Верховна Рада визнала незадовільними результати роботи уряду прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, але не змогла зібрати достатню кількість голосів, аби відправити його у відставку. Парламентські партії "Батьківщина" і "Самопоміч" оголосили про намір вийти з коаліції. Ще раніше з коаліційного човна вистрибнула Радикальна партія Олега Ляшка.
Політики почали радитися і консультуватися, українці затамували подих в очікуванні – чи домовляться вони про переформатування уряду, чи коаліції, чи все вирішать лише перевибори.
Про долю коаліції
Політолог Руслан Бортник висловив думку, що з нинішніх парламентських партій буде сформована нова коаліція.
Це Народний фронт, Блок Петра Порошенка, Радикальна партія Ляшка, і до них можуть також приєднатися депутатські групи як "Воля народу" чи "Відродження",
— уточнив експерт.
Аналітик Міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк погоджується, що Радикальна партія може повернутись у коаліцію, вирішивши її долю на найближчий час.
Думаю, вони все ж домовляться з Олегом Ляшком. І ця парламентська коаліція ще деякий час продовжить працювати. Буде переписана коаліційна угода, змінений регламент,
— відзначив він.
Однак Октисюк, зауважив, що робота цієї коаліції буде тривати до тих пір, поки надійдуть кошти по лінії МВФ. Вже на кажучи про те, що таким чином "радикали" ризикують отримати звинувачення на свою адресу у політичній корупції. (Щоправда, "поторгуватися" в українській політиці полюбляють не тільки "радикали").
Перевиборам – бути, але пізніше
Втім політологи так само сходяться в думці, що без дочасних виборів політична криза в Україні не вирішиться, тому що конфлікт досить глибокий, і головна його проблема, за словами Руслана Бортника — криза недовіри в середині нинішньої проєвропейської більшості у парламенті , як і криза соціальної недовіри до влади. На його думку, дочасні вибори найімовірніше відбудуться вже наступного року.
Директор Центру політичного аналізу "Стратагема" Юрій Романенко вважає, що перевибори варто очікувати вже цього року.
Перевибори в будь-якому випадку будуть, або у липні, або, ймовірніше, восени. Ми підходимо до ситуації, коли будуть або перевибори, або соціальний вибух, на котрому гратимуть і зовнішні гравці – Росія в першу чергу, і внутрішні, які бачитимуть у цьому інструмент захисту своїх інтересів. Але якщо ситуація заходитиме в глухий кут, то нас чекатиме повторення іспанського сценарію 1936 року (Громадянська війна в Іспанії між ліво-республіканським урядом та правими силами, — ред.),
— пояснив він.
Хто – зі щитом, а хто – ні
Щоправда, дочасні вибори виглядають привабливими не для всіх політичних сил.
На думку Юрія Романенка, зацікавлені у перевиборах партії "Батьківщина" і "Самопоміч", а також - Міхеїл Саакашвілі. І меншою мірою – Оппоблок і Радикальна партія Ляшка. А от "Народний фронт" Арсенія Яценюка, який має практично нульовий рейтинг, на дочасних виборах "пролітає". Та і Блок Петра Порошенка вже втратив якусь частину електоральних симпатій через усі ці "танці" довкола Кабміну Яценюка.
Ложка меду
Позитив, який вбачають експерти у дочасних виборах – можливість приходу на українську політичну сцену нових персонажів.
Надія полягає в тому, що з'являтимуться нові політичні сили, на базі громадських організації, волонтерів, нова політична еліта почне проростати, і в цьому плюс,
— підсумував Юрій Романенко.
Читайте також: Вистава із відставкою Яценюка — стратегічна поразка Президента