Причини Лієв перелічив у дописі на своїй сторінці у Facebook.
1. Причина політична
Світ не визнає "референдуму" у Криму. Статус невизнаного Криму вимотає Росію. Це відчує на собі кожен росіянин.
2. Причина геополітична
Тему чорноморського простору не можна розглядати без розуміння інтересів Туреччини, Румунії та Болгарії. Путіну поки що вдалося нейтралізувати ці країни. Але інтереси їхні глобальні. У перспективі може зіграти роль дискомфорт Туреччини від анексії Криму, а також — підтримка кримськотатарського народу.
3. Причина логістична
Перспективні морські порти перетворилися на каботажні, залізничне сполучення перерване, авіасполучення — тільки у напрямку Росії. Все це ще не повною мірою відчули самі кримчани. Жити в таких умовах — дорога ціна за "путінську манну небесну". Історія про керченський міст давно нікого навіть не смішить.
4. Причина енергетична
Йдеться про воду, електроенергію та вугілля, які вже поставили економіку Криму на коліна. Без України цю проблему не вирішити. Опріснення моря, власна атомна станція та інші фантасмагорії далекі від реальності, навіть їхні автори говорять про терміни 10-15 років "реалізації", а життя у людей йде вже.
5. Причина економічна
Основою економіки півострова останні 50 років були агро, туризм, хімпром і транзит. Ці сфери деградують вже рік, а стагнація вже на порозі. Замінити їх лише військовими базами вдасться у 3-4 містах. Утримувати решту території та її жителів стане відчутним "головним болем" для економіки Росії вже цієї зими.
6. Причина демографічна
Найбільший відсоток пенсіонерів в Україні саме в АР Крим. Вони і привели півострів в пащу Путіну своїми мріями про СРСР. Зростання відсотка працездатного, молодого населення абсолютно природне. Людей, які народилися в українському Криму. Тих, на кому анексія відбилася найбільше. Їхнє слово стане вирішальним у найближчі 5 років.
7. Причина ментальна
Кримчани зовсім не росіяни. І справа тут не в національності. За 25 років сформувалися потреби/звичка громадянської свободи. Свободи слова. Свободи вибору. Свободи пересування. Біль втрати свобод поки заглушена лякалками пропаганди: "Скажіть спасибі, що не війна". Але ця байка не довга.
Читайте також: Крим — це бомба повільної дії, яка може розвалити Росію, — російський політолог