Стягування військ і ескалація конфлікту

Як зазначив у коментарі сайту політичний експерт Віталій Кулик, напередодні терористи зробили 360 пострілів із крупнокаліберної артилерії по українських позиціях в зоні АТО. Хоча це заборонено Мінськими домовленостями. Українська армія тримає оборону, та мало не щодня несе втрати. При цьому наступальні дії вести ЗСУ не можуть.

Читайте також: Ситуація на Донбасі різко погіршується, – ООН

3 серпня в Мінську розпочався черговий раунд переговорів так званої контактної групи. Однак якихось зрушень в її роботі не відбувається. Росія, по суті, заблокувала прийняття будь-яких рішень. Зокрема, обмін полоненими. При цьому представники країн Євросоюзу постійно говорять Україні про те, що наша держава повинна дотримуватися Мінських домовленостей, в той час, як російська сторона нагнітає ситуацію на Донбасі.

За словами Кулика, відбувається стягування військ, переформатування їх у наступальні підрозділи і з’єднання військових підрозділів РФ на східному кордоні з Україною. Йде модернізація збройних підрозділів, які знаходяться в Криму, стягнення і ротація російських військовослужбовців на Донбасі.


Україна протистоїть сам на сам одній із найбільшіих армій у світі

Все це говорить про те, що Росія готується до більш масштабних наступальних дій. Так, впливове польське видання Gazeta Wyborcza опублікувало матеріал, в якому автор не виключає можливості великої війни з Росією.

Зокрема, як зазначає автор статті, 15 серпня пройдуть навчання "Кавказ 16" за участю військових частин південного військового округу, який розташований дуже близько від кордону України. Міністр оборони Росії Сергій Шойгу також похизувався, як зміцнює сили біля українських кордонів. За його словами, через те, що "загроза з боку України і НАТО зростає", російська армія сформувала в південному окрузі чотири нові дивізії та дев'ять бригад.

Також поблизу України Кремль вирішив розмістити ракети класу "Іскандер". Крім того, військово-морські сили в регіоні отримали ракети "Бастіон" і "Бал", а також протиповітряні ракети С-400 "Тайфун".

Українські експерти не виключають великої війни. Політолог Сергій Таран зауважив, що є серйозні очікування, що Росія розпочне загострення військового конфлікту в Україні. Не виключено навіть повномасштабної війни в кінці серпня – на початку вересня.

За словами військового експерта і волонтера Юрія Касьянова, ситуація на фронті продовжує загострюватись – Україна на порозі повномасштабного наступу. І найбільша проблема в тому, що зараз на передовій занадто мало українських військових.

Шантаж чи реальна загроза?

Зрозуміло, що Росія не просто так бряцає зброєю. Її проекти по "Новоросії" і розхитуванні України провалилися. Вибори на окупованих територіях на умовах Москви Київ відмовився проводити. При цьому економічні санкції стають все більше відчутнішими для Росії, а ціна на нафту продовжує падати. За словами Серія Тарана, в Кремля немає іншого інструменту тиску на Україні, як ескалація конфлікту на сході нашої держави.

Росії треба вирішувати свої проблеми, бо її економіка котиться донизу, ціна на нафту падає. При цьому вона вже не може тиснути на Київ, як колись, за допомогою газового важелю. Проросійського лобі, як раніше, немає. Суспільна думка також не схиляється на бік Росії. Тому єдине, що лишається, це ескалація військового конфлікту,
– підкреслив він.

У свою чергу Віталій Кулик вважає, що Москва таким чином готує собі зручну площадку перед переговорами: контактної групи в Мінську, з ЄС у форматі Нормандської четвірки, що мають відбутися наприкінці серпня. Тобто хоче методом такого шантажу добитися послаблення економічних санкцій, а також проведення виборів на окупованих територіях.

