Тиждень, що минає, не сконцентрував увагу іноземних ЗМІ лише на одній темі. Принаймні, якщо говорити про трикутник "Україна – Росія – Захід". Газета The Washington Post, наприклад, не без тонкої іронії описувала, як у Парижі патріарх Кирил освячував нову православну церкву, розташовану поруч з Ейфелевою вежею. Видання називає храм "суперечливим символом впливу президента Росії Путіна у Європі".

The Washington Post пише, що "Путін повинен був відкрити церковний комплекс у Парижі в жовтні, але скасував свою поїздку, бо Франція вибухнула гнівом через бомбардування Росією цивільних осіб в сирійському місті Алеппо". Зрештою, обійшлися без Путіна: на церемонії були присутні "мер Парижа, російська модель Наталія Водянова, дружина прем'єр-міністра Росії Дмітрія Медведєва Світлана та члени російської громади". "У супроводі чоловічого хору та запахів ладану" минула "церковна подія із сильними політичними обертонами", – резюмує The Washington Post.

Видання нагадує, що Росія 25 років тому стала "офіційно атеїстичною державою", проте, коли Путіну це вигідно, у хід іде його показовий традиціоналізм – навіть київського князя (Володимира – Авт.) російська пропаганда використовує, "стверджуючи, що західні ліберальні цінності є чужими для росіян". Патріарх Кирил застеріг свою паству від "втрати лояльності по відношенню до Росії".

Це ваш обов'язок. Ви можете жити там, де ви хочете, але ви не можете зруйнувати духовні і культурні зв'язки із співвітчизниками,
– напучував Кирил.

Від президента Франції Оланда, котрий прийняв Кирила у понеділок, той отримав порцію критики – за "російську підтримку президента Сирії Башара Асада та сепаратистів на сході України", – пише WP.

Що прикметне в цьому уривку? Те, що президент Франсуа Оланд спілкується з Кирилом як політик з політиком. "Духовність" та "скрєпоносність" московських "святих отців" нікого не вводить в оману – так само, як і миролюбність тамтешніх керівників.

Еро, Туск та Грибаускайте: за всяку ціну протистояти Путіну

Кілька статей україно-російській проблематиці присвятило цього тижня агентство Reuters. Згадуючи недавню чотиристоронню зустріч у "нормандському форматі" на рівні міністрів закордонних справ, Reuters наводить слова очільника французького МЗС Жана-Марка Еро, котрий "закликав Європу твердо стояти на санкціях проти Росії". Бо інакше скасування санкцій "призведе до ослаблення мети врегулювання цього конфлікту і стане перемогою для тих, хто ставить під загрозу безпеку країни", – сказав Еро.

Ми повинні залишатися послідовними. Ми вже бачимо у внутрішній французькій політичній дискусії, що деякі хочуть зробити Росії подарунки,
– додав він.

Інший учасник нормандської зустрічі – міністр закордонних справ Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр зізнався, що переговорний процес без досягнення результатів сильно втомлює. "Сама лише балаканина ("рure lip service") є недостатньою для того, щоб вирішити цей конфлікт". Через "насильство сепаратистів" ("separatist violence") в Україні вже загинуло близько десяти тисяч людей, нагадує видання. (Що ж, завжди радує, коли західні ЗМІ називають речі своїми іменами).

В іншій статті Reuters цитує Дональда Туска – колишнього прем’єра Польщі, а з 2014 року – голову Ради Європейського Союзу.

Збереження єдності Європи по відношенню до Росії в конфлікті з Україною стало можливим також завдяки великій підтримці з боку президента Обами,
– говорить Туск, зазначаючи, що хоча тепер підтримувати таку єдність стане складніше, для цього все ж слід докладати зусиль.

У першій же своїй розмові з новообраним президентом США Дональдом Трампом Туск привернув його увагу до потреби протистояти Росії й надалі. І хоча "увага Трампа зосереджена скоріше на Brexit, ніж на східних питаннях", "це було більше, ніж я очікував", – коментує Туск.


