Антирейтинг банків

– До нашого антирейтингу увійшли власники банків, які завдали державі величезні збитки. Ми вираховували скільки вони завдали збитків вкладникам, скільки державним підприємствам, скільки їм надали рефінансування.

Переможцем став власник "Дельта Банку" Микола Лагун. В списку є люди, які посідали позиції у рейтингу ТОП-100 найбагатших людей країни.

– Ми користувалися відкритими даними Національного банку України. За нашими підрахунками загальні збитки становлять 117 мільярдів гривень. Це не всі "загублені гроші", а повертатись вони будуть довго і нудно.

– Аби погасити цей борг можна продати ті активи, які має кожен банк, наприклад нерухомість під заставою. Проте це зробити важко, адже нерухомість знецінилась. Часто буває, що на папері гроші є, а при перевірці їх не можна знайти.

Кримінальна відповідальність власників

– Вся комічність ситуації полягає в тому, що ті люди, які ми перечислили, не постраждали. Часто буває, що власники банків відсуджують у держави свої активи назад. Вони судяться з державою набагато успішніше, аніж прокуратура розслідує їхні справи.

Причина полягає в тому, що їхні адвокати набагато краще судяться, а також в тому, що згідно із українським законодавством до березня цього року власникам банку взагалі нічого не загрожувало.

Безкарне банкрутство

– У нашій країні відбулася зміна – НБУ зобов'язав всіх власників прозвітуватися про те, яким банком вони володіють. Ці списки оприлюднені на їхньому сайті. Якщо власник цього не зробить, то цей банк вважатимуть підозрілим. Крім того, воно зобов'язані вказати і те, звідки в них з'явилися гроші на те, щоб придбати частку банківського капіталу.

Є випадки, коли банки відчувають, що "пахне смаженим" і вони починають виводити активи.

Банки-пральні

– Такі банки є, це не заперечують навіть у НБУ. Там кажуть, що раніше взагалі було декілька типів банків: "банки-пральні", банки, які обслуговували бізнес певного власника і так звані "модні банки".

Згідно із законодавством є положення про зловживання службовим положенням. Крім того, зараз передбачені більш жорсткі мірі покарання, тобто власника банку можуть засудити за те, що він довів банк до неплатоспроможності.