Схоже, космос нас таки дочекається, бо саме Falcon Heavy у парі з кораблем Dragon, який також вдалося запустити на орбіту 14 серпня 2017 року, в майбутньому планують використати для туристичних вояжів навколо місячної орбіти.

Читайте також: Запуск ракети Falcon Heavy від SpaceX: відео онлайн-трансляції

Отож, для експериментальної місії Ілон Маск, засновник компанії, вирішив помістити у вантажний відсік ракети власний спорткар – червоний Tesla Roadster, за кермом якого перебуває манекен у фірмовому скафандрі SpaceX. Очікується, що авто віддалиться від Землі приблизно на 400 мільйонів кілометрів і летітиме зі швидкістю 11 кілометрів на секунду. Таким чином, на орбіті воно перебуватиме протягом кількох сотень мільйонів років. Під час космічної мандрівки всередині машини на повторі гратиме пісня Девіда Бові Space Oddity.


Falcon Heavy зсередини

Характеристики та конструкція ракети Ілона Маска

Гігантська "космічна пташка" Маска, висотою у 70 метрів, діаметром основної свічки у 3,7 м і більше 12 м в ширину в розгінному блоці, масою у 1420 тонн, є найпотужнішою ракетою, яку запустили в космос за останні 45 років. На низьку навколоземну орбіту вона може вивести до 63,8 т вантажу, на геоперехідну – 26,7 т, до Марса – 16,8 т, до Плутона – 3,5 т.

Falcon Heavy має 27 рідких двигунів Мерлін 1D. Її центральний блок, виконаний на базі першого ступеня Falcon 9 FT, модифікований для закріплення двох бічних прискорювачів та оснащений дев'ятьма Merlin 1D. Другий ступінь Falcon Heavy такий же, як і у Falcon 9, із одним двигуном Merlin 1D Vacuum. Всі ступені використовують як паливо гас RP-1/рідкий кисень. Falcon Heavy також має елементи системи багаторазового використання для контролю над поверненням і посадкою як центрального блоку, так і бічних прискорювачів.

Детальніше з будовою та потужностями Falcon Heavy можна ознайомитися тут.


Масивні прискорювачі надважкої ракети-носія

Між іншим, за офіційними даними SpaceX, вартість одного запуску Falcon Heavy становить 90 мільйонів доларів, що майже уп'ятеро дешевше, ніж знадобиться для її головного "конкурента" – ракети Delta Heavy виробництва Boeing.

Запуск Falcon Heavy: як все було

Лише за онлайн-трансляцією запуску ракети-носія стежили і коментували понад два мільйони людей по всьому світу! Ракету Falcon Heavy запустили приблизно о 22:45 за київським часом, зі стартового майданчика космодрому імені Кеннеді, штат Флорида, звідки і NASA запускало свої ракети на Місяць із космонавтами на борту.

Неймовірні фото запуску Falcon Heavy від SpaceX

Мені здається це сюрреалістичним,
– заявив Маск після запуску ракети.

На це є причини, адже запуск і справді був видовищним.

Дивіться повне відео запуску Falcon Heavy:

Через три хвилини після того, як ракета відірвалася від землі, завершилася найважча частина запуску: від'єдналися два прискорювачі, а друга ступінь Falcon Heavy продовжила свій політ на орбіту навколо нашої планети.

Читайте також: Фантастика стала реальністю: Це був якийсь масовий психоз, – працівник НАСА про запуск ракети Falcon Heavy

Приблизно через вісім хвилин після запуску два прискорювачі майже синхронно приземлилися на посадкових майданчиках на мисі Канаверал у штаті Флорида.

Момент приземлення бокових прискорювачів Falcon Heavy

Ложка дьогтю

Однак центральна розгінна ступінь ракети-носія не змогла благополучно приводнитися. Це сталося тому, що у розгінному блоці спрацював лише один із трьох двигунів, необхідних для посадки на автономну баржу "Of Course I Still Love You" ("Звичайно, я все ще люблю тебе"). Як наслідок – блок упав в океан на швидкості близько 483 км на годину всього у ста метрах від платформи, яка теж зазнала пошкоджень, зокрема – вийшли з ладу два її двигуни.

Із центральним розгінним блоком зник зв'язок ще під час прямої трансляції запуску, втім, варто зауважити, що це було перше випробування приземлення центральної ступені в історії космосу.

"Червоне авто прямує до червоної планети"

Тим часом електромобіль Tesla Roadster, випущений із Falcon Heavy, набрав достатню швидкість (понад 10000 км/г і вона зростає) та траєкторію, щоб колись перетнути орбіту Марса і навіть долетіти до Поясу астероїдів.

Про це у Twitter повідомив Ілон Маск, зазначивши, що третє "згорання для Falcon Heavy минуло успішно".

Наразі це авто є найшвидшим у світі. До слова, на бортовому моніторі родстера написано: Don't panic (Не панікуйте).

Спостерігайте за "Старменом" у космосі в режимі реального часу:

У чому прорив Маска?

По-перше, це вантажомісткість ракети-носія Falcon Heavy, яка дозволяє виводити на орбіту габаритну космічну техніку – те, що не вдавалося здійснити до цього.

По-друге, "ціна питання", оскільки Маску вдалося зменшити вартість запуску своєї надважкої Falcon Heavy, у порівнянні з іншими американськими чи російськими ракетами, в декілька разів.

У третьому пункті можна об'єднати декілька факторів: це і революційній підхід, і кількість запусків, здійснених SpaceX, і темпи виробництва нових ракет.

Читайте також: Запуск Falcon Heavy: Маск показав цікаву деталь

Так, саме інженерам з компанії Ілона Маска вдалося розробити технологію, за допомогою якої стартові ступені ракети можна повертати на землю та повторно використовувати. Більше того, лише у 2017 році SpaceX здійснила 18 запусків ракет, і всього 12 років минуло від запуску першої ракети Маска до старту Falcon Heavy. Тож цей невтомний винахідник продемонстрував, як за короткий відрізок часу можна здійснити неймовірний інноваційний стрибок і пришвидшити розвиток людства.

"Український слід"

Несподівано, але вітчизняні "Авіалінії Антонова" допомогли зробити політ Falcon Heavy реальністю. Згідно повідомлення посольства України у США, українська вантажна авіакомпанія надала свій літак Ан-124-100 "Руслан" для перевезення складових ракети під час підготовчого процесу.

"Мова йде про частину головного обтічника ракети з габаритами, які здатний вмістити тільки такий потужний вантажний літак як український "Руслан", – зазначили у посольстві.

Що далі?

"Космічний піонер нового покоління підприємців", як назвала Маска авторитетна газета The New York Times, розпочинає проектування ракети, потужнішої за Falcon Heavy.

Бездоганний запуск Heavy дає мені велику впевненість у тому, що ми (SpaceX – "24") зможемо розробити дизайн проекту Big Falcon Rocket,
– поділився Маск.

Він сподівається, що запуск Falcon Heavy спонукатиме інші компанії та країни досягати більш амбітних цілей у космічній галузі.

"Ми прагнемо нової космічної гонки. Гонки захоплюють", – додав засновник SpaceX.

Що ж, редакція сайту "24" бажає невтомному генію Ілону Маску нових фантастичних звершень!