Президент заявив, що запропонує відновити спеціалізовані військові суди. Натякаючи таким чином, що цивільні суди не мають права розслідувати подібну справу. Керівник Генштабу ЗСУ Віктор Муженко теж оприлюднив свою позицію. Він вважає вирок генералу Назарову "небезпечним прецедентом". Такої ж думки і міністр оборони Степан Полторак.

Заклопотаний генерал

Сам засуджений генерал вважає себе невинним. Протягом усього процесу він заперечував свою причетність до трагедії Іл-76 і стверджував, що дані розвідки про готовність бойовиків знищити літак надійшли до нього занадто пізно.

Позицію генерала у цій справі характеризує лише 2 факти:

За словами військового прокурора Анатолія Матіоса, у 2015 році генерал Назаров жодного разу не прийшов для ознайомлення зі справами, посилаючись на завантаження на роботі.

За інформацією військового журналіста Юрія Бутусова, який наводить документ, генарал здійснював тиск на військових експертів та схиляв їх через своїх адвокатів, змінити покази на свою користь. Офіцери, які робили експертизу у цій справі щодо обставин збиття літака, ризикували кар'єрами, аби донести до суду правдиві свідчення, які, зрештою, стали фундаментом обвинувачення.

Тепер у генерала буде час підготуватись до апеляції. За ґратами

Відповідальність

Влада розуміє, що ця справа створює прецедент персональної відповідальності та відкриває шлях до аналогічних судових справ щодо інших посадових осіб. Питання про те, хто відповість за чисельні втрати військових на початку війни – у Луганському аеропорту, Іловайському котлі та по інших епізодах війни – й далі відкрите.

Один з епізодів війни датується 22 серпня 2014 року, коли у Луганськ йшла колона російської бронетехніки у кількості понад 40 одиниць. Військове керівництво було проінформоване про чіткий маршрут просування ворога, однак жодних протидій не здійснювалось. Вже 24 серпня почався контрнаступ російських сил і місцевих бойовиків, що призвело до важких втрат української армії. Тобто, тут постає питання, чому Муженко пропустив колону? У той час він заявляв, що Луганськ перебуває у щільному оточенні ЗСУ,
– розповідає громадський активіст та військовий експерт Дмитро Снєгирьов.

За його словами, є висновки військової слідчої комісії щодо Іловайської трагедії, а саме щодо виникнення цього котла, у тому числі, й недолугими діями військового керівництва. Наразі ніхто не покараний, а висновки комісії досі не стали матеріалами кримінального провадження.

Отже, очевидно, що тут є цілеспрямоване блокування протягом трьох років розслідувань у цих напрямках.

Муженку також варто задуматись про невеселу перспективу?

"Відмазати" за будь-яку ціну

Активність влади з наразі ледь помітного захисту Назарова цілком очевидно переросте у повноцінне сприяння під час розгляду справи у апеляційному суді.

У разі отримання реального тюремного терміну генералом Назаровим, постане питання: хто наступний?

Читайте також: Влада готується відчайдушно рятувати генерала Назарова, – експерт

Найкоротший ланцюжок від Назарова тягнеться саме до нинішнього керівника Генштабу Віктора Муженка, який є безпосереднім протеже Петра Порошенка. Навіть натяки на кримінальну справу проти Муженка відчутно вдарять по репутації президента, а це не найкраще, що може статись з Порошенком напередодні чергових президентських виборів, які мають відбутись у 2019 році.

Ймовірна втрата фігури Муженка для правлячої верхівки, означатиме не тільки афішування військових поразок, а й втрату над фінансовими потоками. Адже Збройні сили є одним з найбільших розпорядників бюджету у воюючій країні.

За будь-якого рішення апеляції, громадськість не заспокоїться й надалі вимагатиме прояснення усіх темних і болючих подій російсько-української війни.

Нагадаємо, Павлоградський міжрайонний суд визнав винним генерал-майора Віктора Назарова у загибелі українських військових у збитому терористами літаку Іл-76. Назарова засудили до 7 років тюрми.

У зв'язку з оголошенням вироку Назарову, Президент України Петро Порошенко заявив про необхідність створення спеціальних військових судів. А начальник Генштабу Віктор Муженко назвав вирок "небезпечним прецедентом".