Про це заявила заступник голови Комітету, народний депутат України Ірина Сисоєнко.
За її словами, сьогодні рівень захворюваності на гепатити в Україні серед населення складає вже 7-9%, тоді як в країнах Європи цей відсоток становить 0,3-0,9%. Значну частку серед хворих на гепатит складають саме учасники АТО.
Влітку 2015 року Всесвітній Альянс з боротьби з ВІЛ/СНІДом разом з соціологічною компанією TNS провів дослідження, в результаті якого було виявлено, що рівень захворювання на вірусний гепатит С (ВГС) на вході в АТО становить 2,5 % і 4,5% — на виході. Такі дані відображають ситуацію не лише в лавах Збройних сил України та інших силових структур, задіяних в АТО, а й свідчать про ситуацію в країні в цілому, оскільки значна кількість осіб, залучених до збройних сил та АТО — це мобілізоване мирне населення.
На жаль, чинним Наказом Міністерства оборони України №402 не передбачено обов’язкового проведення діагностики на інфекційні захворювання, у тому числі на гепатити А, В, С та ВІЛ/СНІД, під час проходження медичної комісії при мобілізації. Відсутність механізму діагностики не дає можливості вчасно виявити стадії захворюваності на вищезгадані інфекційні захворювання,
— розповіла Ірина Сисоєнко.
Як зазначила парламентар, в даний час демобілізовані, які повертаються зі служби і мають захворювання, набуті під час перебування в зоні АТО, не можуть довести факту того, що вони пішли на службу здоровими. На сьогоднішній день колишні військовослужбовці залишаються наодинці зі своїми проблемами, пов`язаними з необхідністю оперативного лікування інфекційних хвороб. Держава фактично не забезпечує інфікованих гепатитами чи ВІЛ/СНІД необхідними медичними препаратами. Можливість самостійного лікування далеко не кожному по кишені, адже лише для того, щоб розпочати лікування необхідно приблизно 4000-5000 грн.
"Зростання захворюваності на гепатит та ВІЛ/СНІД серед військовослужбовців — це питання національної безпеки. Про цю ситуацію разом з волонтерами та ГО "Всеукраїнська правозахисна організація "Юридична сотня" ми говоримо вже більше року і тільки зараз Міноборони публічно визнає проблему. Якщо сьогодні ми негайно не приступимо до її вирішення, завтра вона переросте в епідемію. Тому вкрай необхідно терміново розробити механізми фінансування витрат на профілактику та діагностику цих інфекційних захворювань і внести відповідні зміни до наказу №402 Міноборони. Закликаю всі громадські організації, Фонди та установи приєднатись до вирішення цих питань", — підкреслила народний депутат.