Чому важлива ця зустріч?
Тому що це – перша зустріч Президента України із Трампом. Від так на нього покладались чималі сподівання. Як мінімум – через те, що після такої зустрічі глави держав мусили би зробити заяву щодо стану розвитку взаємин між країнами.
Читайте також: Порошенко підбив перші підсумки зустрічі з Трампом
У чому специфіка?
Саме у тому, що таких заяв американська сторона, якщо вірити ЗМІ, робити не хотіла. Тому формат зустрічі був обраний вкрай нейтральний – "drop-in", Порошенко зустрічався із Пенсом, а Трамп просто "заглянув до них на вогник". Завдяки такому формату і зустріч відбулася, і президент США, як пишуть ЗМІ, зміг уникнути необхідності особисто озвучити позицію щодо російського військового вторгнення в Україну і анексії Криму. Через такий формат виникло чимало припущень: чи буде ця зустріч повноцінною, чи не дуже, чи довго триватиме і чи відбудеться взагалі.
Чого від неї очікували?
Багато. Багато хто вбачав добрий для України знак у тому, що ця зустріч відбудеться раніше за зустріч Трампа із президентом країни-агресора Путіним. На цьому наголосив сам Порошенко, зазначивши, що під час візиту він матиме фантастичну програму. "Дуже важливо, що зустріч моя, як українського президента, в Білому домі буде раніше, ніж зустріч Путіна. Для того, щоб всі були озброєні інформацією, щоб нікому не залишити шансу на несправедливість", – сказав Президент України.
Разом з тим, колишній генеральний секретар НАТО, позаштатний радник президента України Андерс Фоґ Расмуссен зазначив, що Трамп відправив потужний сигнал президенту Росії самим фактом проведення зустрічі із президентом України Петром Порошенком.
Читайте також: Трамп заявив про широке залучення США в справи України
Експерти прогнозували, що під час зустрічі Порошенко зачепить теми Криму, тиску на Росію, від якої Київ вимагає виконання мінських угод, обговорять новий формат участі США у врегулюванні українсько-російського конфлікту, а також законопроект про реінтеграцію Донбасу. Також були очікування, що США може висловити своє невдоволення занадто повільним просуванням реформ в Україні.
Глава Міністерства закордонних справ України також, інтригуючи, обіцяв, що після цієї зустрічі ми отримаємо чимало цікавих новин. При цьому ЗМІ писали, що саме через нібито не масштабний формат зустрічі лишиться відкритим питання про те, що його адміністрація готова зробити щодо України.
Що саме відбулося?
Зустріч відбулась (за словами Президента України – вона була детальна і повноцінна), інтрига частково зберігається, але відтінок у неї дедалі позитивніший.
Порошенко запевнив, що Україна отримала тверду підтримку з боку США, в тому числі й щодо реформ в Україні. За його словами, Україна є зацікавленою в залученні США до врегулювання ситуації на Сході України.
США є країною-гарантом за Будапештським меморандумом і ця зустріч підтверджує важливість України для США та рішучу налаштованість Штатів щодо підтримки нашої держави,
– підкреслив Порошенко, наголосивши також, що США залишаються відданими Мінським угодами.
При цьому Трамп зазначив, що у нього відбулась корисна дискусія із Порошенко, в ході якої вдалося досягти значного прогресу. У поширеному за підсумками зустрічі прес-релізі Білого дому зазначається, що в ході зустрічі "обговорювалася підтримка мирного врегулювання конфлікту на сході України, а також порядок денний президента Порошенко і його зусилля в боротьбі проти корупції".
Додамо, на думку директора Інституту суспільних відносин Євгена Магди, візит Петра Порошенка до Вашингтона є позитивним сигналом, оскільки у США з Росією є своя гра, а Україна тут може бути важливим козирем.