Керівник САП Назар Холодницький зареєстрував кримінальне провадження після публікації інформації про те, що 31 січня і 8 лютого 2020 року секретар РНБО Олексій Данілов звертався до на той час прем’єра Гончарука з проханням обмежити експорт і реекспорт продукції, яка може бути використана для боротьби з поширенням коронавірусу. Проте Кабмін фактично проігнорував це звернення і не вжив цих заходів, заявляють в САП.
Читайте також В Іспанії зафіксували українські маски, які не можна вивозити: що каже митниця
23 березня в Єдиному держреєстрі зареєстрували відомості про можливе скоєння кримінального злочину. Розслідування доручено слідчим ДБР.
Раніше нардеп з "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко опублікував фото документа, згідно з яким Данілов просить Гончарука відкласти повернення в Україну студентів з Китаю, а також обмежити експорт продукції, яку можна використовувати в боротьбі з можливою епідемією коронавірусу. Особливу увагу Данілов рекомендував приділити захисним костюмам, маскам, респіраторам та іншому.
Зауважимо, що Україна тільки 16 березня повністю заборонила експорт засобів захисту від коронавірусу – вже за перебування на посаді прем’єра Дениса Шмигаля.
Гончарука можуть викликати на допит
Державне бюро розслідувань планує викликати на допит Гончарука в межах цієї справи, повідомляє видання "Українські Новини" з посиланням на джерело в ДБР.
Однозначно, він буде допитаний,
– сказав співрозмовник видання.
За його словами, розслідування справи лише щойно було доручено ДБР, тому план розслідування ще не складався і відповідно жодних викликів на допит ще не було.
Після складання плану розслідування стане відомо, хто буде допитаний перш за все.
Милованов спростовує, що уряд Гончарука не реагував на лист РНБО
Ексміністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофій Милованов спростував відсутність реакції з боку уряду Гончарука на лист РНБО.
"В соцмережах та ЗМІ поширюються фейки, що мовляв уряд Гончарука не відпрацював лист РНБО і не був готовий до пандемії. Це неправда (див скріншот доручення Гончарука наступного дня після листа РНБО). Насправді всі спрацювали швидко, вчасно, і мали кілька сценаріїв дій, а також моментально розробили і почали впроваджувати план дій", – написав Милованов на своїй фейсбук-сторінці, опублікувавши доручення Гончарука наступного після листа дня і рішення уряду про затверджений план дій.
"А штаб було створено взагалі 24-го, за тиждень до листа РНБО", – зауважив ексміністр.
Він додав, що Мінекономіки розглядало 3 сценарії – без заражень Covid-19 в Україні (як на момент запиту РНБО), з невеликою кількістю зараження і – пандемія.
"Відповідно, дії уряду мали ставати все жорсткішими при зміні ситуації від кращої до гіршої (перехід у сценарії з більшою кількістю хворих). Експерти пропонували заборонити експорт за умови діагнозу першого випадку коронавірусу в Україні. Це сталось 3 березня. А 4 (березня) змінили уряд. І вже новий уряд мав вводити заборону експорту та реекспорту масок. Вони це і зробили 11 березня, через тиждень", – написав Милованов.
Також 3 лютого було введено тимчасові обмеження і умови щодо осіб, які поверталися з Китаю, додав він.
Ексміністр нагадав, що до першого випадку хвороби на офіційному рівні про коронавірус в Україні говорили цілком стримано. Наприклад, РНБО на своєму ж сайті цитувала президента про те, що "немає підстав для будь-яких заходів надзвичайного характеру".