюк
На його думку, українці не вірять лідерці "Батьківщини", оскільки пам’ятають, що вона в 2008 році не підтримала приєднання України до плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ).
Петро Порошенко
кандидат у президенти
«У 2024 році ми подамо заявку на вступ до Євросоюзу»
Чинний президент на відміну від Тимошенко вже визначає строки. Щоправда п’ять років тому він називав зовсім інші дати.
Петро Порошенко
кандидат у президенти
«Мета наших амбітних реформ досягти європейських стандартів життя і підготуватися до того, щоби 20-го року подати заявку на членство в Європейському Союзі».
А от у передвиборчій програмі Порошенка йдеться вже про 2023 рік.
Олег Ляшко
кандидат у президенти
«Ми укладемо зі Сполученими Штатами пряму військово-оборонну угоду поза членством у НАТО».
Радикал Олег Ляшко радикально підходить до зовнішньої політики. І навіть погрожує західним партнерам відновленням ядерного статусу України, якщо вони не виконають свої зобов’язання за Будапештським меморандумом. А от кандидат від «Опозиційного блоку» Юрій Бойко взагалі вважає, що Україні потрібно дотримуватися позаблокового статусу.
Юрій Бойко
кандидат у президенти
«Всі розуміють, що ані в НАТО, ані в ЄС нас ніхто сьогодні не прийме».
На тлі таких діаметрально-протилежних заяв кандидатів - західні партнери висловлюються обережно.
Єнс Столтенберг
генеральний секретар НАТО
«Чи стане Україна членом НАТО будуть вирішувати Україна та члени альянсу».
Синхрон 9:
Федеріка МОГЕРІНІ
верховний представник ЄС
«Європейський Союз – партнер та відданий помічник України і намагається їй допомогти розбудувати стабільне, квітуче, демократичне суспільство».
А це можливо якщо на сході України не літатимуть російські кулі. І кожний з кандидатів пропонує свій спосіб врегулювання конфлікту з Москвою.
Володимир Зеленський
кандидат у президенти
«Хоть с чертом лысым готов договриться лишь бы не умирал ни один человек».
Але поки не відомо, чи піде «чорт лисий» на переговори. Адже в Кремлі переконують: вони не є стороною конфлікту.
Юлія Тимошенко
кандидат у президенти
«Потрібно негайно паралельно з Мінським процесом розпочати ініціювання створення нового формату переговорного на найвищому рівні – це формат Будапештського меморандуму».
У передвиборчій програмі Юлії Тимошенко він отримав назву «Будапешт плюс». Політикиня запевняє: відразу після обрання президенткою запросить до України лідерів США, Великої Британії, Росії, Франції, Китаю, які підписали меморандум, та канцлерку Німеччини і представника ЄС аби розробити механізм встановлення миру на Донбасі.
Петро Порошенко вважає, що врегулювати ситуацію на сході може місія ООН. Радикал Ляшко пропонує тиснути на Москву і підписантів Будапештського меморандуму. Проросійський опозиціонер Юрій Бойко лише обмежується обіцянкою виконати Мінські домовленості.
Ангела Меркель
канцлер Німеччини
«Стійкого перемир’я на Донбасі немає, гинуть солдати. Мінських домовленостей не дотримюються».
Навіть авторка Мінських домовленостей визнає: вони не працюють. Перед Україною стоїть багато зовнішніх викликів і президент повинен запропонувати таку зовнішньополітичну стратегію, яка дозволить країні їх вирішити. А от хто у наступні п’ять років буде це робити і, головне, як, українці дізнаються не раніше 31 березня.