“Я переконаний, переважна кількість українців прихильно ставляться до цього дня, з пієтетом ставляться до Помаранчевої революції. Оскільки вона дала нам, українцям, усвідомлення того, що ми є нація, ми можемо самі на своїй землі доводити чого ми варті”, - сказав Манько Володимир з Конгресу українських націоналістів

Прибрати до свята спробували столицю. Напередодні вночі невідомі розфарбували знак перед в’їздом у Київ у помаранчевий колір. Інформація швидко розповсюдилась соціальними мережами та викликала небувалий ажіотаж. Щоправда, "святкове" забарвлення не протрималося й дня. Вже пообіді про нього нагадували лише плями від оранжевої фарби на траві неподалік та несподівано білий колір самої стели.

Перші активісти почали збиратися в центрі столиці близько опівдня. Організуватися перед монументом Незалежності їм завадили представники правоохоронних органів. Причина вже традиційна: щороку, 22 листопада, за півтора місяці до Нового року тут починають монтувати святкову ялинку.

“Винні лідери “Помаранчевого майдану”, які не змогли згуртувати народ, які не змогли дати народу ідею і, власне, по великому рахунку, зрадили цих людей. І через те народ не йде. Тому що лідери, які готові раптом очолити новий майдан - ті самі. А на що сподіватися - вони зроблять те саме, бо їх цікавлять міністерські крісла, депутатські мандати, але не повалення цієї системи”, - вважає співорганізатор акції Микола Коханівський.

Ввечері стало велелюдніше. Біля Головпоштамту на імпровізованих підмостках лунають революційні гасла та заклики не забувати 2004-й. Мовляв, саме тоді українці показали світові, що мають волю та можуть боротися за свободу.

Правоохоронці, яких під ялинкою та вздовж вулиці зібралося чимало, - реагують спокійно, лише час від часу змінюють варту. Колишні учасники “помаранчевих подій” згадують, як це було.

Майдан - це було не стільки про Ющенка чи Януковича. Це було про щось глибше. Це було про свободу, про справедливість, про стержень, про внутрішню свободу, про здатність відстоювати все, що правильно. Для всіх людей, що пройшли через “майдан”, - це завжди буде свято, - сказав народний депутат Андрій Шевченко.

“Просто мені подобається ця атмосфера, цей дух, і за 20 років української незалежності Помаранчева революція і відповідно День Свободи, що відзначається в цей день, - це найвизначніше свято українського переможного духу і справжнє лице українського народу”, - каже музикант Сергій Фоменко.

Багато учасників зібрання - з помаранчевими стрічками, шаликами і навіть парасольками, які зберігають як справжні трофеї. Дехто навіть зізнається - має власні традиції, пов’язані з Днем Свободи.

Тим часом, "беркутівці" таки знайшли виправдання власній присутності на святі. П’ятьох активістів, які намагалися пронести намет через Хрещатик, швидко забрали карети-автозаки та доправили їх до Шевченківського райвідділку міліції. Як повідомили у столичному главку, особи були затримані "за скоєння дрібного хуліганства".

Нагадаємо, День Свободи запроваджений у 2005 році тодішнім президентом і лідером Помаранчевої революції Віктором Ющенком. У грудні 2011 року Президент Янукович скасував День Свободи 22 листопада і назвав Днем соборності й свободи 22 січня.