Якими були ціни на кавуни протягом сезону
Наразі хоч і почалася календарна осінь, але погода на вулиці далеко не осіння. Денна температура повітря під 30 градусів Цельсія сприяє тому, що кавуни на ринках і у магазинах досі продаються, втім, це скоріше виключення з правил. Загалом же ціни на баштанні цього року були значно нижчі, ніж в 2023 році завдяки релокації підприємств та іншим чинникам. Журналісти 24 Каналу дослідили, які особливості мав сезон баштанних у 2024 році.
Читайте також Поспішайте купити: в Україні змінили ціни на кавун та скоро знімуть з продажу
Попри те, що збирання кавунів у 2024 році розпочалося на кілька тижнів раніше – із середини червня – на початку сезону у супермаркетах були представлені переважно імпортні кавуни. До початку вітчизняного сезону на ринку були представлені кавуни з Греції, Туреччини, Іспанії, Італії, а також дині з Іспанії.
Сезон почався з надходження перших великих партій українських кавунів на початку липня. Ціни на ранню продукцію на початку сезону тримались на рівні 23 – 25 гривень за кілограм. Крім того, конкуренцію українським кавунам складала імпортна продукція, яку у магазинах продавали вроздріб за ціною понад 50 гривень.
У перший тиждень липня почалася масова вибірка врожаю і ціни на кавуни різко впали на внутрішньому ринку до 3 – 8 гривень за кілограм. Це експерти пояснювали різким збільшенням пропозиції баштанних на ринку. За словами фермерів, ситуація ускладнювалась ще й тим, що основну частку пропозиції становила продукція великого калібру, попит на яку був досить слабкий.
Друга половина липня виявилась досить складною для кавунової галузі, ціни зросли до 7 – 15 гривень за кілограм. Висока температура повітря під 40 градусів і посуха, що кілька тижнів трималась в більшості регіонів країни, призвели до того, що частина врожаю загинула в полях. Сонячні опіки значно збільшили кількість некондиції на ринку.
Під кінець липня спека дещо вщухла, і одночасно розпочався масовий збір продукції, яка уникла палючого сонця. Це знизило ціни до 5 – 14 гривень кілограм. Хоч ціни і підросли до 7 – 15 гривень за кілограм наприкінці місяця, та все ж, ця ціна була на 33% нижчою, ніж у аналогічний період 2023 року. Здешевлення кавунів обумовлене збільшенням пропозиції через врожай на Закарпатті та в Одеській області.
У серпні сезон кавунів пішов на спад. Ціни на фрукт з початку місяця рекордно обвалились через покращення погодних умов, що дозволило почати активне збирання. Відновлене збирання призвело до збільшення пропозиції кавунів на ринку, знизивши ціни на 30%, до 3 – 8 гривень за кілограм.
Площі баштанів сильно скоротились
Звільнена територія Херсонщини вже друге літо дає врожай кавунів для України. Водночас якщо до повномасштабного вторгнення Росії область постачала на внутрішній ринок третину цієї баштанної культури, то нині обсяги значно скоротилися.
Підрив греблі Каховської ГЕС у 2023 році позбавив зрошення значну частину полів. Крім того, багато де на баштанах позалишались міни, інші вибухонебезпечні предмети та нерозірвані боєприпаси. Деяка ж частина полів взагалі розташована у зоні ризику обстрілу з боку росіян.
Важливо Сезон 2024 року став першим, який поставив аграріїв в умови виживання. Багато з них були змушені переїхати в інші регіони України та релокувати там своє виробництво. Так, розширила кавунові плантації Одеська область, з'явилося більше баштанів на Запоріжжі, Дніпропетровщині, Черкащині, Харківщині, на Закарпатті. Окремі херсонські аграрії, які виїхали з окупованого лівого берега, намагаються розбити баштани в регіонах, де кавунів досі не вирощували у промислових масштабах.
Експорт баштанних рекордно впав
У розпал сезону імпортна продукція все ще не здатна конкурувати з українськими кавунами, адже транспортування з-за кордону занадто здорожчує привізні кавуни. Зазвичай Іспанія, Туреччина, Греція, Румунія та інші країни везуть до нас ранні кавуни до початку нашого баштанного сезону.
Водночас Україна втратила майже увесь свій експорт кавунів після окупації росіянами частини півдня України та, зокрема, високопродуктивних баштанів Херсонщини.
Зверніть увагу! До вторгнення українські виробники експортували 15 тисяч тонн у країни Європи. Наразі ж майже не було експорту, крім невеликих поодиноких контрактів. Наприклад, агропідприємство "Дунайський аграрій" цьогоріч мав контракт на постачання до Румунії усього 200 тонн кавунів.
Актуальні ціни на кавуни
У пресслужбі гуртового ринку сільгосппродукції "Шувар" у Львові повідомили, що ціни на кавуни за останній тиждень зросли на 13% – з 10,5 до 13,7 гривень за кілограм.
Ціни почали поступово зростати через наближення завершення сезону,
– зазначила Тетяна Попович, керівниця відділу маркетингу ринку "Шувар".
Також вона додала, що хоча наприкінці серпня споживання кавунів дещо знизилося, обсяги продажів залишаються стабільними.
Важливо Основні постачальники кавунів, зокрема Закарпаття, продовжують забезпечувати ринок, однак із завершенням сезону очікується подальше підвищення цін на залишкові обсяги продукції.