Українці можуть залишитися без води
Тариф на водопостачання в Україні не переглядали вже 3 років. Як повідомляють в Асоціації "Укрводоканалеккологія", збитки через це сягають мільярди доларів, адже водоканали не здатні забезпечувати свої функції згідно з теперішніми цінами.
Читайте також Світло може коштувати майже 4 гривні за кіловат: коли для українців встановлять новий тариф
Президент Асоціації Дмитро Новицький зазначає, що зараз для всіх водоканалів є одна проблема – фінансування. Тож планові роботи, заміна обладнання, насосів, засувок чи перекладання мереж фактично неможливі.
Наразі у всіх українських водоканалів є одна спільна проблема – це критичний стан підприємств і невизначеність з джерелами фінансування та підтримки галузі,
– каже він.
Саме тому в Асоціації закликають Уряд визнати критичний стан водного сектору України та оперативно вжити заходів для проведення реформ та інвестицій.
Які прогнози експертів
Під час розмови з 24 Каналом експерт з питань ЖКП Олег Попенко розповів, що усі пропозиції щодо змін тарифів на воду вже є "на столі" Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Втім, питання щодо цього є досі дискусійним.
На сьогодні заплановане підняття тарифів на воду, але поки рішення ще не прийняли. Чомусь держава вважає, що підіймати тарифи водоканалів не є нагальним.
Директор енергетичних та інфраструктурних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко для 24 Каналу також прокоментував ситуацію. Він зауважив, що якщо в Україні вартість на світло зросте першочергово, тоді тарифи на воду буде потрібно також підіймати, адже борги водоканалів перед енергопостачальниками є чи не найсуттєвішими.
Мій логічний висновок: розміри тарифів на воду залежатимуть від тарифів на світло.
Цікаво, що з нового року в деяких водоканалах плата за обслуговування споживачів за індивідуальними договорами зросла.
- Наприклад, у "Львівводоканалі" повідомили, що збільшили абонплату за водопостачання для споживачів, які мешкають у будівлі без вузлів комерційного обліку – на майже 38%, до 19,63 гривні. А для тих, в чиїх будинках є лічильники, плата зросла на 6% – до 31,15 гривні.
- Щодо водовідведення, то для споживачів без вузла комерційного обліку сума виросла з 28,5 гривні до 39,26 гривні, а для споживачів із лічильником – з 43,6 гривні до 50,78 гривні.
- Також, місцева влада Нововолинська ухвалила рішення про підвищення тарифів на воду на засіданні виконавчого комітету з 1 січня 2024 року. Тариф на централізоване водопостачання підняли на 77,4% – до 33,97 гривні, а на централізоване водовідведення – на 39,3%, до майже 29 гривень.
- А з 1 лютого 2024 року таке рішення прийняли у "Бориспільводоканал": послугу з централізованого водопостачання – до 37,50 гривні за кубометр, послугу з централізованого водовідведення – 26,10 гривні за кубометр.
Баталії з тарифами
- Нагадуємо, що влітку 2023 року Нацкомісія вже намагалася здійснити підняття тарифів на воду. Так, тарифи на послуги 34 водоканалів з 1 липня 2023 року мали зрости в середньому на 32%. Втім, це підняття було скасовано, а вище керівництво країни назвало це рішення непрофесійним.
- На початку лютого 2024 року питання щодо тарифів знову почало набирати обертів. На засідання, 6 лютого, НКРЕКП мали знову ухвалити рішення щодо тарифів. Однак його перенесли на невизначений термін.
- Згідно з проєктами постанов про запровадження нових розцінок на централізоване водопостачання та водовідведення для низки комунальних підприємств, вже у квітні тарифи на воду мали б зрости в середньому на понад 12%, а в липні – більш ніж на 14%.
- Підвищення цін планувалося у таких містах: Київ, Дніпро, Черкаси, Нікополь, Хмельницький, Вінниця, Рівне, Бровари, Ужгород, Львів, Тернопіль, Луцьк, Івано-Франківськ, Чернівці, Дрогобич.