Координатор групи "Інформаційний спротив" Дмитро Тимчук переконаний, що якби Росія хотіла великої війни, то розпочала б її ще в 2014 році. Експерт вважає, що Путін морально і психологічно не готовий до такої війни.

На думку екс-міністра закордонних справ України Володимира Огризка, Рoсія не мoже рoзв'язaти ядерну війну тoму, щo вoнa в цій війні і зaгине. Крім тoгo, військoві мoжливoсті РФ і Зaхoду непoрівнянні. Він вважає, що Москва просто залякує світ і продовжує вести інформаційну війну.

Рупор Кремля з української сторони – член контактної групи Віктор Медведчук на переговорах у Мінську озвучив позицію Москви: ухвалити закон про вибори в ОРДЛО, а тільки потім починали вирішувати питання безпеки в регіоні. Хоча позиція Києва принципова: поки не будуть виведені російські війська і не допущені міжнародні експерти на окуповані території ніяких виборів.

На жаль, Україна залишається один на один з ворогом, який відверто, не приховуючись, веде терористичні дії на нашій території. Вашингтон і Брюссель заклопотані власними проблемами і роблять вигляд, що нічого не бачать. В США в розпалі президентські вибори. ЄС не знає, як боротися з тероризмом з боку ІДІЛ. Більше того, Євросоюз схиляється до того, щоб зняти санкції з Росії. Вочевидь, там розраховують на те, що це знизить терористичну загрозу ІДІЛ. Не дарма французькі парламентарі так заграють із Росією, відвідуючи анексований Крим.


В Європі сподіваються, що примирення з Росією зменшить терористичну загрозу з боку ІДІЛ

При цьому США і ЄС категорично проти поставок в Україну не тільки летальної, але й зброї для оборони. Все, що вони роблять – постачають певне обладнання. Нещодавно США надало Україні безпілотники. Але Вашингтон і Брюссель відверто відмовляються бачити ситуацію більш масштабно, не усвідомлюючи, що агресія Росії не припиниться на кордоні України. Кремль тероризуватиме, в першу чергу, Європу до тих пір, поки не задовольнить власні амбіції щодо утвердження себе як світового лідера, якого всі бояться. І нинішня страусина політика Брюссель не врятує.

Росія – це держава-терорист. Кремль будь-що хоче розхитати ситуацію в світі, змусити інші країни встановлювати у себе все жорсткіші правила, відійти від демократичних засад в бік диктатури. Путін хоче добитися, щоб в Європі і США влада максимально закрутила гайки. Щоб там було так, як у Росії: на всі мітинги через рамочку, масові заборони на проведення акцій. Щоб було менше свободи.

Власне, поступово це і відбувається в Європі. Франція ввела режим надзвичайного стану. Німеччина посилює заходи безпеки. Україна для Росії – це головна перепона до того, щоб почати масштабно диктувати свої умови світу. Європа ж цього не розуміє або робить такий вигляд. Замість того, щоб допомогти Україні і разом протистояти агресії Росії, Європа шукає привід для того, щоб помиритися з Путіним. Але з терористами миру ніколи не буде. І наступною може стати колись спокійна і мирна Європа.

Чи розв’яже Росія повномасштабну війну? Думки експертів

Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Росія нагнітає ситуацію на Донбасі, щоб вибити вигідні переговорні позиції на черговій сесії Мінських переговорів, а також напередодні переговорів з Євросоюзом і виборами президента США.

За останні дні проросійські бойовики здійснили 360 пострілів із крупнокаліберної артилерії по українських позиціях в зоні АТО. Також відбувається стягування військ, переформатування їх у наступальні підрозділи і з’єднання військових підрозділів РФ на кордоні з Україною. Йде модернізація збройних підрозділів, які знаходяться в Криму, стягнення і ротація російських військовослужбовців на Донбасі.

