Таку думку Маляр висловила у коментарі сайту "24"..
Читайте також: Видворення Саакашвілі: адвокат розповів деталі
По-перше, зауважує фахівець, якщо екс-глава Одещини перебував під нічним домашнім арештом, тобто до нього був застосований запобіжний захід, то чому держслужбовці роблять так, щоб він без власного бажання був порушником КПК? Адже тепер, говорить Маляр, Саакашвілі не зможе виконати зобов’язання, яке перед ним поставив суд.
По-друге, якщо проти Саакашвілі є звинувачення у вчиненні злочину, це означає, що держава підозрює, що він завдав шкоди суспільним відносинам і громадянам України. Чому в такому випадку цю людину випускають, не застосувавши до нього норми кримінальної відповідальності?
– запитує Анна Маляр.
Детально про депортацію Саакашвілі в матеріалі: Операція "Депортація": вислання Саакашвілі – піррова перемога Порошенка?
При цьому юрист наголошує: міграційна служба, як виконавець депортації, враховуючи резонанс, повинна була оприлюднити порядок дій. Зокрема, хто затримував Саакашвілі, який статус цих осіб, як і на якому транспорті він був доправлений до аеропорту, були державні транспортні засоби чи приватні, а якщо приватні, то на якій підставі вони використовувалися державними органами?
Державні органи повинні були повідомити, чи була надана можливість Саакашвілі користуватися допомогою адвоката, щоб він простежив, чи не порушуються права підзахисного під час затримання і депортації?
– наголошує Анна Маляр.
Водночас, за її словами, службовці Державної міграційної служби мають право на затримання осіб, які незаконно знаходяться на території України. Крім того, щодо Саакашвілі набуло чинності рішення суду, яким визнано, що він незаконно перетнув український кордон. І екс-глава Грузії навіть заплатив штраф, чим фактично визнав свої дії незаконними.
Також, як зазначає Анна Маляр, щоб депортувати когось до Польщі, достатньо двосторонніх угод про співпрацю в кримінальному або цивільному судочинстві. Обидві країни мають бути підписантами міжнародних конвенцій про депортацію і видачу. Вочевидь, говорить юрист, із Польщею ці домовленості є.
Нагадаємо, 12 лютого працівники ДПСУ увірвалися до ресторану "Сулугуні" у Києві і забрали Саакашвілі. Його відправили чартерним літаком у Варшаву. У ДПСУ заявили, що Саакашвілі перебував в Україні незаконно, тож його відправили в країну, звідки він нелегально прибув. Саакашвілі вже провів брифінг у Варшаві, на якому заявив, що залишаться українським політиком і добиватиметься відновлення громадянства.
У чому звинувачують Саакашвілі? У липні 2017 року Порошенко позбавив Саакашвілі українського громадянства. За офіційними даними – через те, що він нібито вказав неправдиву інформацію під час заповнення документів на отримання українського паспорта, за неофіційними – через конфлікт з Порошенком. В той момент Саакашвілі перебував за кордоном.
10 вересня 2017 року відбувся так званий "прорив" Саакашвілі через польсько-український кордон, коли лідер "Руху нових сил" за підтримки активістів повернувся в Україну без проходження прикордонного контролю.
Саакашвілі просив Міграційну службу про надання йому статусу біженця. Однак і ДМС, і згодом Окружний адміністративний суд Києва та Київський апеляційний адміністративний суд відмовили йому в цьому.
У грудні 2017 року в ГПУ заявили, що Саакашвілі підозрюють у змові з олігархом часів Януковича – Курченком – з метою держперевороту.
5 січня Тбіліський міський суд визнав винним Михайла Саакашвілі у справі "про злісне перевищенні повноважень" на посаді президента Грузії і присудив три роки позбавлення волі. Якщо Саакашвілі екстрадують з України в Грузію як особу без громадянства, у Тбілісі його чекає арешт.