Таку думку сайту "24" висловив директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк.
З точки зору національної безпеки рішення правильне, хоча запізніле на три роки. Ці сайти – це безкоштовні бонуси "дружби" з імперією. Такі піратські можливості, які були "ВКонтакте", не мала жодна соціальна мережа. Їхній піратський контент – це візантійщина. Треба визначатися: ми за безкоштовну музику і за Кремль чи за "безвіз" і платний контент?
– наголошує експерт.
Читайте також: "БезВконтактне життя": чим і як замінити заборонені ресурси
Крім того, як зазначає Давидюк, цим рішенням ми даємо проекцію Заходу – вводимо санкції проти Росії. Адже, підкреслює політолог, Європа ввела санкції заради нас і за свій рахунок. І при цьому не сильно обговорювала таке рішення зі своїми громадянами.
"Це культурний вибір. Чи готові ми боротися з ворогом, порушуючи свій певний комфорт?" – зауважує він.
Водночас, на його думку, є певні ризики. Будь-яка заборона, вважає Микола Давидюк, діє як наркотик для влади. Коли влада починає йти шляхом заборон, це наближає її до автократії. А ідея створення спеціальної інфраструктури-фільтра через провайдерів цілком може використовуватися для цензури, моніторингу і контролю.
Загроза в тому, що влада може створити інструменти, які потім використовуватимуть для політичної цензури і для політичної конкуренції в середині країни. Через три роки це рішення може аукнутися дуже сильно. Може бути створений непублічний аналог російського "Роспотребнадзора", який заборонятиме сайти, блокувати блогерів тощо,
– говорить експерт.
Також, переконаний Давидюк, Україна не повинна себе ізолювати від світу і тієї ж Росії, інакше влада сяде нам на голову. А треба бути відкритими і мати безвізовий режим і з Європою, і з Росією.
"З людьми з Росії треба спілкуватися і показувати, що в нас краще, ми отримали "безвіз", ідуть реформи і прокуратура не сталінська, чиновники дійсно заповнюють е-декларації. Якщо ми це будемо показувати, то допомагатимемо РФ виходити з сірої зони. Тоді буде, що Росія – Північна Корея, а Україна – Південна. Але, якщо Україна себе ізолює, то Північною Кореєю будемо ми. Не можна, щоб влада йшла в автократію, бо дуже легко управляти державою, затягнувши всі паски, і даючи всім вказівки", – підкреслює Микола Давидюк.
Читайте також: Стоп російські сайти: боротьба з агресором чи початок автократії?