Росія бряцає зброєю і показує, що вона не відмовляється від своїх планів стосовно експансії України. Але ймовірність того, що Росія здійснить фронтальний наступ – невелика. Це приурочено до переговорів у Мінську, де розпочалася чергова сесія переговорів. Далі – наприкінці серпня мають відбутися переговори в рамках Нормандської четвірки. У вересні – початок політичного сезону в Україні, коли знову з'явиться можливість внесення змін до Конституції. З України вибивається принципова згода на проведення так званих виборів на окупованих територіях і на конституційні зміни. Петра Порошенка хочуть доламати для прийняття невигідних для держави рішень.

Росія хоче показати, що загроза відновлення війни є, а Україна повинна погодитися на план Москви по реалізації Мінських домовленостей. Прогнози щодо подальшого розвитку подій можна буде робити після завершення перегорів у Мінську.

Треба хоча б вирішити проблему в Мінську. На даний момент заблокований обмін полоненими. Немає просувань в роботі групи – Росія заблокувала будь-які проекти рішень. Якщо буде очевидно, що є спільна позиція ЄС і України, а також адміністрації США, то ми зможемо протистояти цим планам.

Сергій Таран, голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір"

Існує серйозна загроза того, що Росія ініціює чергове загострення військового конфлікту в Україні. Більше того, не варто виключати можливості повномасштабної війни в кінці серпня – на початку вересня. В Кремлі розуміють, що Україна не йде за російським сценарієм. Ми не проводимо вибори на окупованих територіях. Не йдемо на ті поступки, що їх вимагає Москва.

В Росії не залишилося інших інструментів тиску на Україну, крім загострення ситуації на Донбасі. Москві треба вирішувати свої проблеми, бо її економіка котиться донизу, ціна на нафту падає. При цьому вона вже не може тиснути на Київ, як колись, за допомогою газового важелю. Проросійського лобі, як раніше, немає. Суспільна думка також не схиляється на бік Росії. Тому єдине, що лишається, це ескалація військового конфлікту.

Щоб запобігти загостренню військового конфлікту, Україна в цій ситуації повинна вдатися до перевіреного багатьма століттями способу. Хочеш миру – готуйся до війни. Сильна армія – єдина запорука миру. Тому треба, щоб суспільство розуміло це, і продовжувати інвестувати величезні зусилля і кошти в армію, щоб стримати російську агресію. Тоді буде мир.

У випадку ескалації ситуації на Донбасі, не треба очікувати особливої допомоги від ЄС і США. Вашингтон і Брюссель зайняті своїми проблемами – одні виборами, інші – євроскептицизмом. Максимум – збереження санкцій щодо Росії. Очікувати військової допомоги не варто.

Володимир Огризко, екс-міністр закордонних справ України

Рoсія не мoже рoзв'язaти ядерну війну тoму, щo вoнa в цій війні і зaгине. Крім тoгo, військoві мoжливoсті РФ і Зaхoду непoрівнянні. Нaспрaвді те, щo сьoгoдні відбувaється, є прoвoкaцією з бoку Рoсії і спрoбoю зaлякaти Зaхід. A зaлякaти йoгo мoжнa тільки зaявaми прo те, щo "ми пoчнемo війну".

Нa Зaхoді цієї тези бoяться нaйбільше. Тoбтo вoни гoтoві, щo зaвгoднo віддaти, чим зaвгoднo пoжертвувaти, тільки б не булo війни. Рoсія це дуже дoбре зрoзумілa і щoсили викoристoвує це як шaнтaж. Тaкі зaяви Рoсії сприймaються нa Зaхoді гoстрo, зoкремa, і військoвoю верхівкoю.

Це прoстo інфoрмaційнa війнa. Тoму, щo якщo пoрaхувaти і пoрівняти військoві мoжливoсті Рoсії і Зaхoду, тaм прoстo немa прo щo гoвoрити.

Читайте також: Боєць "Донбасу": Тому, хто втратив там всіх, смішно чути про якісь санкції і домовленості