План заходів для спрощення візового режиму між українцями і країнами Євросоюзу Україна отримала у 2010 році. А говорити про запровадження безвізу з ЄС почали ще у 2008 році. Відтоді ми в поті чола працювали над виконанням того плану. Особливо "тяжко" трудились у Верховній Раді. Пригадаймо лише, скільки разів там провалювали голосування про важливі поправки до українського законодавства, аби наблизити його до європейського розуміння демократії і громадянських свобод.

Головними ж казкарями виглядають керівні особи нашої держави. Президент, міністр іноземних справ, віце-прем'єр-міністр з питань євроінтеграції змушені регулярно виступати в ролі ворожок, анонсуючи все пізніші дати впровадження омріяного безвізу.

Не будемо будити "привидів" і згадаємо про обіцянки тільки актуальних посадовців.

Порошенко: безвіз з 1 січня 2015

Петро Порошенко прямо під час своєї інавгурації у червні 2014-го оптимістично заявив, що безвізовий режим для громадян України з країнами Європейського союзу буде діяти з 1 січня 2015 року.

Президент: контрольна дата — травень 2015

Трохи пізніше, вже добре примірявши президентське крісло, у грудні 2014 оптимізму в нього поменшало. Але наш президент не моргаючи оком пророкував у парламенті, що про безвіз домовляться у травні 2015. А для цього — українська влада має прискорити виконання всіх зобов’язань для запровадження безвізового режиму між Україною та країнами Євросоюзу уже на Ризькому саміті. Зауважте — "має прискорити", а не "зробила все необхідне". Певне, саме тому Ризький саміт панацеєю теж не став.

Перевірте себе: Тест про міфи і реальність безвізового режиму

МЗС: "візи геть" у вересні-жовтні 2015

У Міністерстві закордонних справ прогнози були дещо стриманіші. Зокрема, заступник міністра закордонних справ Олена Зеркаль прогнозувала у листопаді 2014, що громадяни України, які мають біометричні паспорти, зможуть їздити в країни Європейського Союзу без необхідності отримання віз у вересні-жовтні 2015 року.

Але ні навесні, ні восени 2015 року дива так і не сталось. Однак у травні 2015 у президента заявляли, що "більша частина технічних вимог, які сформулювали європейські експерти, виконані повністю або в значній частині". А кількома днями пізніше президент вимагав кадрових змін у МЗС через зрив безвізового режиму.

Натомість за результатами Ризького саміту очікування безвізового режиму перенеслися на початок 2016 року. Втім, у січні безвіз із ЄС так і не осяяв нашу країну.

Президент і віце-прем'єр-міністр: червень 2016 стане успіхом

Наприкінці січня Порошенко заявив, що йтиме у парламент, аби допрацювати ще 5 законів, які дозволять українцям без принижень вільно їздити у Європу без віз вже з середини року. Віце-прем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванна Климпуш-Цинцадзе у квітні цього року також сподівалася, що літо 2016 стане святом безвізу.

Але нині вже 7 місяць, а наші "приниження" все ще нікуди не ділись, і навіть свята вже відгуляли у червні.

МЗС: вересень 2016 – крайній термін

Втім, літо ще не закінчилося і прогнози про безвіз влітку відкидати поки що не варто. Але обережний МЗС перестраховується і називає наступний часовий проміжок: дедлайн по безвізу – у вересні цього року.

Згідно з порядком денним на 7 липня, що на сайті Європарламенту, засідання відбудеться з 8 до 10 ранку. Українці затамували подих.