Понад два мільярди доларів на рік – саме стільки Україна отримує за транзит газу. Його умови прописані у контракті між "Нафтогазом" та "Газпромом", укладеним у 2009 році. Тоді, одразу ж після підписання документу, у Європі прийняли так званий Третій Енергопакет, і умови формування транзитних тарифів змінилися.
Читайте також: Члени правління "Нафтогазу" заробили мільйонні статки минулоріч
У зв'язку з цим, Київ почав вимагати у "Газпрому" перегляду ціни, та марно. Тож тепер спір має вирішити Стокгольмський арбітраж. Україна хоче отримати від Росії компенсацію у 12 мільярдів доларів за період з 2010 по 2015 роки. А ще Київ вимагає збільшити вартість транзиту на 4 мільярди доларів щорічно. Та позитивне рішення суду принесе Україні не лише економічні дивіденди.
Транзит газу територією України, крім фінансових благ, є дуже важливим стратегічним активом. Багато європейських політиків ведуть переговори з нами і рахуються з Україною, розуміючи, наскільки ми важливі,
– підкреслив голова правління НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Усвідомлюючи це, Росія усіляко намагається підірвати статус України як транзитної держави. Для цього активно намагається втілити проекти в обхід України. Наприклад, Турецький потік по дну Чорного моря та Північний потік по дну Балтійського моря. Більше того, недавно російському монополісту підіграли в Єврокомісії. "Газпрому" дозволили значно збільшити використання потужностей німецького газопроводу OPAL, який є сухопутним продовженням "Північного потоку".
Зі свого боку, українська влада запевняє, що тримає руку на пульсі.
Ми вживаємо всі можливі заходи щодо недопущення будівництва проектів, які несуть суто політичний характер з однієї сторони, а з іншої сторони – несуть загрозу для національної безпеки,
– заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.
Транзитний контракт між Україною та Росією діятиме ще 2,5 роки. Сторони можуть його продовжити, якщо домовляться про це до липня 2019 року. Та ймовірність цього поки що вкрай низька. Україна вже майже 1,5 роки не закуповує газ у "Газпрому" та активно шукає операторів для своєї ГТС у Європі.
Читайте також: Перемога України над "Газпромом" – це важливий приклад Чесної політики