Сльози радянських жінок дуже легко пояснити, адже всі красиві герої-чоловіки насправді були лише у кіно. Натомість у реальному житті доводилося стикатися зовсім з іншим.

Чи була у СРСР безбідність? Пам'ятаєте? Тоді дивіться випуск "Згадати Все" про життя на пенсії

Хоча і у фільмах чоловіки не завжди були ідеальними. Наприклад, Шурік з "Операция "И" та інші пригоди Шуріка" був невпевненим у собі студентом в окулярах. Якось не дуже схожий на ідеал.

До того ж радянському чоловікові не годилося бути смішним. Треба більше солідності, ну хоча б як у кіногероя Георгія Івановича з фільму "Москва сльозам не вірить".

Гоша зовсім інший. В першу чергу, він робітник, створює все своїми руками, проте в ньому теж є щось інтелектуальне. Погодьтесь, він не масовий ідеал, але це одна з граней розвитку,
– зауважила завідувачка кафедри історії Наталя Шліхта.

Відтак, саме Гоша найбільше схожий на ідеального чоловіка, якого вимальовувала радянська пропаганда.

Гоша Іванович – ідеал радянського чоловіка
Гоша Іванович – ідеал радянського чоловіка

Розповідали, що я вийду заміж і мій чоловік буде опорою. Так показували і в кіно, і в книгах про це писали. Проте реальність така: чоловік ходить на роботу з ранку до вечора, приходить втомлений, йому нічого вже й не хочеться,
– згадала психологиня Наталя Шестак.

І неважливо чим там займаються деякі чоловіки. Робота бувала абсолютно безглуздою, але рухатись і щось змінювати – це не в стилі тодішнього суспільства. А от повага в сім'ї ніколи не була в пріоритеті. Для радянського чоловіка найвищою похвалою були грамота з роботи за трудові досягнення та повага колективу.

Ідеальний чоловік – той, кого поважають у суспільстві. Він обов'язково повинен мати сім'ю, у якій всі мовчать. Він не має висловлювати почуттів на публіці, відтак це призводило до п'янок та скандалів. До речі, про них теж всі мали мовчати,
– зауважила Шестак.

А поскандалити з дружиною, покаравши її тим, що пішов з дому й напився до чортиків, було звичайною справою. У СРСР масштаби алкоголізму били всі рекорди. Відверто кажучи, щоб випити скандалу не потрібно, головне – компанія.


Деякі радянські чоловіки запивали всі невдачі чи проблеми горілкою

І саме тут простежується той разючий контраст між образом, який ліпила радянська пропаганда – роботящий, спортивний, ідейний, обов'язково патріот, готовий захищати слабших, і тим реальним пересічним радянським чоловіком, який частенько засинав на зупинці, не маючи сил дістатися дому.

Як заробляли люди у відрядженнях? Якщо пригадали – читайте програму "Згадати Все" про відрядження в епоху дефіциту

До якої романтики вдавалися радянські чоловіки та чому не дарували квіти – дивіться у програмі.