Казахстанський політик, підприємець, лідер руху "Демократичний вибір Казахстану" Мухтар Аблязов пояснив 24 Каналу, що 12 пакет антиросійських санкцій розрахований на обмеження торгівлі товарами на суму на 5,3 мільярда євро. Зокрема 3,5 мільярда євро – російськими алмазами. Решта – обмеження постачання різних технологій.
До теми Удар по оборонній промисловості Росії: ISW розповів про ймовірний новий пакет санкцій ЄС
Санкції запізнились
Відповідно до 12 пакету санкцій проти Росії йдеться про обмеження постачання російських технічних алмазів.
Огранювання 90% алмазів у світі робиться в Індії. Росія свої алмази переправляє в Індію, де вони проходять огранювання та отримують сертифікат походження "Індія".
Також Росія переправляє свої алмази в Китай, Об'єднанні Арабські Емірати. Тому санкції проти російських алмазів запізнились і зараз марні.
Тільки з березня до вересня наступного року ЄС хоче ввести систему контролю огранених діамантів, які можуть підлягати під санкції. Євросоюз ще має відпрацювати механізм.
Те, що зараз робить Європа – ніби ганяється за мишами. У вересні виторг Росії від продажу нафти та нафтопродуктів склав приблизно 19 мільярдів доларів. Зараз мовиться про спробу обмежити торгівлю алмазами, річний виторг якої складає близько 4 мільярди доларів. Виходить, що за місяць нафтовий сектор приносить Росії доходи в 5 разів більше, ніж за рік уся алмазна галузь,
– наголосив казахський політик.
Основні доходи російського бюджету формуються завдяки нафтогазової діяльності. Це те, що дає Росії гроші зокрема фінансувати війну в Україні.
Чи "працюватиме" 12 пакет санкції проти Росії: дивіться відео
Є недопрацювання
Європа намагається запровадити більш жорсткий контроль щодо верхньої межі цін на нафту. Раніше існувало обмеження ціни – 60 доларів за барель. Проте за об'єктивною оцінкою російська нафта продавалась щонайменше по 80 доларів за барель.
Все, що зазначено у 12 пакеті санкцій проти Росії – марно. Коли такі повномасштабні санкції ухвалювались у попередніх пакетах, потрібно було докладати зусиль, щоб вони працювали зокрема по нафтовій галузі.
"Водночас це також є недопрацювання з боку України. Немає вибудованої Києвом на Заході компетенції, яка б чітко вказувала, де можна "бити" та як можна "бити" по економіці Росії", – підкреслив Мухтар Аблязов.
Санкції проти Росії
- Євросоюз узгодив 12 пакет обмежень проти Росії. Голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель представив 15 листопада пропозиції щодо нового санкційного пакета, який може передбачати заборону на російські алмази. З січня 2024 року Єврокомісія може запровадити ембарго щодо імпорту алмазів.
- Ще одна ініціатива ЄС – це введення санкцій, які мають попередити продаж російської нафти, яка була придбана з порушенням існуючих обмежень.
- Крім того, ЄС може встановити обмеження щодо імпорту чавуну, міді, алюмінієвого дроту та фольги з Росії.
- Водночас попри санкції, які постійно запроваджуються проти Москви, вона продовжує заробляти зокрема на продажах викопного палива. Після повномасштабного вторгнення в Україну Росія отримала понад 550 мільярдів доларів від його продажу.
- Також в міністерстві фінансів США вважають, що необхідно спрямувати санкції на збільшення витрат Росії на збереження постачання нафти. Москва продовжує формувати тіньовий флот для перевезення нафти на тлі того, що на її судноплавні компанії та судна накладені санкції.