Представники Мін'юсту готували позов місяць, лише позовна заява описана на 130 сторінках. Саме стільки доказів про порушення прав людини в Росії назбирали українські юристи.
Читайте також: Кіномитець сьогодні помирає, бо він дисидент, – світові діячі культури підтримали Сенцова
В документах – свідчення політв'язнів Кремля з українським паспортом, дані про катування та знущання над ними.
Подаємо заяву щодо 71 українця, які знаходяться, на наші переконання, за ґратами в Російській Федерації. Одночасно ми продовжуємо збирати інформацію,
– заявив заступник міністра юстиції України Іван Лищина.
В справі є пояснення самих політв'язнів. Немає відео чи аудіо, але про те, як знущаються над в'язнями у російських тюрмах, не раз говорили російські правозахисники. Лише цього року "Новая Газета" опублікувала десятихвилинний фрагмент запису з камери одного тюремника. Наглядачі жорстоко б'ють засуджених, українські бранці кажуть, що з ними поводяться так же.
Такий позов країна подає вперше, фактично, це варіант юридичного визнання українців-політв'язнів Кремля, досі не було.
"Вперше таке відбувається через 5 років війни , коли міжнародний позов охоплює одразу всіх українських політв'язнів. І усі українські політв'язні підпадають під таку парасолю від держави," – сказав голова ГО "Об'єднання рідних політв'язнів", брат Євгена Панова Ігор Котелянець.
Це юридична війна, тобто це перша юридична заява, яка констатує системність переслідування, фактично знищення і переслідування українців в Росії,
– запевнив міністр юстиції України Павло Петренко.
У позові вказали конкретні імена, кажуть в Мін'юсті. Це звинувачення проти прокурорів та суддів у справах українців-політв'язнів Кремля. А також головного очільника та ідеолога – президента країни агресора Володимира Путіна.
Читайте також: Не треба видавати жодної інформації, це може нашкодити ситуації, – сестра Сенцова
Це вже шостий позов України проти Росії саме до Європейського суду з прав людини. Є ще кілька в інших судах, однак просуваються вони дуже повільно. Навіть ті, що подали ще кілька років тому – досі без вироків.