Які обсяги розповсюдження хвороби
За даними Національної палати птахівництва та птахівників Польщі (KIPDIP), загалом у країні було ліквідовано близько 6 мільйона курей-несучок, що суттєво вплинуло на ринок, повідомляє 24 Канал із посиланням на TVP Info. Як повідомила директорка KIPDIP Катажина Гавронська, великодніх знижок на яйця цього року не буде.
Читайте також Україна сильно наростила експорт яєць у січні: хто купує найбільше
Споживачі не повинні розраховувати на традиційні весняні акції, пов'язані зі святами. Проте галузь робить усе можливе, щоб уникнути надмірного зростання цін,
– зазначила вона.
Згідно з оцінками KIPDIP, у період з жовтня по грудень 2024 року через епідемію пташиного грипу та офіційні заходи з її ліквідації з ринку зникло близько 1,7 мільйона курей-несучок. У 2025 році було знищено ще 5 великих стад, що додатково скоротило кількість несучок на 4,3 мільйона.
Фермери не поспішають збільшувати поголів'я
Також минулого року спостерігалася низька активність фермерів щодо збільшення поголів'я. Внаслідок цього загальна кількість курей у Польщі зменшилася майже на 5 мільйонів. За словами Гавронської, пропозиція яєць цієї весни може бути на 20% меншою, ніж у період Великодня 2024 року.
Які регіони постраждали найбільше
Особливо постраждали два найбільші регіони виробництва яєць у Польщі – центральна та західна частина Великопольщі, а також північне Мазовше. До того ж деякі ферми, які змогли подолати вірус, не можуть відновити роботу через повторні спалахи інфекції на сусідніх господарствах.Ціни на яйця почали зростати ще з серпня 2024 року. У січні-лютому 2025 року вони зросли на десятки відсотків.
Пташиний грип вирує не лише у Польщі. Сильні спалахи зафіксовані у провідних країнах-виробниках Європи та США. У Сполучених Штатах кількість курей-несучок скоротилася приблизно так само, як і в Польщі, що створює глобальний тиск на зростання цін на яйця.
Однак Гавронська стверджує, що Польща має певний запас виробничих потужностей, що пом'якшує ситуацію.