Найближчі два дні конкурсна комісія проведе співбесіди з кандидатами, після чого буде голосування і обрання директора Державного бюро розслідувань і його заступників. Новий правоохоронний орган мав би запрацювати 20 листопада, ця вимога прямо прописана в Кримінально-процесуальному кодексі. Однак, вочевидь, вчасно бюро розслідувань не запустять.

Читайте також: В чому причина затягування запуску Державного бюро розслідувань

На співбесіду з конкурсною комісією фіналісти заходять по черзі. У них є пів години, аби довести, що саме вони гідні очолити новий правоохоронний орган. Член конкурсної комісії повідомляє, що всі претенденти пройшли багато відбіркових етапів і це найдовший конкурс в Україні.

Учасники конкурсу – працівники прокуратури, Нацполіції та СБУ. У списку також є двоє професорів, суддя, держслужбовець з Адміністрації Президента, працівник органів юстиції та чиновник фіскальної служби.

Ми маємо таку ментальну межу – 20 листопада, коли включається підслідність ДБР. Очевидно, що воно не запрацює, адже навіть призначення директора і його заступників не є функціонуванням структури,
– розповідає член конкурсної комісії Денис Монастирський.

Тобто 20 листопада Державне бюро розслідувань фактично мало б забрати частину справ, якими зараз займається Генпрокуратура та СБУ. Це, зокрема, ВІП-злочини, скоєні високопосадовцями, правоохоронцями та суддями.

"Я лише, як Генпрокурор, констатую дуже важкі наслідки цього. З 21 листопада ми можемо продовжити розслідувати старі справи, але нові, в тому числі, по корупції середньої і нижчої ланки корупціонерів на своїх посадах, ми не маємо, де розслідувати", – зазначає Юрій Луценко.

Тож врятувати ситуацію може лише один варіант – внести зміни в КПК та залишити Генпрокуратурі повноваження розслідувати нові злочини і таким чином відтермінувати створення ДБР.

Зараз є дуже багато намагань, щоб або відтермінувати початок роботи ДБР, або зробити так, щоб замість бюро якісь справи залишалися в Генеральній прокуратурі. Пан Луценко не готовий зараз віддавати всі повноваження. Уявіть собі, що завтра у Юрія Луценка не буде повноважень. Він перетворюється у весільного генерала,
– ділиться народний депутат від БПП Мустафа Наєм.

Обрати очільника Державного бюро розслідувань та його заступників члени комісії не можуть вже півтора року. А все це через їхню політичну заангажованість, певен експерт реанімаційного пакета реформ Олександр Леменов.

Читайте також: Правовий вакуум: у листопаді ніхто в Україні не зможе розслідувати не пов'язані із корупцією справи

Всі члени конкурсної комісії дотичні до двох провідних фракцій це "Блок Петра Порошенка" і "Народний фронт".

Тому, на думку експерта, на даний час найбільше шансів очолити ДБР мають голова військової прокуратури Анатолій Матіос, екс-помічник президента Олексій Горащенков, прокурор ГПУ Ольга Варченко та народний депутат від БПП Юрій Македон. Усі вони наближені до гаранта.

Після ситуації, коли був обраний абсолютно некерований з боку Банкової Артем Ситник і НАБУ розслідує абсолютно всі справи без прив’язки до політичних партій, фракцій, без афіліації з вищим керівництвом держави, ні Банкова, ні уряд не допустять в жодному випадку, щоб ще раз був створений ще один незалежний правоохоронний орган,
– зауважує експерт Олександра Леменова.

Завтра останній день співбесід з кандидатами, далі – фінальне голосування конкурсної комісії. Експерти кажуть, навіть якщо очільника Державного бюро розслідувань таки оберуть до кінця цього місяця, то потрібен ще як мінімум рік, аби сформувати штат, а це півтори тисячі осіб.