Російські пропагандисти заявляють, що Україні використала ATACMS для ударів по аеродромах у Бердянську й Луганську, втім, офіційного підтвердження немає. Аналітики Інституту вивчення війни проаналізували, як у російському інфопросторі відреагували на заяви, про передачу ракет від США.

До теми Україна отримала ATACMS: якими будуть наслідки для Росії – проаналізували в ISW

Як ATACMS шокували росіян

Про перше застосування ракет ATACMS повідомив Володимир Зеленський. Цьому передували повідомлення у The Wall Street Journal, де заявили, що США "таємно" передали Україні ракети радіусом дії близько 160 кілометрів. Хоча Зеленський не підтвердив, що ATACMS використали саме для ударів по аеродромах у Бердянську й Луганську, проте так звані "воєнкори" заявляють, що саме цими ракетами атакували російську техніку.

Ймовірно, США таємно передали системи ATACMS, щоб забезпечити оперативну раптовість українським силам. Загальний шок у російському інформаційному просторі свідчить про те, що Україна досягла бажаного ефекту,
– заявили аналітики ISW.

Крім того, російський інфопростір висловлює неабияке занепокоєння через використання ATACMS. В Інституті вивчення війни припускають, що таке хвилювання вплине на те, як Росія ухвалюватиме рішення у майбутньому. Російські "воєнкори" масово скиглили через атаки на аеродроми на окупованих територіях, тому цілком ймовірно, що російське командування тепер враховуватиме, які об'єкти можуть опинитися під ударом ATACMS.

"Російське командування, ймовірно, буде змушене враховувати потенційне використання Україною ATACMS під час прийняття оперативно-тактичних рішень щодо розміщення військових засобів, і поточний рівень занепокоєння Росії свідчить про те, що цей розрахунок може бути особливо вираженим у найближчі тижні", – стверджують в Інституті вивчення війни.

Атака на аеродроми Бердянська й Луганська: що відомо

  • У ніч на 17 жовтня у тимчасово окупованому Бердянську й Луганську пролунали потужні вибухи. Місцеві жителі повідомляли про серйозну пожежу після прильотів, втім, російські пропагандисти намагалися приховати реальні наслідки вибухів.
  • Згодом у ССО повідомили, що провели вдалу операцію "DRAGONFLY" на тимчасово окупованих територіях. За останніми даними у Бердянську та Луганську знищено: дев'ять гелікоптерів різних модифікацій, спеціальна техніка, яка перебували на аеродромах, пускова установка ППО, склад боєприпасів, а також пошкоджено злітні смуги аеродромів.
  • Склад боєприпасів у Бердянську детонував кілька годин – до 4-ї ранку, у Луганську – до 11 ранку. На опублікованих у мережі відео чути, як вибухають снаряди. Ймовірно, під час детонування вони також могли пошкодити техніку на аеродромі.