Дональд Туск вже провів першу розмову зі своїм тезкою – новообраним президентом Америки, якого агітував надавати й надалі підтримку Україні

В іще одній публікації Reuters йдеться про те, що "війська з 11 країн НАТО, в тому числі США, прорепетирували бойові навички у сніжному лісі Литви минулої п’ятниці, а голова цієї балтійської держави висловила упевненість в тому, що прихильність США до захисту Європи переживе обрання Дональда Трампа в якості президента". І хоч існують певні побоювання, навіяні словами Трампа про те, що НАТО є "застарілою" інституцією, у Балтії все одно сподіваються на краще.

Сполучені Штати є гарантом миру з часів Другої світової війни, і ми очікуємо, що ними вони і залишаться,
– сказала Даля Грибаускайте.


Даля Грибаускайте – ще один давній друг і союзник України. Вона також апелює до Сполучених Штатів, висловлюючи надію, що Америка залишиться гарантом миру

А посол США у Литві Енн Холл зауважила, що Сполучені Штати зберігають прихильність договору НАТО, яким Північноатлантичний альянс бере на себе зобов'язання захисту своїх членів. Навчання у Литві – це "явна демонстрація взаємодії НАТО, його рішучості та прихильності до колективної оборони", – заявляє Холл, яку цитує Reuters.

США: Росія залишається загрозою номер один

А тим часом британська The Guardian пише про інші військові навчання – ті, що 1 грудня Україна провела на Херсонщині – а також про реакцію на них у Кремлі.

Україна каже, що метою випробувань було зміцнення свого оборонного потенціалу,
– пише газета.

І про всяк випадок нагадує: "Росія захопила Крим і за підтримки проросійських сепаратистів провадить бойові дії в східній частині України". Навчання українських збройних сил відбулися щонайменше у 18 милях (30 км) від повітряного простору Криму, тож в кожному разі "було б неправильно дорікати Україні", – зазначає The Guardian.

Але "найсмачніші" новини надходили цього тижня зі США. Зростаючі військові дії Росії не на жарт турбують вищих військових посадових осіб у Сполучених Штатах, зазначає The New York Times, посилаючись на Дебору Лі Джеймс, міністра військо-повітряних сил США. Цитата місіс Джеймс настільки прекрасна, що її варто навести, зокрема, й мовою оригіналу:

Russia is the No. 1 threat to the United States. We have a number of threats that we're dealing with, but Russia could be, because of the nuclear aspect, an existential threat to the United States (Росія є загрозою номер один для Сполучених Штатів. Ми стикаємося з цілим рядом загроз, але Росія з її ядерною зброєю може бути екзистенційною загрозою для США),
– сказала міністр.

Позицію Дебори Лі Джеймс, котра прозвучала на Форумі з питань національної оборони імені Рональда Рейгана, підтримали також заступник міністра оборони США зі закупівель та технологій Френк Кендалл та головком ВМС США адмірал Джон Річардсон. Зокрема, Джон Річардсон заявив, що російські кораблі активізувалися в Середземному і Каспійському морях, в Північній Атлантиці і Тихому океані. А Френк Кендалл зауважив, що досі США були зосереджені в основному на погрозах у тихоокеанському регіоні та на Близькому Сході, "проте поведінка Росії змусила нас переглянути наші потреби".

Прикметно, що очільник Пентагону Ештон Картер, котрий вже зовсім скоро йде у відставку, раніше в рамках того ж форуму також обрушився з критикою на Росію і заявив, що США необхідно і далі зміцнювати союз з НАТО, аби разом протистояти "і новим загрозам, і тим старим, котрі зараз набули нових форм".

Все, що роблять Сполучені Штати – самі по собі та разом з НАТО, – гарантує, що ми продовжимо протистояти російській агресії і що ми готові до тривалого суперництва, – говорить Картер, підкреслюючи, що "російська агресія і провокації засновані на помилкових амбіції і недоречних образах".

