Залишається відкритим питання, якими саме засобами вдалося ліквідувати російський ДРЛВ А-50, а також пошкодити літак Іл-22. Полковник запасу ЗСУ, льотчик-інструктор, військовий експерт Роман Світан сказав 24 Каналу, що для виконання цього завдання українські сили могли використовувати певні засоби та зброю.

До теми На болотах страшенний "вой": розмова з Даніловим про знищення А-50 та нові плани Росії

Була серйозна підготовка

Він наголосив, що літаки збивають ракетами, питання полягає в тому, хто та як їх запускає.

Це ті ракети, які можуть виконати бойове завдання виходячи з дальності виявлення та знищення,
– підкреслив льотчик-інструктор.

Базуючись на цих даних можна припустити, що ракету міг випустити:

  • ЗРК Patriot;
  • ЗРК SAMP/T, який має декілька блоків ракет дальністю до 300 кілометрів;
  • старий радянський комплекс С-200, ракети з якого можуть вражати на відстані 250 кілометрів. Це щонайменше 3 ракети наземного старту;
  • винищувач F-16, який міг використати ракети AIM-120D дальністю 180 кілометрів або інший літак НАТО, який здатний нести цю ракету.

"Принаймні чотири з заявлених ракет в інформаційному потоці, мали можливість знищити ці борти", – зауважив військовий експерт.

Також використовувалися механізми радіоелектронної боротьби, постановка перешкод, хибних цілей – цілий комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію саме цих бортів.

"Цьому передувала доволі серйозна підготовка, яка призвела до позитивного результату", – відзначив Роман Світан.

А-50
Характеристики російського літака А-50 / Інфографіка 24 Каналу

Що відомо про збиття російського А-50

  • Над Азовським морем ввечері 16 січня Росія втратила ДРЛВ А-50. Також зазнав ураження літак Іл-22, який екіпажу вдалося пошкодженим дотягнути до Анапи.
  • Невдовзі в російських пабліках з'явилось фото ураженого Іл-22. Офіційно Росія досі не визнала ліквідацію А-50. Навіть спікер Кремля Дмітрій Пєсков відмовився коментувати цю втрату.
  • Головнокомандувач Валерій Залужний підтвердив, що літаки знищенні. Спікер Повітряних сил Юрій Ігнат наголосив, що звістка про ліквідацію А-50 отримала розголос по усьому світу, а українські сили продемонстрували, що "уміло застосовують озброєння" та здатні проводити операції зі знищення ворога "там, де він цього не чекає".
  • Водночас начальниця пресцентру Сил оборони півдня України Наталія Гуменюк вважає цю операцію України "потужним ляпасом" ворогу. На її думку, для росіян втрата А-50 "більш вагома, ніж втрата техніки".