Про це у четвер, 6 березня, повідомило The Guardian з посиланням на план, який розробили військові експерти, передає 24 Канал. Водночас згідно з оприлюдненою інформацією, намагатимуться уникнути ескалації відносин з Росією.

Дивіться також Російський СУ-35 агресивно маневрував біля французького БпЛА: оприлюднили відео інциденту

Як Європа може захистити українське небо

За даними видання, європейський "Небесний щит" може стати зоною захисту повітряного простору, яка буде діяти окремо від НАТО, аби зупинити атаки російських крилатих дронів і ракет на міста та об'єкти інфраструктури. Це може стати частиною "перемир'я в небі", яке пропонував український президент.

Він (щит – 24 Канал) охоплюватиме три робочі українські АЕС, міста Одесу та Львів, але не лінію фронту чи схід країни – і, згідно з нещодавно опублікованою статтею, може "досягти більшого військового, політичного та соціально-економічного впливу", ніж 10 тисяч європейських сухопутних військ,
– ідеться у статті.

Наразі прихильниками такого плану є колишній генерал ВПС США та верховний головнокомандувач НАТО у Європі Філіп Брідлав, ексгенерал британської армії й заступник верховного головнокомандувача НАТО на початку минулого десятиліття Річард Ширрефф і колишній президент Польщі Александр Кваснєвський.

Таку ідею підтримує й ексглава МЗС Литви Ґабріелюс Ландсберґіс, за словами якого, реалізація "Небесного щита" стала б важливою частиною посилення Європи, яка б гарантувала безпеку України. Проєкт розробляли колишні планувальники Королівських військово-повітряних сил, які працювали з українською армією.

"Занепокоєння в західних політичних колах спричиняє ризик того, що винищувачі країн-членів НАТО можуть опинитися безпосередньо в конфлікті з Росією, що може призвести до небезпечної ескалації бойових дій, якщо літак з обох сторін буде атакований або збитий", – наголошують журналісти.

Втім, на думку прихильників проєкту, ризик для пілотів "Небесного щита" є низьким, оскільки ще з початку 2022 року Росія не наважується літати за межі наявної лінії фронту. Розробники плану кажуть, що фактичне розмежування з російськими літаками буде становити понад 200 кілометрів.