Іще одна важлива цитата – від міністра у справах армії Еріка Фенінга. Він заявив, що Росія діє дестабілізуюче, а відтак Сполучені Штати "was learning from how the Russian military was behaving in Ukraine" – "вже зробили висновки щодо того, як російські військові поводилися в Україні", – наводить його слова The New York Times.

Таким чином, хоч і мала рацію французька Le Monde, зауважуючи, що "перемога пана Трампа на президентських виборах у США і його реверанси Москві викликають тривогу в Україні і в інших країнах Східної Європи, інтегрованих в НАТО", міру цієї тривоги не варто перебільшувати. "Пан Трамп" виявився оточеним неабиякими "яструбами", однак розповідь про найголовнішого з них – попереду.

"Пес" готовий до стрибку

Найстаріша газета Данії "Berlingske" надрукувала цікаву статтю про наступника вже згадуваного вище Ештона Картера – про нового міністра оборони США Джеймса Меттіса. Наведемо деякі уривки з цієї публікації.

"Новообраний президент Дональд Трамп вибрав одного з найлегендарніших генералів США Джеймса "Скаженого пса" Меттіса (James "Mad Dog" Mattis) на посаду міністра оборони. Його прізвисько всім відомо і дано як похвала генералу, який з моменту свого вступу в корпус морської піхоти у віці 19 років вимогливо ставився не тільки до себе, але і до всіх, хто був в його підпорядкуванні.

Але не подумайте, що перед вами грубий вояка. Меттіс – це генерал-інтелігент високого класу. Його бібліотека складається з більш ніж семи тисяч томів. Він може цитувати як китайських, так і європейських філософів і завжди носить з собою копію книги римського цезаря Марка Аврелія "Роздуми".

Джеймс Меттіс – холостяк, якого підлеглі прозвали "військовим ченцем" не тільки тому, що він не одружений, але ще й тому, що він знає все про історію давнього світу, середньовіччя і нашого часу. Коли він йшов у відставку в 2013 році, то був чотиризірковим генералом і командувачем центральним фронтом США, який охоплює практично весь Близький Схід.


Джеймс Меттіс, майбутній хазяїн Пентагону. Новий міністр оборони є персоною безкомпромісною та рішучою, тож компліменти Москві відпускати не стане

Репутація колишнього генерала абсолютно незаплямована. Він отримав своє прізвисько "Скажений пес", бо навіть в найважчі моменти говорив тільки правду. У генерала були тертя з президентом Бараком Обамою, коли він різко критикував підхід Обами до проблеми Іраку і заявляв, що ця країна є найбільшою загрозою миру в усьому світі. Це була точка зору, яку він захищав і яка, ймовірно, сприяла тому, що він потрапив в поле зору Трампа.

Але не подумайте, що Меттіс самотній у своїх поглядах. У нього є велика група прихильників, що свідчить про любов до нього демократичних і республіканських політиків. Незважаючи на те, що він вийшов в запас три роки тому, на слуханнях, які йому належить пройти перед призначенням на посаду, Меттіс, ймовірно, отримає підтримку.

Безсумнівно, що Меттіс – це вдалий вибір. Але з призначенням іншого колишнього генерала, Майкла Флінна (Michael Flynn), радником з питань безпеки, багато конгресменів вважають, що цієї кількості генералів вже досить. Для них важливо не мати забагато військових на політичному Олімпі. А фігура Флінна, на відміну від Меттіса, викликає суперечки. Час покаже, чи згоден з цим Трамп,
– пише "Berlingske".

Прикметно, що деякі російські медіа, наприклад, телеканал "Звезда" вже зарахували Джеймса Меттіса до "відвертих русофобів", що звучить просто таки як комплімент. Отже, генерал й дійсно наша людина, з чим ми можемо себе щиро привітати.

Читайте також: Американські сенатори закликали Трампа збільшити підтримку України